W Klubie Zazamcze przy ulicy Toruńskiej 87 trwa kolejna kwalifikacja wojskowa. Zgodnie z Rozporządzeniem właściwego ministra trwa ona od 9 sierpnia 2021 r. do 12 listopada 2021 r. Obecnie na terenie Włocławka od 28 września do 28 października funkcjonuje Powiatowa Komisja Lekarska nr 1.
Reklama
"Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa rocznik podstawowy, czyli mężczyzn urodzonych w 2002 r. i 495 mężczyzn urodzonych w latach 1997-2001, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej – 187, osoby urodzone w latach 2000-2001, które zostały uznane przez Powiatowe Komisje Lekarskie za czasowo niezdolne do pełnienia służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, kobiety urodzone w latach 1997-2002 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania takich kwalifikacji, a które w roku szkolnym lub akademickim 2020-2021 kończą naukę w szkołach, na uczelniach medycznych lub weterynaryjnych i kierunkach psychologicznych. Takich pań jest 14. Ponadto osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się do odbycia kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata, jeżeli nie posiadają kategorii do czynnej służby wojskowej." - powiedział mjr Krzysztof Klugiewicz Zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień
W ramach kwalifikacji wojskowej dokonuje się sprawdzenia tożsamości, ustalenia zdolności do czynnej służby wojskowej, wstępnego przeznaczenia do poszczególnych form służby wojskowej oraz zakłada bądź aktualizuje się ewidencję wojskową. Na koniec wydany zostaje wojskowy dokument osobisty.
"Osoba stawiająca się na kwalifikacji wojskowej zostaje przeniesiona do rezerwy, a na wniosek takiej osoby zostaje wydane zaświadczenie o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Ponadto zaprezentowane zostają formy służby wojskowej. Podczas kwalifikacji trzeba pamiętać, aby posiadać przy sobie dowód osobisty lub paszport, ewentualnie dokumentację medyczną, zaświadczenie o stanie zdrowia, zaświadczenie o pobieraniu nauki lub jej ukończenia i zdjęcie dowodowe w celu założenia dokumentu wojskowego." - dodaje mjr Krzysztof Klugiewicz Zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień
Jak przebiega kwalifikacja? Najpierw sprawdzana jest oczywiście tożsamość osoby stającej do kwalifikacji. Następnie Powiatowa Komisja Lekarska sprawdza stan zdrowia i określa zdolność do czynnej służby wojskowej. Na koniec wydawany jest dokument wojskowy, czyli książeczka wojskowa. Obecnie każda forma służby wojskowej jest w systemie ochotniczym. Nikt stawiający się do kwalifikacji nie zostanie natychmiast powołany do wojska.
Napisz komentarz
Komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy. Bądź pierwszy, dodaj swój komentarz.
Napisz komentarz
Komentarze