Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 czerwca 2025 17:47
Reklama
Reklama

Gmina Choceń sfinansuje zakup czujników tlenku węgla dla mieszkańców

Podziel się
Oceń

W ostatnim czasie doszło do serii tragicznych w skutkach zatruć tlenkiem węgla. Wskazać można chociażby przykład sąsiedniego powiatu, gdzie z powodu czadu życie stracił burmistrz Piotrkowa Kujawskiego oraz jego ojciec. Wielu tragedii można było uniknąć, gdyby w domach były zamontowane czujniki czadu. Burmistrz Gminy Choceń wychodzi naprzeciw temu problemowi.
Reklama
Gmina Choceń sfinansuje zakup czujników tlenku węgla dla mieszkańców

Autor: facebook.com/gminachocen i facebook.com/KMPSPWłocławek

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania.

Reklama

Brak sygnałów, które alarmowałyby ludzi o obecności tlenku węgla stanowi istotny czynnik, który przyczynia się do zatrucia czadem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.

W ciągu ostatnich tygodni doszło do serii tragicznych zatruć tlenkiem węgla: w Kutnie zmarło dwoje dzieci, w Koszalinie kobieta, nieopodal Radziejowa burmistrz Piotrkowa Kujawskiego oraz jego ojciec. Ta ostatnia tragedia wstrząsnęła naszym regionem, ponieważ wydarzyła się w sąsiednim starostwie. Ratunkiem przed czadem jest czujnik, który go wykrywa. Niestety w wielu domach takiego urządzenia nie ma.

Naprzeciw temu problemowi wyszedł wójt Gminy Choceń Roman Nowakowski. Gmina zakupi czujniki tlenku węgla dla mieszkańców.

"Pomysł jest rozłożony na trzy lata, tak by każdy dom w naszej gminie, gdzie się spala gaz, materiały stałe jak węgiel czy drewno, był wyposażony w czujkę. W tym roku chcemy na ten cel przeznaczyć 50 000 zł. Czujki będą montować nasi strażacy, ponieważ musi być ona odpowiednio zamontowana. Czujka przejdzie oczywiście na własność właściciela posesji. W przyszłym roku powtórka i tak dalej. Nie da się tego zrobić tak od razu, ale chcielibyśmy, żeby na przyszły sezon grzewczy, pierwsze 500 domów było wyposażonych w czujkę. Mamy około 2000 domów, zakładam, że w 300-400 są czujki." - powiedział Roman Nowakowski, wójt Gminy Choceń

Według szacunków jedna czujka będzie kosztowała około 100 zł.

"Są dwie formy. Pierwsza to dofinansowanie dla osób, które posiadają nieco większe dochody, a dla osób, które dochody mają niewielkie czujki będą bezpłatnie montowane. Za około miesiąc będziemy prowadzić nabór chętnych, Rada już podjęła decyzję, natomiast musimy dokonać pewnych zmian w budżecie, żeby dokonać takiego zakupu. Zrobimy to na najbliższej Sesji i ruszamy." - dodaje Roman Nowakowski

Urząd Gminy Choceń odwiedzili strażacy z Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku na czele z Komendantem Miejskim PSP st. bryg. Maciejem Krzemkowskim, by przeprowadzić konsultacje.

"Chciałem podziękować Państwowej Straży Pożarnej, bo przywieźli wiele różnych czujek. Na spotkaniu byli też nasi strażacy z OSP. Oni muszą wybrać czujkę, a potem będą ją montować. (...) Państwowa Straż Pożarna spisała się na medal, udzieliła nam instruktarzu i odpowiedzieli na mnóstwo pytań. (...) Na terenie naszej gminy mieliśmy taką sytuację, że praktycznie cała rodzina zginęła od tlenku węgla, przeżyła tylko babcia. Teraz ta sytuacja w Radziejowie. Każde życie jest więcej warte niż te pieniądze." - dodaje wójt Gminy Choceń

Czujnik czadu wykrywa już minimalne, a nadal bezpieczne dla życia stężenie tlenku węgla w powietrzu i natychmiast to sygnalizuje przez głośny alarm i migoczącą czerwoną diodę. Dzięki temu mieszkańcy zyskują czas, by zapobiec zatruciu czadem, zwanym potocznie "cichym zabójcą".


 


Autor: facebook.com/gminachocen i facebook.com/KMPSPWłocławek

Autor: facebook.com/gminachocen i facebook.com/KMPSPWłocławek

Autor: facebook.com/gminachocen i facebook.com/KMPSPWłocławek

Autor: facebook.com/gminachocen i facebook.com/KMPSPWłocławek


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama