Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 30 kwietnia 2024 05:58
Reklama

Największe problemy śródmieścia: ubóstwo, zadłużenie, bezrobocie, brak wykształcenia. Urzędnicy ratusza sporządzili Narzędziownik

Podziel się
Oceń

Największe problemy śródmieścia: ubóstwo, zadłużenie, bezrobocie, brak wykształcenia. Urzędnicy ratusza sporządzili Narzędziownik

Dokument zawierający opis ścieżek realizacji Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028 został opracowany przez pracowników Biura Rewitalizacji Urzędu Miasta Włocławek pod kierunkiem dr Barbary Moraczewskiej, Pełnomocnika Prezydenta ds. Rewitalizacji Miasta Włocławek, we współpracy z zespołem Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Narzędziownik ma wskazać, w jaki sposób wdrażać główne polityki publiczne: społeczną, gospodarczą, mieszkaniową i przestrzenną, poddane diagnozie w procesie programowania rewitalizacji we Włocławku.

W dokumencie znajdziemy ciekawe diagnozy dotyczące obszaru rewitalizacji. Wypunktowano negatywne zjawiska poparte danymi zarówno niwy społecznej, mieszkalnictwa, sfery gospodarczej i przestrzennej. Dokument ma blisko 120 stron i podzielony jest na siedem rozdziałów. W podrozdziałach zamieszczono diagnozę oraz sposoby działania i poprawy obecnej sytuacji. Z obszernego dokumentu wybraliśmy ciekawsze fragmenty dotyczące negatywnych zjawisk w obszarze rewitalizacji. 

 

"Włocławek, podobnie jak i inne byłe miasta wojewódzkie, cechuje zjawisko depopulacji związanej z migracją za pracą oraz starzeniem się społeczeństwa. O skali zjawiska świadczy spadek liczby ludności w mieście w ciągu siedmiu tylko lat (2010-2016) o 3,88%. Głównymi zdiagnozowanymi problemami społecznymi są bardzo wysokie bezrobocie, znacząco wyższe w stosunku do średniej w województwie kujawsko-pomorskim i kraju, oraz ubóstwo przejawiające się dużą liczbą osób korzystających z różnych form pomocy społecznej."

 

"Największym w ujęciu ilościowym zjawiskiem kryzysowym w sferze społecznej, warunkującym inne problemy jest niezwykle wysoki poziom bezrobocia wśród mieszkańców. W połowie 2016 r. liczba osób bezrobotnych na obszarze rewitalizacji w przeliczeniu na 1000 mieszkańców wyniosła 176, natomiast średnia dla miasta ukształtowała się na poziomie 67,9. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych mieszkających na obszarze wyniosła wtedy 941 osób, co stanowi 13% wszystkich osób bezrobotnych w mieście. Za szczególnie niepokojące należy uznać to, że bezrobocie dotyka aż 27,9% osób w wieku produkcyjnym (średnia dla miasta to 11,4%). Ponadto 13,1% osób w wieku produkcyjnym to osoby długotrwale bezrobotne (średnia dla miasta to 5,9%)"

 

"W 2016 r. z pomocy społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR) z powodu ubóstwa pomoc otrzymały 1494 osoby, co stanowi 100% wszystkich osób korzystających z pomocy społecznej na obszarze rewitalizacji, i 12,3% w mieście3 . Liczba osób korzystających z różnych form pomocy społecznej wyniosła tu 27,9%, czyli dwa razy więcej niż średnio w całym mieście. Oprócz ubóstwa powodami korzystania z pomocy społecznej na obszarze są też niepełnosprawność, przewlekła choroba, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego (w tym ponad połowa osób należy do rodzin wielodzietnych)"

 

"O skali ubóstwa mieszkańców obszaru dobitnie świadczą dane dotyczące zadłużenia mieszkań komunalnych i lokali socjalnych. Wg stanu na koniec 2016 r. ilość najemców zasobu komunalnego w mieście wyniosła 10 454 osób, z czego zamieszkujących obszar rewitalizacji – 1 446 osób (13,8% ogółu). Natomiast zadłużenie najemców lokali komunalnych położonych na obszarze rewitalizacji wyniosło na koniec września 2016 r. - 13 325 434,62 zł, co stanowi prawie 25% całkowitego zadłużenia wszystkich najemców lokali komunalnych w mieście"

 

"Kolejnym z negatywnych obserwowanych na obszarze trendów jest niski poziom wykształcenia mieszkańców. Po pierwsze, niski kwalifikację charakteryzują bezrobotnych mieszkańców obszaru – udział osób bezrobotnych z najniższym wykształceniem w ogóle bezrobotnych na obszarze wyniósł 49,7% (przy średniej dla miasta 37%)"

"W śródmieściu Włocławka brak jest liderów lokalnej społeczności, którzy mogliby aktywizować mieszkańców i stanowić dla nich wzór do naśladowania. Działalność organizacji pozarządowych nie wywiera większego wpływu na mieszkańców z powodu ich niewielkiej aktywności społecznej, natomiast, co ważne, same organizacje chętnie wybierają centralne położenie śródmieścia na teren swoich działań."

Cały dokument udostępniony jest publicznie i można go pobrać na dole tej STRONY


Napisz komentarz
Komentarze
Ww 19.08.2019 08:34
Co tam bezrobocie, ubóstwo. Zaraz wam sołtys zrewitalizuje ulicę 3maja i od razu problem zniknie.

Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama