Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 19 lipca 2025 01:18
Reklama

W MOPR przedstawiono Włocławski Standard Usług Społecznych

Podziel się
Oceń

Na konferencji prasowej podsumowano działania miejskie mające służyć poprawie polityki społecznej oraz przedstawiono kolejne zadania, które mają pomóc mieszkańcom.
W MOPR przedstawiono Włocławski Standard Usług Społecznych

W Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie we Włocławku odbył się briefing prasowy, którego tematem było wprowadzenie Włocławskiego Standardu Usług Społecznych. Z mediami spotkali się m. in. zastępca prezydenta Włocławka, dyrektor MOPR Piotr Grudziński oraz Elżbieta Dynarska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego.

Działania podjęte przez Urząd Miasta zostały poprzedzone ankietami oraz rozmowami z mieszkańcami, aby zdiagnozować ich problemy i potrzeby. Ich część już została zrealizowana. Większość z zadań z zakresu realizacji polityki społecznej przyjmuje na siebie Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Wśród zadań infrastrukturalnych wskazano oddane do użytku Centrum Wsparcia Społecznego przy ulicy Piekarskiej oraz Centrum Wsparcia Osób w Kryzysie przy ulicy Krzywa Góra. Trzecie z zadań jest na etapie inwestycyjnym. Chodzi o wsparcie dla rodzin zastępczych. Ratusz stara się pozyskać pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego na remont starej "czternastki" oraz budowę nowej.

O tzw. działaniach miękkich opowiedział Piotr Grudziński.

"W tej chwili, w ramach projektu grantowego realizujemy usługi sąsiedzkie. Spotkały się one w naszym mieście z bardzo szerokim odzewem ze strony mieszkańców, ale również ze strony wolontariuszy. Dzisiaj jesteśmy po spotkaniu i mamy zgodę na przesunięcia w budżecie, by wykonać tę usługę w dużo szerszym stopniu niż na początku planowaliśmy. Wskaźniki, które zakładało ministerstwo zostały wykonane we Włocławku w ciągu pierwszego miesiąca. realizujemy również usługę opieki wytchnieniowej, asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością. Jest duże zapotrzebowanie na usługi opieki wytchnieniowej, związanej z asystencją osobie niepełnosprawnej. My wniosek do ministerstwa o finansowanie tych zadań złożyliśmy już w listopadzie ubiegłego roku. Do dzisiaj niestety nie mamy podpisanej umowy, a moglibyśmy ruszyć z tymi usługami w każdej chwili. Czekamy na to co się wydarzy w Parlamecie i czekamy na ustawę o asystencji osobistej. Kolejnym zadaniem, które stoi przed nami jest związane z szeroko rozumianą pieczą zastępczą. To jest problem ogólnopolski. Tylko wczoraj otrzymaliśmy postanowienie na zabezpieczenie dziesięciorga dzieci i umieszczenie ich w pieczy zastępczej. To jest technicznie niewykolane. Po pierwsze nie mamy infrastruktury, aby taką liczbę dzieci na raz umieścić w pieczy zastępczej." - powiedział Piotr Grudziński

Elżbieta Dynarska zachęcała do korzystania z różnego rodzaju ulg i zniżek w obszarach turystyki, sportu, rekreacji, kultury. Można to osiągnąć z programu Karta Dużej Rodziny.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama