Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 14:04
Reklama

Czym jest reportaż fotograficzny według specjalistów? Przeczytaj i poznaj odpowiedź!

Podziel się
Oceń

Czym jest reportaż fotograficzny według specjalistów? Przeczytaj i poznaj odpowiedź!

Zdjęcia są w stanie opowiedzieć nam ciekawą historię. To właśnie dlatego bardzo wielu z nas decyduje się na wynajęcie fotografa w celu upamiętnienia ważnych wydarzeń z naszego życia, takich jak ślub, narodziny dziecka czy nabożeństwa sakralne. Celebrujemy zmiany, chcąc zachować je w pamięci tak długo, na ile się da – niestety, z wiekiem wypada nam z głowy coraz więcej rzeczy, przez co ciężej jest nam samoistnie przypomnieć sobie o wydarzeniach sprzed kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu lat. Zdjęcia są w stanie ożywić nawet najdalsze wspomnienie. Fotografia reportażowa kojarzona jest zwłaszcza z relacjonowaniem ważnych wydarzeń politycznych czy kulturalnych. Reportaż fotograficzny sąsiaduje z dziennikarstwem – obie formy mają za zadanie opowiadać o czymś ważnym. Jednak gdy dziennikarz sięga po pióro czy laptop, fotograf chwyta aparat. Fotografia reportażowa jest tu i teraz. Może przybierać rozmaite formy, jednak w każdym przypadku cel jest zawsze ten sam – przekazać pewną historię.

Jak wygląda poprawnie skonstruowany reportaż fotograficzny?

 

Reportaż ma za zadanie snuć opowieść przez zdjęcia. W przeciwieństwie do innych form fotografii, tu nic nie jest ustawiane, udawane czy pozowane – doświadczony fotograf powinien sam wiedzieć, kiedy jest czas na wykonanie serii zdjęć składanych później w całość. Jak przystało na każdą dobrą historię, reportaż powinien mieć swój wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Odbiorca reportażu, przeglądając kolejne fotografie, powinien czuć się tak, jakby żywo uczestniczył w danej opowieści. Zachowanie chronologii sprawia, że ciąg nabiera sensu, a słowa stają się zbędne. Czy istnieje pewna granica w opowiadaniu historii? Na to pytanie starał się odpowiedzieć fotograf ślubny Dominik Kuszyński. Wnioski mogą wydawać się dla niektórych prawdziwie zaskakujące – okazuje się, ze reportaż fotograficzny nie ma granic. Dzieli się on na kilka wyodrębnionych rodzajów. Dziś mamy do czynienia między innymi z reportażem ślubnym, lokalnym, sportowym czy biznesowym. Każdy przypadek jest nad wyraz indywidualny, dzięki czemu nigdzie nie znajdziemy takiego samego reportażu.

Fotografia reportażowa a wymagania techniczne i personalne

 

Profesjonalna fotografia reportażowa wymaga używania wysokiej jakości sprzętu. Powinno używać się aparatu będącego w stanie uchwycić wyraźnie nawet te szybko poruszające się obiekty. Dobry fotograf nie potrzebuje wiele, by realizować główne założenia fotografii reportażowej. W tego typu działaniach artystycznych temat nie ma większego znaczenia – liczą się przede wszystkim emocje i pobudzenie do myślenia. Fotografowie ślubni, tworząc reportaż, wtapiają się w tłum i starają się uchwycić momenty, które bez gotowego aparatu mogłyby przemknąć niezauważenie – spojrzenie pełne miłości, łzy w oczach bliskich czy radość dzieci tańczących razem z parą młodą. Bardzo wielu twórców odczuwa pokorę przed fotografią reportażową; ten rodzaj sztuki wymaga bowiem nie tylko znajomości technik fotografowania, lecz umiejętności interpersonalnych, takich jak wtapianie się w tłum czy zjednywanie sobie ludzi. 


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama