Dziennikarze ujawnili nagrania dokumentujące kupowanie głosów w wyborach samorządowych 2018!

  • 21.12.2018, 21:58 (aktualizacja 22.12.2018, 04:31)
  • Bogna Obałkowska
Dziennikarze ujawnili nagrania dokumentujące kupowanie głosów w wyborach samorządowych 2018! fot.Bogna Obałkowska

Na te nagrania czekali dziennikarze i politycy, ale z pewnością najbardziej Ci, którzy dopuścili się przestępczego procederu. Kogo zarejestrowano na nagraniach, czy widać twarze, czy padają kwoty? Jakie dowody ma w swoim posiadaniu red. Maciak? Dziś prawie wszystko stało się jasne. Prawie, bowiem z 2,5 godzin nagrań usłyszeliśmy jedynie 16 minut, niemniej jednak sam materiał jest szokujący i ujawnia patologiczne sytuacje jakie panują w naszym mieście, które jakby nie było leży w demokratycznym kraju...ale do rzeczy...

O godz. 14.00 w siedzibie Komitetu Wyborczego Wyborców Macieja Maciaka odbyła się konferencja prasowa na której wystąpili Michał Czajkowski (były kandydat na radnego) oraz redaktor Maciej Maciak (właściciel telewizji CW24 oraz były kandydat na prezydenta). Zanim zebrani usłyszeli fragmenty nagrań, redaktor Maciak poinformował, że nagrania są dokonane "wewnątrz grupy przestępczej" a nagrywający jest w opinii szefa CW24 "osobą sabotującą proceder".  W pierwszym fragmencie prezentowanego nagrania widać i słychać co najmniej trzech mężczyzn. Jeden z nich, kierowca tłumaczy ile jest list, ile należy oddać głosów (na prezydenta, na radnego sejmiku i na radnego miejskiego):

-Tam jest tak  Maciek jest na dwójce, lista nr 10 to jest PiS, rozumiesz? 

Bo tam ile trzeba zaznaczyć razy? 

- Jeden i na prezydenta tam Chmielewski jest pierwszy (...) na Chmielewskiego , Gawrysiaka i Gembicką tam na siódmej pozycji

- Chmielewski jest od razu pod jedynką na tej małej karcie, pierwszy jest nie trzeba tam szukać

- Czyli oddajemy trzy głosy, tak? 

- Tak trzy głosy na jednej karcie po jednym, rozumiesz? Bo dostaniecie trzy karty

- Najważniejsza karta to tam na dwójce na Maćka lista nr 10 do rady, PiS znajdziecie, Gawrysiak Maciek 

- Znajdziemy, znajdziemy

- Najpierw pójdziemy, a potem pójdziemy pod ten sklep oni pojadą z nimi a my pojedziemy później, pojedzie się zagłosuje nie?

- No pewnie

Poszczególne fragmenty były tłumaczone przez red. Macieja Maciaka.

"Słyszymy organizatora tego całego procederu przestępczego funkcjonariusza publicznego podlegającego prezydentowi miasta, a w dzień wyborów organizuje ludzi, wielu ludzi, żeby głosowali na p. Gawrysiaka, który był kandydatem PiS  w okręgu Duże Południe i Michelin zdaje się na drugiej pozycji...Ten pan, który nagania głosy jest bratem kandydata, oprócz tego instruuje, że głosy trzeba oddawać na Jarosława Chmielewskiego. (...)Żeby skalę całą tego procederu państwu pokazać, kolejne przypadki i kolejne osoby - bo to auto i inne auta w dzień wyborów 21 października krążyły po Włocławku wymieniając klientów, będziemy prezentować " 

Następny fragment prezentowany podczas konferencji dotyczy transportu osób:

-Najwyżej tam weźmiemy ze czterech, ktoś ze mną pojedzie i będziemy tak obracać, a wy możecie jeszcze tam stać i ktoś tam będzie stał i naganiał , a później Piotrek, jak coś to dostaniesz po prostu wiesz

- dobra, tam jakieś wina się kupi, czy tam coś 

-  i im kupisz, no bo ja,ja już wiesz nie mogę im kupować , bo się wj**ał ten  

- za wódkę?

- dokładnie, nie ma co

-ale oni za bardzo przypałowo chyba działali ? 

-ktoś ich wpie**ł pewnie

Po tym fragmencie Maciej Maciak tłumaczy, że głosy zamówione były na trzy osoby (M. Gawrysiaka, J. Chmielewskiego oraz A. Gembicką), a przed chwilą  usłyszeliśmy walutę jaką posługują się dilerzy. Nagranie zarejestrowane w aucie dobiega powoli końca, gdyż panowie dojeżdżają na miejsce i wysiadają:

- Tu się wchodzi, tam dojdziecie to znajdziecie sobie te komisje ulicami tam, nie pierwszy raz jesteście na głosowaniu 

-5 minut i po robocie

-taaa,  wchodzicie, oddajecie te trzy głosy

Kolejne fragmenty to luźne rozmowy z których dowiadujemy się, że jest poranek wyborczy, niedziela. Panowie twierdzą, że lokalne będą otwarte do 21.00 to jeszcze mnóstwo czasu i zorganizuje się ludzi, a kierowca dodaje że jeszcze z Małpą będzie jeździł od 13.00. Kierowca organizuje  jednocześnie przez telefon kolejny transport. 

- Jakieś pieniądze na paliwo? Jak coś to później Maciek wychodzi z tego, to wiesz, na paliwko, to wiesz, ogarniemy to wszystko. Jedź tam z Piotrkiem bo on ma na Mielęcinie sporo ludzi. (koniec rozmowy telefonicznej) Tak żeby k**wa wiedzieli na kogo, bo ja im nie chce tłumaczyć k**wa, wiesz, wiedzą? Wiedział na kogo od Kurka?

"Pan Gawrysiak dostał 400 głosów sami sobie odpowiedzmy czy jest postacią tak znaną" - pyta po tym fragmencie Maciej Maciak i prezentuje kolejne fragmenty:

- Chmielok jakby wszedł to dużo załatwi(...) nawet gdyby Maciek nie wszedł to jest w tej ekipie i on k**wa jest coś w stanie załatwić. 

- Coś popchnie?

- Na chwile obecną to wszędzie drzwi zamknięte ma do tego łysego ch**a, on ma swoich ludzi obstawionych

- Kto to jest łysy ch*j?

- Obecny prezydent, Wojtkowski

- Tera bede wiedział

Jednocześnie na nagraniu video pojawiają się materiały wyborcze kandydata PiS na radnego - Macieja Gawrysiaka. Maciej Maciak komentuje tą scenę w następujący sposób:


"Przez chwilę widzieliśmy materiały wyborcze, które też były rozprowadzane w dzień wyborów wszyscy wiemy, że nie wolno w dzień wyborów, w czasie ciszy wyborczej takich materiałów rozprowadzać. Tam konkretnie było nazwisko Macieja Gawrysiaka"

 

W następnym fragmencie słyszymy jak główny organizator (kierowca) mówi, że w telefonie ma jeszcze numery do 500 osób. Kolejne nagrania prezentowane na konferencji, to kolejne zabierane osoby, którym tłumaczy się na kogo mają oddać głosy. Jest też fragment, na którym z wyborcą do lokalu wchodzi mężczyzna, za kotarą pokazuje na kogo trzeba zagłosować - palcem. Głosy zostają oddane na listy PiS. Na pytanie Portalu Włocławek w jaki sposób redaktor CW24 wszedł w posiadanie nagrania Maciej Maciak odpowiada:

"Przede wszystkim dziękuję Stowarzyszeniu Dziennikarzy Włocławskich, bez którego pomocy nie udałoby się uzyskać nagrań. Nie chciałbym mówić w jaki sposób wszedłem w posiadanie tych taśm, ze względu na ochronę informatora" 

 

Kolejne pytanie z naszej strony dotyczyło osób na które kupowane były głosy. Z 2,5 h nagrań zaprezentowano około 16 minut, zatem czy istnieją nagrania na kupowanie głosów na innych kandydatów? - Maciej Maciak zaprzecza.

Z kolei Michał Czajkowski który posiada wykształcenie prawnicze zapytany przez Portal Włocławek czy wysłuchał całości nagrań odpowiada:

"Z analizy całości materiału uważam, że zaprezentowane nagrania wyczerpują znamiona art. 250a Kodeksu Karnego - artykuł stanowi, że kto posiadając czynne prawo wyborcze żąda, bądź oferuje przyjęcie korzyści majątkowych czy osobistych w zamian oddanie głosu za korzyści podlega karze od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, w drugim paragrafie jest jeszcze mowa o osobach w drugą stronę - które nakłaniają. Uważam, że przedstawiony materiał wyczerpuje takie znamiona.

Ponadto Michał Czajkowski dodaje, że po wysłuchaniu całości taśm naszła go smutna refleksja:  w jak wysokim stopniu musi być zabiedzone nasze społeczeństwo, że sprzedaje głos za piwo, papierosy czy makaron. Nie usłyszeliśmy tych fragmentów podczas dzisiejszej konferencji, jednak Maciej Maciak zapowiada kolejną - jego zdaniem z "mocniejszymi" fragmentami nagrań. Wówczas zapewne usłyszymy o makaronie i innych walutach spożywczo - procentowych. Nasuwa się pytanie... czy Maciej Maciak uważa, że gdyby nie przestępczy proceder jakiego dopuszczono się podczas wyborów, miałby szanse znaleźć się w drugiej turze? Z pytaniem tym, telefonicznie zwróciliśmy się kilka godzin po konferencji. Z zaskoczeniem na nasze pytanie usłyszeliśmy prośbę o autoryzację (!) niemniej jednak przystaliśmy na prośbę, aby uzyskać odpowiedź na zadane pytanie: 

Na wstępie dziękuję za rzetelny artykuł z naszej konferencji. To smutne, że w dzisiejszych czasach, tak wielu dziennikarzy oszukuje społeczeństwo, chcąc podlizać się ludziom władzy. Dlatego z czystą przyjemnością wypowiem się dla Państwa Portalu. Odpowiadając na pytanie twierdzę, że jest to bardzo możliwe, gdyż znaczna część elektoratu głosującego nieświadomie to ludzie zubożeni przez źle zarządzających nami polityków, a więc naturalnie dla nich nieprzychylni. Jednak ta część wyborców postawiona w sytuacji uzyskania korzyści materialnej "tu i teraz" -  wybiera tę korzyść rezygnując z zemsty na politykach za swój pieski los. Politycy, na których zbierane są głosy w sposób nielegalny często mają czyste ręce, zawsze ktoś za nich organizuje kupowanie poparcia, więc pozostaje zaapelować do tej drugiej części ich elektoratu, kierującej się ideami, żeby zrezygnowali z poparcia dla niosących fałszywe idee, bo pozytywne zmiany nigdy nie nastąpią. Skutki startu w wyborach Pana Jarosława Chmielewskiego, którego opcja nie ma żadnych szans na uzyskanie prezydentury to reelekcja Pana Wojtkowskiego, który gdy nie zastosuje programu wyborczego KWW Macieja Maciaka, który to program  jest programem naprawczym dla włocławskiej gospodarki pozostanie mu tylko wzorem innych partyjnych włodarzy podnoszenie podatków i degrengolada życia w naszej gminie. 

Jeżeli chcecie się Państwo zapoznać z szerszymi fragmentami link do konferencji  - CW24TV
 

 

Bogna Obałkowska

Zdjęcia (13)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Yes
Yes 25.12.2018, 20:50
Chciałbym aby partia "Maciak" rzadziła całym krajem
Tomasz1
Tomasz1 28.01.2019, 16:28
Ja też chce!!!

Pozostałe