Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 19:19
Reklama

Rośnie liczba starszych osób na rynku pracy w naszym województwie

Podziel się
Oceń

Rośnie liczba starszych osób na rynku pracy w naszym województwie

Autor: GUS

Urząd Statystyczny w Bydgoszczy przedstawił dane dotyczące wskaźnika zatrudnienia osób w wieku produkcyjnym liczących 50 lat i więcej, z których wynika, że nastąpił znaczny wzrost obecności tych osób na rynku pracy w naszym województwie. 

"W II kwartale 2018 r. województwo kujawsko-pomorskie zamieszkiwało 745 tys. osób w wieku 50 lat i więcej. Wśród osób w wieku produkcyjnym liczących 50 lat i więcej w województwie kujawsko-pomorskim było 216 tys. pracujących. Wskaźnik zatrudnienia w tej grupie osób, prezentujący procentowy udział pracujących w ogólnej liczbie ludności, w II kwartale 2018 r. osiągnął wartość 66,9%.. W II kwartale 2018 r. w województwie kujawsko-pomorskim pracowało 104 tys. kobiet w wieku 50-59 lat – najwięcej w zawodach z grupy „specjaliści” (16,3%). Udział kobiet pracujących w zawodach z grup: „pracownicy usług i sprzedawcy”, „pracownicy wykonujący prace proste”, „rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy” oraz „technicy i inny średni personel” w ogólnej liczbie pracujących kobiet był zbliżony i wahał się od 9,6% do 12,5%."

O czym mogą świadczyć powyższe dane? Przede wszystkim potwierdzają fakt, że polskie społeczeństwo starzeje się, ale nie tylko. Pracodawcy poszukują i decydują się zatrudnić pracowników 50+ głównie ze względu na deficyty jakie panują na rynku. Ludzie młodzi, zdrowi i przedsiębiorczy nie widząc perspektyw dla siebie w Polsce - opuścili kraj. Ogromna fala emigracyjna, jakiej nasz kraj nigdy wcześniej nie doświadczył odbiła swoje piętno na wielu aspektach polskiej gospodarki. Wciąż co czwarty Polak myśli  o wyjeździe za granicę w poszukiwaniu pracy, co piąty jest w stanie przeprowadzić się za granicę z całą rodziną. W tej sytuacji pozostaje pracodawcom sięgnąć po ludzi, którzy w kraju pozostali - czyli osoby 50 +. 

Pracodawcy nie narzekają jednak na osoby 50+. W/g badań tacy pracownicy są bardziej doświadczeni i zaangażowani niż ludzie młodzi. Wolniej jednak przebiega przyswajanie wiedzy. Duży odsetek wśród tej grupy stanowią np. „pracownicy usług i sprzedawcy”, „pracownicy wykonujący prace proste”. 

Dane jakie prezentuje GUS dla naszego województwa trudno jednak przełożyć na sam Włocławek. W naszym mieście osoby 50+ znajdują zatrudnienie głównie wtedy gdy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, co ułatwia im dorobienie np. w agencjach ochroniarskich czy w roli osób sprzątających. 


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama