1. Wanda Nowicka Działaczka społeczna, obrończyni praw człowieka. Współzałożycielka Stowarzyszenia Neutrum na rzecz państwa świeckiego (1990). Współzałożycielka (1991) i wieloletnia szefowa – jednej z najstarszych i najbardziej skuteczych organizacji działających na rzecz praw kobiet, zwł. na rzecz zdrowia kobiet w zakresie płodności, rozrodczości i planowania rodziny – Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Obecnie jej honorowa Przewodnicząca. Ekspertka Światowej Organizacji Zdrowia i ONZ, współpracowała z różnymiinstytucjami Unii Europejskiej i Rady Europy. Autorka wielu raportów do ONZ i Unii Europejskiej na temat łamania praw człowieka, w tym praw kobiet. Wielokrotnie występowała na forach międzynarodowych (ONZ, UE, Harvard University, Columbia University, New School, CUNY na temat praw człowieka). Nauczycielka języka angielskiego, łaciny i greki w liceach warszawskich. Wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego i Rutgers University w Stanach Zjednoczonych. Wyróżniona przez New School – słynny uniwersytet w Nowym Jorku – Nagrodą Uniwersytetu na Wygnaniu (University-in-Exile) za walkę o prawa kobiet w Polsce i na świecie. Posłanka na Sejm i Wicemarszałkini Sejmu VII kadencji. Ustanowiła wtedy nagrodę Kryształowego Świecznika za działalność na rzecz państwa świeckiego. Jednym z laureatów nagrody był profesor Janusz Ostoja-Zagórski z bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, który jako rektor Uniwersytetu zdjął krzyż z sali senatu. W Sejmie doprowadziła m.in. do nadania jednej z sal sejmowych patronatu słynnej Polki – Zofii Moraczewskiej – posłanki I Sejmu 1918 r. Jak dotąd jest to jedyna sala sejmowa nazwana imieniem kobiety. Członkini Rady Kongresu Kobiet. Prezeska Stowarzyszenia Równość i Nowoczesność. Z wykształcenia filolożka klasyczna, bioetyczka. W poprzednim roku studiowała filozofię i nauki polityczne na Sorbonie w Paryżu. Matka trzech synów. Miłośniczka muzyki, zwłaszcza klasycznej. Uwielbia pływanie, jazdę na rowerze i Nordic Walking. W Sejmie doprowadziła do zainstalowania parkingów na rowery
2. Marcin Anaszewicz. dr Marcin Anaszewicz, prawnik i politolog. Najbliższy współpracownik Roberta Biedronia. Prezes think tanku Biedronia – Instytutu Myśli Demokratycznej, a także szef sztabu nowego projektu politycznego. Wcześniej strateg zwycięskich kampanii Biedronia w 2011 do sejmu i w 2014 na urząd prezydenta. Przez lata zasiadał w zarządach spółek w biznesie, prowadził restrukturyzacje, zajmował się komunikacją marketingową i projektami rozwojowymi. W 2014 przeniósł się z Warszawy do Słupska i jako dyrektor strategiczny przeprowadził restrukturyzację finansową i organizacyjną w strukturach miasta. Doświadczenie zawodowe zdobywał również w przedsiębiorstwach państwowych i administracji rządowej. Od 22 lat zaangażowany w walkę o prawa człowieka, praw kobiet, prawa zwierząt. Autor publikacji naukowych poświęconych jakości rządzenia. Rodzinnie związany z Kujawami.
3. Izabela Nowak.Mgr inż. kształtowania terenów zieleni i inż. urbanistyki, absolwentka wydziału nauk prawnych i społecznych, obecnie studentka MBA w Bydgoszczy. Prezes Polish Plastic Surgery, menadzer służby zdrowia. Doświadczona w pracy w administracji publicznej w Polsce -w urzędzie miasta oraz za granica - staż w konsulacie RP w Londynie. Aktywna działaczka w Stowarzyszeniu Pomoc i Wsparcie Dzieciom w Chirurgicznym, Szczękowo – Twarzowym i Rekonstrukcyjnym Leczeniu Wad Twarzoczaszki. Spełniona mama 7 letniej córeczki.
4. Marek Pijanowski.Z wykształcenia socjolog, kulturoznawca, menedżer kultury, mistrz pióra. Przez ostatnie 10 lat skutecznie zarządzał Dworem Artusa w Toruniu - samorządową jednostką kultury, która jako jedyna w Europie w 80% utrzymywała się z własnej działalności, a tylko w 20% z dotacji gminy. Jest certyfikowanym konsultantem Narodowego Centrum Kultury i Assciation Marcel Hicter pour la democratie culturelle ds. planowania strategii. Bokser i założyciel Międzyszkolnego Klubu Sztuk Walki „Pomorzanin”, który przekierowuje złą energię trudnej młodzieży w zdrową rywalizację, opartą na szacunku dla przeciwnika. Założyciel Fundacji POCZYTALNI, promującej czytelnictwo i przekształcanie bibliotek w mediateki.
5. Elżbieta Długołęcka Absolwentka prawa na UMK w Toruniu a także studiów podyplomowych na wydziale socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Radczyni prawna prowadząca własną kancelarię prawną specjalizującą się w sprawach gospodarczych (zamówieniach publicznych) i rodzinnych, doświadczona w prowadzeniu spraw międzynarodowych, mediatorka, współzałożycielka stowarzyszenia #aktywna, którego celem jest działanie na rzecz przestrzegania i kształtowania prawa do równego traktowania i do życia bez dyskryminacji, mama dwójki nastolatków Krzysztofa i Piotra.
6. Jakub Jaźwiec Ukonczył politologię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, gdzie nabył wiedzę teoretyczną z zakresu funkcjonowania polityki i samorządów. Od ponad 10 lat zawodowo zajmuje się kwestiami polityki regionalnej Unii Europejskiej, wspierania rozwoju przez fundusze unijne, współpracy międzynarodowej. Wykładowca akademicki z zakresu przedsiębiorczości i dzialałności gospodarczej. Ekspert i doradca biznesowy dla przedsiebiorców i podmiotów publicznych. Prywatnie zafascynowany popkulturą i grą na perkusji.
7. Oksana Lytvynenko Działaczka feministyczna i migrancka, ateistka, tłumaczka, kolejny raz studentka. Urodzona w Związku Radzieckim w rodzinie inżyniera i programiski, z wykształcenia muzyczna pedagożka, pracowała jako dizajnerka komputerowa, miała własne wydawnictwo. Od 16 lat mieszka w Polsce. Matka dwóch córek. Jest: dyrektorką fundacji Nie Tylko Matka Polka, członkinią Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, European Network of Migrant Women (Bruksela), organizacji Świeckie Państwo, jedna organizatorek Czarnych Protestów, Marszów Równości i Socjalnego Kongresu Kobiet w Toruniu. Wszystkie dla Polski, Polska dla wszystkich - to jej priorytety.
8. Damian Skałecki W sylwestra 1996 roku na przeciwko Opery Nowa, jaki świeżo upieczony absolwent Wydziału Telekomunikacji Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy uruchomił pierwszą stację cyfrowej telefonu komórkowej w centrum Bydgoszczy, rozpoczął się społeczny przełom, telefon stał się dostępny dla wszystkich. Uczestniczy zawodowo w projektach telekomunikacyjnych dających dostęp do internetu ludziom we wszystkich zakątkach naszego województwa, a także angażując się w projekty walki z wykluczeniem cyfrowym. Jego pasją jest żeglarstwo. Od lat jest instruktorem żeglarstwa , uczy żeglować młodzież i dorosłych, prowadzi liczne rejsy morskie. Od 2017 roku jest Instruktorem Egzaminatorem Polskiego Zwiazku Żeglarskiego, jest też sekretarzem Zarządu Kujawsko-Pomorskim w Okregowym Związku Żeglarskim. Z pasji do żeglarstwa zrodził się pomysł zbudowania firmy, która oprócz czarterów własnych jachtów zajmuje się czarterami jachtów innych europejskich firm. Do dzisiaj zawodowo związany jestem z telekomunikacją.
9. Monika Gotlibowska Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu, feministka, działaczka społeczna. W 2014 roku była wśród liderów walczących z ramienia Rady Rodziców o utrzymanie na mapie Torunia placówki oświatowej OPP Dom Harcerza, z wielkim sukcesem. Bardzo bliskie są jej prawa kobiet we współczesnym świecie, dlatego w 2014 roku zorganizowała panel dyskusyjny w Dworze Artusa na temat Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. W latach 2015 - 2018 działała w Radzie Społecznej ds. rozwoju społeczno-gospodarczego Zespołu Staromiejskiego, w której pełniła funkcję z-cy przewodniczącego. Od 2018 roku członkini zarządu Izby Przemysłowo-Handlowej w Toruniu oraz członkini zarządu Fundacji Instytut Myśli Demokratycznej. Fundatorka i Prezeska Fundacji #aktywna, której bliskie są sprawy kobiet. Na co dzień zajmuje się branżą gastronomiczną. Z pasją współprowadzi dwie restauracje Kuranty i Oberża oraz rozwija i promuje markę gotujemy.pl. Za swoją działalność biznesową została już doceniona i nagrodzona przez tygodnik Toronto tytułem Kobiety Torunia 2016 w kategorii Biznes. W 2017 roku nominowana do tytułu Menadżer Roku. W Roku 2018 nominowana przez Gazetę Pomorską do plebiscytu Osobowość Roku 2018.
10. Olgierd Łukaszewicz Jeden z najpopularniejszych aktorów filmowych, teatralnych i telewizyjnych, wieloletni Prezes Związku Artystów Scen Polskich, a także społecznik i założyciel fundacji My Obywatele Unii Europejskiej - im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego. Celem tej fundacji jest m.in. umacnianie europejskiej tożsamości Polski i jej obywateli, europejskiej jedności w ramach UE oraz przywracanie pamięci o polskim dążeniu do życia w zjednoczonej i pokojowej Europie. W ostatnim roku zrealizował ok. 70 wystąpień i dyskusji nt. Unii Europejskiej w przeróżnych zakątkach Polski, zainicjował wydanie dwóch książek: 1). „Jestem obywatelem Unii Europejskiej” pod red. prof. Romana Kuźniara oraz 2) książki Alicji Wejner „Azymut Wspólna Europa. Jastrzębowski”. Jego felietony dot. Polski i UE, jak również autorskie pomysły memów internetowych, zyskały zainteresowanie bardzo szerokiej widowni w mediach społecznościowych, a zasięg samego fanpage’a fundacji MyObywateleUE w pierwszym roku działalności przekroczył 3 miliony wyświetleń. Nawet jego pojedyncze posty potrafiły uzyskać zasięg ponad 660 tys. unikatowych odbiorców (!).
Napisz komentarz
Komentarze