Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 21:00
Reklama

Są wyniki kontroli ubojni na terenie powiatu włocławskiego

Podziel się
Oceń

Są wyniki kontroli ubojni na terenie powiatu włocławskiego

Autor: fot. GIW

Główny Lekarz Weterynarii zapowiedział kontrole w na terenie całego kraju, po tym jak w telewizji TVN ukazał się szokujący materiał na temat trafiających do ubojni zwierząt w stanie agonalnym bądź martwych. Mięso trafiało później do polskich sklepów oraz na eksport.

Ilości kontroli przeprowadzanych w ubojniach w ciągu roku uzależniona jest od planu lekarza weterynarii. A ten z kolei uzależniony jest od dotychczasowych wyników. Ubojnia na terenie powiatu włocławskiego istnieje tylko jedna i jak informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii we Włocławku Maciej Bachurski ubojnia dokonuje uboju trzy razy w tygodniu kilkudziesięciu sztuk świń.

"Skontrolowaliśmy w zeszłym tygodniu dokumentację, która towarzyszy świniom wjeżdżającym na zakład i skontrolowaliśmy pracę lekarzy weterynarii na tej ubojni. Tam jest dwójka lekarzy z dużym doświadczeniem i w stosunku do ich pracy, pracowników zakładu i samego zakładu nie stwierdziliśmy nieprawidłowości. W zeszłym roku tę ubojnię kontrolowaliśmy 14 razy. "

 

Weterynarz bezwzględnie musi być obecny przed i po uboju. Lekarze kontrolują również humanitarność uboju, sprawdzane są urządzenia - czy są certyfikowane i nie zadają nadmiernego bólu. 

"Lekarz bezwzględnie musi być podczas przyjmowania żywca, czyli żeby sprawić stan żywca i podczas całego cyklu ubojowego. Lekarz pobiera również próbki na włośnie. Etap zakończenia badania to badanie na włośnie, ponieważ włośnica jest chorobą śmiertelną."

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii Maciej Bachurski zapewnia, że kontrole przeprowadzane są także na poziomie pierwotnej produkcji. Inspektor pobiera od rolników próbki paszy na obecność antybiotyków i hormonów, a także próbki wody. W zeszłym roku Inspektorat Weterynaryjny zebrał 101 próbek monitoringowych. We wspomnianej ubojni  pobrano 50 próbek wymazowych na obecność salmonelli oraz 30 żywnościowych czyli tzw. produktu finalnego. Nie znaleziono nieprawidłowości. 

Do Polski przybyli również inspektorzy Komisji Europejskiej, aby zbadać sprawę nielegalnego uboju krów, z których mięso trafiło do 10 państw UE. Eksperci będą przeprowadzać kontrole od 4 do 8 lutego.

 


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama