Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 03:00
Reklama

Aż 7 sokołów może przyjść na świat we Włocławku! Trwa inkubacja jaj

Podziel się
Oceń

Aż 7 sokołów może przyjść na świat we Włocławku! Trwa inkubacja jaj

Autor: fot. podgląd na żywo/ peregrinus.pl/pl/wloclawek-anwil

Na początku marca pisaliśmy o pierwszym jaju sokołów wędrownych jakie pojawiło się w gnieździe na kominie MPEC. Złożyły je Szkwał oraz Zazamka 6 marca. Następne jaja pojawiły się 8, 11 i 13 marca. Obecnie łącznie w gnieździe tym są cztery jaja i właśnie trwa ich "wysiadywanie". Dobre wiadomości płyną również z Anwilu, gdzie w tamtejszym gnieździe Kopernik i Wilda mają trzy jaja. Daty ich pojawienia się są takie same jak u Szkwała i Zazamki: 8, 11 i 13 marca. Gniazdami opiekuje się  STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT / FUNDACJA "SOKÓŁ", która publikuje ciekawostki dotyczące sokołów wędrownych:

"Dzięki podglądowi na żywo z najnowszego podglądu, chociaż z jednego z najstarszych gniazd w Polsce wiemy, że mamy nowych rezydentów w ANWILU we Włocławku! Nową lokatorką została Wilda, która wykluła się w 2020 roku w Poznaniu. Samcem jest Kopernik, który wykuł się w pobliskim Toruniu w 2019 roku i gniazduje w ANWilu już drugi rok. W gnieździe, które znajduje się na kominie ANWILu we Włocławku znajdują się 3 jajka. Tym samym rozpoczął się dla nich okres inkubacji, który u tych ptaków trwa zwykle 32 dni. Głównym zadaniem samicy jest wysiadywanie jaj, a po stronie partnera zadbanie o pożywienie. Młode  wyklują się najprawdopodobniej w połowie kwietnia. Do zeszłego roku rezydentką ANWILowego gniazda była 16-letnia, legendarna Iskierka. W latach 2011 – 2022 wyprowadziła 30 młodych sokołów, które osiedliły się na terenie całej Polski, np. w Lublinie, Toruniu, Wołominie, Łodzi czy Konstancinie Jeziornej. W zeszłym roku za pomocą podglądu gniazda na żywo byliśmy świadkami wyklucia się ostatniego z jej piskląt. https://peregrinus.pl/pl/wloclawek-anwil Warto wspomnieć, że sokół wędrowny jest gatunkiem wpisanym w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako skrajnie zagrożony, ale dzięki intensywnym pracom, systematycznie zwiększa swoją liczebność. Pamiętaj o wsparciu nas swoim 1,5% abyśmy mogli nadal chronić sokoły #anwilsa"

Sokół Wędrowny to ptak drapieżny, którego liczebność w Polsce jest bardzo niska. Odbudowa krajowej populacji lęgowej trwa od połowy lat 90. Zapewne jak co roku, po wykluciu się młodych zostaną ogłoszone wśród internautów konkursy na imiona. Będziemy o tym informować.

 



Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama