15 sierpnia obchodzimy Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, lub inaczej Wojska Polskiego, które upamiętnia zwycięską Bitwę Warszawską 1920 roku z okresu wojny polsko-bolszewickiej. W bitwie, która rozegrała się na przedpolach Warszawy, oddziałami polskimi dowodził Józef Piłsudski, a dzięki odniesionemu wówczas zwycięstwu Polacy przechylili szale zwycięstwa na swoją korzyść i zatrzymali pochód sił Armii Czerwonej. Wydarzenie to określamy mianem Cudu nad Wisłą.
Reklama
Wczoraj o godzinie 11:00 pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego na placu Wolności rozpoczęły się miejskie obchody święta. Licznie zgromadzili się przedstawiciele i poczty sztandarowe służb mundurowych, między innymi Policji, Straży Miejskiej, czy Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oraz przedstawiciele władz miasta i województwa. Nie zabrakło weteranów, przedstawicieli organizacji kombatanckich, mieszkańców miasta, a także przedstawicieli miejskich instytucji kultury. Swoje okolicznościowe wystąpienie Marek Wojtkowski rozpoczął od przywołania słów dawnej pieśni rycerskiej, która z biegiem lat miała stać się symbolem niezłomności polskiego żołnierza:
„Święta miłości ojczyzny, czują Cię tylko umysły poczciwe. Dla Ciebie nie żal i żyć w nędzy i nie żal umierać. To są słowa pieśni rycerskiej, która zawsze była symbolem Wojska Polskiego. Rycerstwa, tego w średniowieczu, w wieku XV i XVI, ale także symbolem żołnierzy walczących w XX wieku. (…) Napisana przez Ignacego Krasickiego, po raz pierwszy przedstawiona podczas Obiadów Czwartkowych w roku 1774 (przyp. aut. spotkania organizowane przez Stanisława Augusta Poniatowskiego dla ówczesnych polskich intelektualistów) stała się pieśnią Wojska Polskiego. (…) Jest to dzień szczególny, kiedy to oddajemy hołd żołnierzom, tym służącym obecnie, ale i tym którzy zawsze stawali na wysokości zadania i bronili granic Polski.” - mówił prezydent Włocławka, Marek Wojtkowski
Wszyscy zebrani na placu Wolności przybyli, aby uczcić pamięć tych, którzy odnieśli zwycięstwo, walczyli oraz zginęli w obronie ojczyzny. Delegacje, przy dźwiękach werbli, złożyły pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów. Uroczystość była też sposobnością do wręczenia odznaczeń. O godzinie 11.40 delegacje przeniosły się na Zawiśle aby zaakcentować także lokalny wydźwięk święta. Tam, pod Pomnikiem Obrońców Wisły 1920 roku, w miejscu spoczynku 40 poległych obrońców Włocławka, także złożono kwiaty.
W dniu 15 sierpnia w kościele katolickim obchodzone jest Święto Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny zwane inaczej Matki Boskiej Zielnej. Uroczysta msza święta z tej okazji odbyła się o godzinie 12:00 w bazylice katedralnej, wieńcząc zarazem miejskie obchody święta Wojska Polskiego.
Napisz komentarz
Komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy. Bądź pierwszy, dodaj swój komentarz.
Napisz komentarz
Komentarze