Działający w strukturach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego we Włocławku Uniwersytet Trzeciego Wieku regularnie organizuje dla swoich studentów wykłady o różnej tematyce. Dziś o godzinie 11.00 wykład pod nazwą "Dobre praktyki w samorządzie" wygłosił prezydent Marek Wojtkowski. Pomysł organizowania dla studentów wykładów wykraczających poza akademickie nauczanie narodził się rok temu. Zabrani na sali seniorzy z zainteresowaniem słuchali wykładu. Prezydent Wojtkowski rozpoczął od przedstawienia historycznego rysu kształtowania się władz samorządowych w Polsce sięgając, aż do okresu XIX wieku. Omówił okres zmian powojennych, a następnie przedstawił współcześnie funkcjonujący system władzy samorządowej w odniesieniu do miasta Włocławka.
Reklama
"Włocławek jest gminą, ale jednocześnie powiatem grodzkim. Mam zaszczyt być prezydentem miasta - władzą wykonawczą w gminie, ale jednocześnie jestem starostą powiatu grodzkiego. To jest podwójna rola. Powiaty ziemskie okalają z kolei Włocławek i one stanowią drugi poziom samorządu terytorialnego. "- mówił prezydent Wojtkowski
Marek Wojtkowski chętnie spotyka się zarówno z seniorami jak i z młodzieżą. W roku ubiegłym gościł z wykładem m.in w Zespole Szkół nr 8 przy ul. Willowej.
"Prowadziłem wykłady dla młodzieży na temat konstytucji i 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z seniorami spotykam się cyklicznie, jak wiadomo we Włocławku istnieją trzy uniwersytety trzeciego wieku. Myślę, że jest to też forma popularyzowania wiedzy o naszym systemie samorządowym, a także przybliżenie studentom, słuchaczom możliwości funkcjonowania w samorządzie, jakie możliwości samorząd daje dla mieszkańców. Mam na myśli tutaj przede wszystkim typowo obywatelskie podejście, że samorząd to nie tylko zarządzanie przez władze wykonawcze i uchwałodawcze, ale też udział mieszkańców, którzy mają głos i powinien być przez samorządowców słyszalny. To właśnie mieści się w kategorii dobrych praktyk"
Marek Wojtkowski podawał też przykłady funkcjonowania równoległych władz działających poza granicami Polski wyszczególniając różnice i podobieństwa. Po zakończonym wykładzie przyszedł czas na pytania od studentów. I choć pytania dotyczyły czasem ciągnących się latami problemów miasta to dyskusja przebiegała w atmosferze zrozumienia i była okazją do lepszego zrozumienia funkcjonowania poszczególnych organów i szczebli samorządowych - ich funkcji, kompetencji i możliwości działania. Frekwencja zdaniem organizatorów była zadowalająca, a wykład interesujący.
Napisz komentarz
Komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy. Bądź pierwszy, dodaj swój komentarz.
Napisz komentarz
Komentarze