Rzeczpospolita Obojga Narodów w XVI i w pierwszej połowie XVII wieku była regionalnym mocarstwem. W szczytowym momencie jej powierzchnia wynosiła prawie milion km². Skupiała mieszkańców różnych wiar i narodowości (narodowość była wtedy inaczej postrzegana niż obecnie). Druga połowa XVII wieku przyniosła szereg wojen toczonych na terenie Rzeczpospolitej – od powstania Chmielnickiego, wojnę z Rosją, następnie Szwecją, zdradę lennika brandenburskiego, najazd siedmiogrodzian aż po wojnę z Turcją. Do tego doszedł szereg problemów wewnętrznych. Walki poszczególnych koterii magnackich, często przekupionych przez państwa ościenne, notorycznie świecący pustkami skarbiec doprowadziły w ostateczności do upadku Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jej terytoria zostały zajęte przez trzech zaborców – Cesarstwo Rosyjskiej, Cesarstwo Austriackie oraz Królestwo Prus.
Kolejne wszczynane powstania nie przyniosły spodziewanego efektu w postaci odrodzenia państwa. Przeciwnie, pojawiły się kolejne represje. Na odzyskanie niepodległości przyszło czekać 123 lata. W 1914 roku rozpoczęła się I wojna światowa. Cesarstwo Niemiec i Cesarstwo Austro-Węgierskie znalazły się w innej sieci sojuszy niż carska Rosja. Wszystkie państwa zaborcze przegrały wojnę. To oraz działania wybitnych polityków takich jak Roman Dmowski, Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty, Wincenty Witos doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dnia 11 listopada 1918 roku władza wojskowa została przekazana Piłsudskiemu.
Dziś w całym kraju odbywają się uroczystości. Na balkonach i latarniach widać polskie flagi. We Włocławku miejskie uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10:30 na Placu Wolności. Na uroczystości zgromadziły się służby mundurowe, przedstawiciele lokalnych władz oraz wielu mieszkańców Włocławka. Po przemówienia, złożeniu kwiatów i występie chóru CANTO uczestnicy ruszyli wraz ze 100-metrową flagą w kierunku Katedry, gdzie o godzinie 12:00 rozpoczęła się msza za Ojczyznę.
Napisz komentarz
Komentarze