Dzień Kobiet został ustanowiony w 1909 roku w Nowym Jorku. Wywodzi się z ruchów robotniczych – ustanowiła je Socjalistyczna Partia Ameryki. Były to jeszcze czasy, gdzie w wielu państwach zachodniej cywilizacji było mocno ograniczone. W kolejnych latach ta sytuacja ulegała powolnej zmianie. Wiele dla praw kobiet zrobiły sufrażystki – ruch walczący o prawa wyborcze kobiet w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.
Z krajów anglosaskich przejdźmy na nasz rodzimy grunt. W Polsce Dzień Kobiet stał się popularny w latach 70-tych. Wtedy symbolem Dnia Kobiet były goździki i rajstopy. Mimo zmiany ustroju Dzień Kobiet nadal jest chętnie obchodzony. Goździk został zastąpiony tulipanem, rajstopy słodyczami, jednak cel pozostał ten sam: uhonorowanie kobiet.
W tym roku 8 marca wypada w sobotę, więc w wielu placówkach Dzień Kobiet obchodzony był w piątek. Tradycyjnie Starostwo Powiatowe hucznie włączyło się w obchody Dnia Kobiet. Zaproszeni goście wypełnili Halę Mistrzów, gdzie została zorganizowana impreza. Starosta oraz przedstawiciele samorządowych władz złożyli życzenia i przekazali kwiaty. Po części oficjalnej przyszedł czas na artystów.
Najpierw na scenie wystąpili Poparzeni Kawą Trzy – zespół złożony z popularnych dziennikarzy w tym Wojciecha Jagielskiego, Romana Osicy czy Mariusza Gierszewskiego. Ich największym hitem jest "Byłaś dla mnie wszystkim". Gwiazdą wieczoru była Maryla Rodowicz. W Hali Mistrzów zgromadziło się około 4000 widzów.
Napisz komentarz
Komentarze