Dyrektorzy szkół dostali fundusze za 19 dni strajku dla nauczycieli. W jaki sposób je przekażą - to ich decyzje

  • 30.04.2019, 15:11 (aktualizacja 30.04.2019, 16:29)
  • Janusz Krysztop
Dyrektorzy szkół dostali fundusze za 19 dni strajku dla nauczycieli. W jaki sposób je przekażą - to ich decyzje fot. Ł.D.

Dziś o godzinie 9:30 w ratuszu odbył się briefing dotyczący wynagrodzenia dla nauczycieli za 19 dni strajku. Wiele samorządów w Polsce wskazywało na istniejące możliwości, a nawet opowiadało się za zrealizowaniem wypłat za ten czas w formie rekompensat. Swoje stanowisko w tej sprawie zaprezentował dziś włocławski ratusz. 

"My jako samorząd Włocławka przekazaliśmy dyrektorom 100% środków na wynagrodzenia. Natomiast w gestii dyrektorów pozostaje kwestia środków, które za okres strajku nie mogą być wypłacone. Pieniądze te będziemy potrącać  w ratach. Będą to 2-4 raty, aby tez nie zakłócić normalnego funkcjonowania rodzin. Te pieniądze potrącone, będą rekompensowane przez dyrektorów w formie dodatków, czy tez odpracowania niektórych godzin." - poinformował podczas briefingu prezydent Wojtkowski

W kwestii rekompensat władze miasta konsultują się i współpracują ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego we Włocławku. Jak zaznaczył prezydent, strajk był wystarczająco traumatycznym doświadczeniem dla wszystkich - także i nauczycieli. Nie widzi zatem powodu, aby jeszcze dodatkowo pozbawiać ich środków do życia. Prezes Związku nauczycielstwa Polskiego we Włocławku określił utracone środki finansowe pracowników szkoły z tytułu strajku na około 1500-1800 zł netto.

"To nie tylko walka o pieniądze, to szerszy kontekst. Walka o oświatę. (...) "- dodał podczas spotkania z mediami Krzysztof Buszka szef ZNP we Włocławku

Ewentualną rekompensatę finansową dla nauczycieli za okres strajku, prezydent miasta nie nazywał łaskawością bądź przywilejem, ale racjonalną polityką, a prezes ZNP zapewnił o legalności proponowanych rozwiązań. Podczas konferencji zadano także pytanie o stracony czas uczniów, którzy, jak np w przypadku maturzystów, ostatni czas z pewnością chcieli poświęcić na intensywną naukę przed egzaminami. Zastępcą prezydenta Barbara Moraczewska zabrała w tej sprawie głos informując o pomysłach realizowania zajęć lub godzin dodatkowych, które mogłyby się łączyć także z pomysłem odpracowania czasu strajku przez nauczycieli.

 

Janusz Krysztop
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Darek
Darek 01.05.2019, 07:54
Falandyzacja przepisów....
RIO do dzieła !

Pozostałe