Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 18:19
Reklama

Rekordzista izby wytrzeźwień we Włocławku. Ile razy tam trafił w 2023?

Podziel się
Oceń

Izba wytrzeźwień działająca w Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie funkcjonuje już ponad rok. W tym czasie odnotowano 934 pobyty. Większość nietrzeźwych (621) przywiozła Policja. Pozostałych przywieźli strażnicy miejscy. W 73 przypadkach odmówiono przyjęcia.
Rekordzista izby wytrzeźwień we Włocławku. Ile razy tam trafił w 2023?

Autor: archiwum

Decyzją radnych z końcem 2013 roku we Włocławku przestała funkcjonować izba wytrzeźwień. Przyczyną były głównie względy finansowe. Od tego czasu osoby nietrzeźwe były przewożone do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Łatwo się domyślić, że towarzystwo pijanych, często agresywnych osób było uciążliwe dla innych pacjentów, a także dla samego personelu lecznicy.

Sytuacja trwała przez kolejne lata aż do końca roku 2022. 30 grudnia otwarto Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie przy ulicy Krzywa Góra 3B. Placówka stanowi połączenie izby wytrzeźwień i ośrodka terapii uzależnień. Budynek jest jednokondygnacyjny o powierzchni zabudowy 712,54 m kwadratowego, niepodpiwniczony o konstrukcji tradycyjnej z płaskim dachem. Dyrektorem został Piotr Stolcman.

Minął ponad rok od rozpoczęcia funkcjonowania placówki. Jak wyglądają statystyka za 2023? W minionym roku odnotowano 934 pobyty, czyli średnio 78 miesięcznie. 621 osób przywiozła Policja, 313 Straż Miejska Włocławek. Rekordzista miał 5,7‰ w wydychanym powietrzu. W 73 przypadkach odmówiono przyjęcia osób nietrzeźwych, głównie ze względów medycznych.

Koszt pobytu w izbie wytrzeźwień do 393 zł. Ściągalność tej należności wynosi około 30-35%. Trzeba dodać, że wśród 934 pobytów 274 to osoby bezdomne. Rekordzista trafił do izby wytrzeźwień 21 razy.

Udzielono 794 porad, informacji w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień od alkoholu i innych używek.

Do dnia 31 grudnia 2023 roku Terapeuci zatrudnieni w Centrum udzielili ponad 141 porad (grupa wiekowa 18-77 lat) osobom potrzebującym wsparcia, którzy nie zostali doprowadzeni do wytrzeźwienia tylko skontaktowali się Centrum Wsparcia szukając pomocy. Zdarzały się telefony z podziękowaniami za udzielone wsparcie. Centrum kierowało wnioski do Miejskiej komisji Rozwiązywania problemów alkoholowych o przymusowe leczenie odwykowe.

W roku 2024 Centrum planuje uruchomienie punktu konsultacyjnego oraz telefonu zaufania. Uruchomione również zostaną porady prawne dla osób uzależnionych i współuzależnionych.


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama