Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 lipca 2025 01:16
Reklama

Pan Edward z Włocławka ma 100 lat, podobnie jak Pani Bronisława z Bobrownickiego Pola

Podziel się
Oceń

Pan Edward z Włocławka ma 100 lat, podobnie jak Pani Bronisława z Bobrownickiego Pola

Autor: Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Bronisława Nizio z Bobrownickiego Pola (powiat włocławski) i Edward Holinko z Włocławka dołączyli do znamienitego grona stulatków. 

Edward Holinko przyszedł na świat 15 maja 1924 roku w Nowoszycach pod Lwowem. Dzieciństwo pana Edwarda nie należało do najłatwiejszych. Gdy miał sześć lat zmarła jego ukochana mama. Będąc młodym chłopakiem rozpoczął pracę u gospodarzy w sąsiedniej wsi, by finansowo wspomóc rodzinę. W wieku siedemnastu lat los rzucił go do obozu przejściowego w Niemczech, z którego następnie trafił do niemieckiego bauera pod holenderską granicą. Ciężko pracował, pod opieką miał ponad sto krów. Dzień pracy zaczynał o 4 rano i kończył wieczorem. Będąc na obczyźnie poznał bratnią duszę – przyszłą żonę. Po wojnie przyjechał z nią i półrocznym synem na Kujawy, do wsi Rakutowo (powiat włocławski). Tu wybudowali dom i wychowali sześcioro dzieci. Pan Edward pracował w przedsiębiorstwie zajmującym się budową dróg, a po powrocie z pracy, by zapewnić rodzinie lepszy byt, uprawiał ziemię. Pan Edward doczekał się dwanaściorga wnucząt i tyluż prawnucząt.

"Jest pogodnym, uśmiechniętym, otwartym, poczciwym i skromnym człowiekiem. Jego pozytywne nastawienie do życia, mimo wszelkich przeciwności, i dobra energia, sprawiają, że przebywanie w jego towarzystwie dodaje optymizmu i nadziei na lepsze jutro. Postawa mojego dziadka skłania do refleksji nad własnym życiem, pozwala zrozumieć, że wszelkie problemy nie są wieczne, że po nocy zawsze przychodzi dzień i wszystko może zmienić."- mówi wnuczka Aleksandra o swoim dziadku

Bronisława Nizio urodziła się w miejscowości Bobrownickie Pole (powiat lipnowski). Jej rodzice Teofil i Walentyna Czarneccy prowadzili gospodarstwo rolne. Została wychowana w szacunku do pracy i ziemi. Miała siedem sióstr, którymi opiekowała się po śmierci mamy. Od dziecka pomagała rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa. Wyszła za mąż w 1940 roku lat za Zenona, zwanego przez wszystkich Władkiem, który również zajmował się rolnictwem. Prowadziła dom i wychowywała czwórkę dzieci. Doczekała się dziesięciorga wnuków i siedemnaściorga prawnuków.

Pani Bronisława, mimo dwóch epizodów Covid-19, zachowała pozytywne podejście do życia. Ceni sobie spokój, lubi odpoczywać na świeżym powietrzu, doglądać ogrodu. Jest znana z życzliwości i gotowości do pomocy. Zawsze dbała o dobre uczesanie i elegancki ubiór, kierując się zasadą „prostota i elegancja”.

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w najbliższym czasie kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama