Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 08:57
Reklama

Maraton Pisania Listów Amnesty International w II LO im. Mikołaja Kopernika. Padł rekord

Podziel się
Oceń

Maraton Pisania Listów Amnesty International w II LO im. Mikołaja Kopernika. Padł rekord

Autor: fot.Martyna Drzewiecka

W okolicach dnia 10 grudnia, kiedy to obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, w wielu państwach świata organizowany jest Maraton Pisania Listów Amnesty International. Podczas maratonu głównie młodzież,ale nie tylko, mobilizuje się, aby poprzez listy przeciwstawiać się łamaniu praw człowieka. Akcja pisania listów została zapoczątkowana przez warszawska grupę lokalną Amnesty International. Przez wszystkie lata zainteresowanie tym wydarzeniem wzrastało i zyskało uznanie w wielu państwach na całym świecie. W tym roku inicjatywa ta została podjęta w ponad 800 miejscach w całej Polsce. Jednym z miejsc w naszym mieście, w którym można było pisać listy w obronie praw człowieka było II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika we Włocławku. Pisanie listów w tej szkole rozpoczęło się o godzinie 12.00 i trwało, aż do godziny 18:30. W maratonie mogła wziąć udział każda osoba, której łamanie praw człowieka nie jest obojętne i w związku z tym chce wyrazić swój sprzeciw. Co roku Amnesty identyfikuje i sprawdza wszystkie przypadki osób, które są zagrożone lub potrzebują solidarności i sprawiedliwości, a następnie wybiera około dziesięciu najpoważniejszych przypadków łamania praw człowieka, w sprawie których mamy możliwość pisać właśnie podczas akcji Maratonu Pisania Listów. Listy można kierować zarówno do osób rządzących danym krajem, mających wpływ na losy bohaterów, ale także można w niektórych przypadkach pisać bezpośrednio do osób więzionych lub prześladowanych. W tym roku zostało wybranych dziesięć spraw dotyczących obrończyń praw człowieka.  Listy można było napisać w sprawie m.in:

- zaatakowania kobiety, która wpiera prawa osób LGBTIQ+ z Ukrainy
- kobiety walczącej o prawa osób z niepełnosprawnościami z Kirgistanu
- kobiety prześladowanej i uwięzionej za wypowiadanie się przeciwko karze śmierci w Iranie
- domagania się sprawiedliwości dla kobiety zamordowanej za nieustraszoną walkę o prawa innych
- młodej dziewczyny prześladowanej za wspieranie ludzi z najbiedniejszych rejonów z Wenezueli 


W tym roku również pojawiła się sprawa dotycząca pilnej interwencji w Polsce. Z naszego kraju pochodzi sprawa 14 kobiet zaatakowanych i brutalnie pobitych podczas Marszu Niepodległości. Żaden z oprawców do tej pory nie został ukarany, ani przesłuchany przez policję. W II LO Maraton Pisania Listów organizuje Elżbieta Kamińska opiekunka szkolnej grupy Amnesty International: 

"Jest to bardzo szczytna idea. Wiele lat temu stworzyłam tutaj taką szkolną grupę Amnesty International. Jedną z akcji, bo tych akcji jest oczywiście wiele, jest maraton. Od tej pory sukcesywnie go organizujemy. Ma on charakter otwarty, czyli mogą przychodzić osoby z zewnątrz. Przychodzą też do nas nauczyciele z innych szkół na przykład. (...) Informujemy oczywiście o organizacji tego wydarzenia, rozwieszamy plakaty, przygotowaliśmy wystawę z bohaterkami, zachęcamy na lekcjach. Młodzież przychodzi, pisze te listy, a potem zajmuję się z młodzieżą (z kilkorgiem osób) wysłaniem tych listów w odpowiednie miejsca"

Pisanie listów podczas maratonu przynosi niejednokrotnie pożądane efekty. Wiele osób po maratonie pisze podziękowania do Amnesty International, bowiem poprzez napisane listy udaje się realnie wpłynąć na los ludzi w sprawie których pisze niemal cały świat... Listy są ogromnym wsparciem dla osób, które je otrzymują. Jak można przeczytać na stronie stowarzyszenia Amnesty "Walczymy o świat, w którym każdy człowiek może korzystać ze wszystkich praw zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka."

Wyniki maratonu i ilość napisanych listów oraz przebieg maratonu można monitorować na stronie Stowarzyszenia Amnesty International w zakładce Maraton. W tym roku maraton cieszył się bardzo dużą popularnością w II LO. W sumie udało się napisać 369 listów. To najwyższa dotychczasowa liczba w porównaniu do lat poprzednich w tej szkole.
Zainteresowanie poszczególnymi przypadkami rozkładało się mniej więcej równomiernie :
Pavitri Manjhi Indie- 26 listów
Gulzar Duszenowa Kirgistan- 30 listów
Nawal Benaissa Maroko -  28 listów
Atena Daemi Iran - 41 listów
Nonhle Mbuthuma RPA - 52 listy
Geraldine Chacón Wenezuela - 54 listy
Witalina Kowal Ukraina - 40 listów
Marielle Franco Brazylia - 41 listów
14 kobiet Polska - 27 listów
Społeczność Sengwer Kenia - 30 listów



Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama