Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 lipca 2025 23:01
Reklama

Lodołamacze Orkan i Sokół są już na wodzie. Jeden z nich będzie monitorował dno zbiornika

Podziel się
Oceń

Lodołamacze Orkan i Sokół są już na wodzie. Jeden z nich będzie monitorował dno zbiornika

Autor: fot. Wody Polskie

O budowie lodołamaczy, które będą stacjonować na włocławskiej zaporze pisaliśmy już wcześniej. Nowobudowane jednostki zostały szczęśliwie zwodowane na przełomie lipca-sierpnia br.

Reklama

Teraz będą trwały końcowe prace wyposażeniowe, uruchamianie systemów (np. łączności, sterowania napędem, balastowania), sprawdzanie szczelności zbiorników. Trwają przygotowania do prób technicznych lodołamaczy na wodzie. 

"Lodołamacze te będą wyposażone w sondę wielowiązkową, która pozwoli monitorować dno zbiornika. Ta precyzyjna ocena stanu zbiornika pozwoli na lepsze prowadzenie prac utrzymaniowych. Jednostki będą wyposażone w panele fotoelektryczne, co wpłynie na zmniejszenie zużycia prądu głównie podczas postoju. Wyposażone będą w oświetlenie ledowe i napędzane będą silnikami spalinowymi, które spełniają obowiązujące normy środowiskowe. Lodołamacze będą też miały funkcje holowników."- informują Wody Polskie

Projekt realizowany jest od 2016 roku i zakończy się w 2020 roku. Lodołamacze mają być gotowe i dostarczone do Włocławka do 15 listopada 2019 roku.  Celem budowy lodołamaczy jest prowadzenie osłony przeciwpowodziowej w sezonie zimowym na zbiorniku. Koszt projektu „Budowa 2 lodołamaczy dla potrzeb zimowej osłony przeciwpowodziowej na terenie działania RZGW w Warszawie” to 37.087.394,23 PLN, z czego dofinansowanie w ramach POIiŚ oś priorytetowa II, działania 2.1 ze środków UE wynosi 31.520.103,10 PLN.

 

Lodołamacze budowane był w stoczni Koźle w Kędzierzynie-Koźlu. Lodołamacz czołowy Orkan ma moc 1200 KM  lodołamacz liniowy Sokół - 800 KM.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama