Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 maja 2024 09:35
Reklama

Reaktory SMR tworzą 30 razy więcej radioaktywnych śmieci. Jeden z takich reaktorów ma powstać we Włocławku

Podziel się
Oceń

Reaktory SMR tworzą 30 razy więcej radioaktywnych śmieci. Jeden z takich reaktorów ma powstać we Włocławku

Autor: fot. Павел Гавриков/Pexels

Od pewnego czasu PiS, chwali się nowym pomysłem. PKN Orlen i KGHM mają zbudować małe reaktory modułowe (SMR) w Polsce, m.in we Włocławku, Ostrołęce, Dąbrowie Górniczej. Pierwszy reaktor BWRX-300, taki jaki planuje się w Polsce, zostanie uruchomiony dopiero w 2028 roku w Kanadzie.

"BWRX-300 zajmie zaledwie 10% powierzchni dużej elektrowni atomowej. Cała instalacja z reaktorem w całości mieści się na terenie o wymiarach 260 x 332 m. Blok energetyczny zajmuje obszar o wymiarach boiska piłkarskiego."- czytamy w komunikacie Orlenu

Z badań, które publikuje zagraniczna prasa wynika, że ilość odpadów radioaktywnych w przypadku małych reaktorów SMR będzie 30 razy większa niż w przypadku tradycyjnych elektrowni jądrowych. Badania przeprowadzono m.in na Uniwersytecie Stanforda. Odkrycie to wyraźnie kontrastuje z korzyściami w zakresie redukcji kosztów i odpadów, które zachwalają zwolennicy SMR. Jak twierdzą specjaliści najbardziej radioaktywne odpady, głównie wypalone paliwo jądrowe, będą musiały być izolowane w głębokich składowiskach geologicznych przez setki tysięcy lat.

"Energia jest wytwarzana w reaktorze jądrowym, gdy neutron rozszczepia atom uranu w rdzeniu reaktora, generując dodatkowe neutrony, które następnie rozszczepiają inne atomy uranu, tworząc reakcję łańcuchową, ale niektóre neutrony uciekają z rdzenia to problem zwany wyciekiem neutronów. Uderzają one w otaczające materiały konstrukcyjne, takie jak stal i beton. Materiały te stają się radioaktywne, gdy są „aktywowane” przez neutrony utracone z rdzenia. Nowe badanie wykazało, że ze względu na mniejszy rozmiar, małe reaktory modułowe będą doświadczać większego wycieku neutronów niż reaktory konwencjonalne. Ten zwiększony wyciek wpływa na ilość i skład ich strumieni odpadów."- czytamy w opracowaniu Marka Shwartza z The University of British Columbia

"Według badań opublikowanych w Proceedings of the National Academy of Sciences reaktory wytwarzałyby więcej odpadów radioaktywnych na jednostkę wytwarzanej energii elektrycznej niż konwencjonalne reaktory nawet 30-krotnie." - czytamy w publikacji Reutersa

Za zwiększonym 30-krotnie wytwarzaniem śmieci radioaktywnych idą koszty ich składowania. Na to właśnie wskazuje agencja informacyjna Bloomberg, która stawia pytanie o opłacalność:  

"Nowa generacja mniejszych reaktorów atomowych, zaprojektowanych w celu promowania roli energii jądrowej jako alternatywy dla czystej energii, może również wiązać się z nadmiernym problemem odpadów, który może spowodować gwałtowny wzrost kosztów."

Kolejną wadą, na jaką wskazują znawcy tematu są rosnące koszty eksploatacji. Każda kilowatogodzina energii elektrycznej kosztowałaby więcej niż kWh wyprodukowana w standardowej elektrowni jądrowej, patrząc na ekonomię skali. Innymi słowy, produkcja spadnie, podczas gdy inne wydatki pozostają takie same.

Warto na koniec dodać, że w 2021 roku w Niemczech wygaszono 50% elektrowni jądrowych. 15 kwietnia 2023 Niemcy wygasili trzy ostatnie działające w tym kraju elektrownie jądrowe. Niemiecki atom zastąpi gaz.

 


Napisz komentarz
Komentarze
Radek 08.06.2023 22:39
Na koniec warto dodać, że w Niemczech energię atomową zastąpi gaz, ROSYJSKI GAZ!!!

Komuna to była wolność 08.06.2023 12:54
Tym głupkom co chcą atom trzeba wysłać zużyte paliwo z elektrowni atomowej bo jest zero emisyjne ja wolę węgiel bo dzięki niemu żyjemy a fanom atowowki zobaczymy ile są w stanie przyjąć dawkę promieniowania

Piciu 08.06.2023 11:34
Żaden atom tylko czysta energia beczpieczna będzie tylko zrobić ulgi i dotacje a nie dopierdala.c Polaką

Malek 08.06.2023 00:45
Odpadem jest całe wypalone paliwo. Jeżeli świeże paliwo ma wzbogacenie 4.5% i jest wypalane do poziomu 1%, to ilość wytworzonej energii zależy tylko od masy paliwa i jest do niej proporcjonalna. To 30x to jakiś fake.

Nie będę poprawiał 08.06.2023 00:15
Subiektywny artykuł, kogoś, kto gdzieś coś przeczytał.

Sara 07.06.2023 22:50
To katastrofa dla Polski. Na nuclear-news dot net jest mnóstwo rzetelnych informacji na temat energetyki jądrowej, poczytajcie. A w Polsce lobby manipuluje społeczeństwem w celu osiagnięcia przyzwolenia na swoje oszukańcze działania w dziedzinie energetyki jądrowej...

KR@K. 07.06.2023 18:18
Rodzime media donoszą, że w XVIII DZ. Krakowa Nowa Huta też ma powstać mała elektrownia atomowa. CARPE DIEM!

Fakty 06.06.2023 09:04
Niech zrobią to co powinno już być. Tama w Siarzewie, obiecana za PO, przyszli z PiS mija 8 lat i nic. Dojazd z Włocławka do strefy Brzeskiej od ronda Falbanka do Pikutkowa A1 po dwa pasy w każdą stronę, chodniki i ścieżki rowerowe. Nie zrobiono nic. Dalej od A1 do Brześcia Kujawskiego łącznie z obwodnicą po 2 pasy w każdą stronę. Nie ma nic odkąd jest PiS. Może jakieś hospicjum, albo jakaś przychodnia albo szpital nowy także nic. Polska B nadal jest Polską B. PiS nic mądrego nie uczynił.

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama