W sieci wrze po filmie o pedofilii w kościele. Wydarzenia miały miejsce także w naszym województwie

  • 12.05.2019, 20:04 (aktualizacja 12.05.2019, 21:18)
  • Bogumiła Obałkowska
W sieci wrze po filmie o pedofilii w kościele. Wydarzenia miały miejsce także w naszym województwie fot. kadr z dokumentu "Tylko nie mów nikomu"

Przez niektórych długo wyczekiwany, innych zaskoczyło, że taki film powstał, jeszcze inni są oburzeni. Zwłaszcza środowiska katolickie - ściślej środowisko kościelne. Temat tabu - chyba tak można określić kwestię przestępstw seksualnych w kościele. W wielu stacjach telewizyjnych nie są chętnie podejmowane z wielu przyczyn - jedni nie chcą się narazić, inni mają dobre relacje z kościołem, część się boi - wszak kościół w Polsce to potęga(przynajmniej tak uważa spora część Polaków).

Pewnie dlatego, aby zrealizować dokument, znany dziennikarz Tomasz Sekielski zbierał fundusze samodzielnie. Udało się to dzięki platformie Patronite. To system, który łączy Autorów z osobami, które chcą wesprzeć ich pasję nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Patroni wpłacają regularne, comiesięczne kwoty na konto Autorów, a Ci mogą je wykorzystać na potrzeby swojej działalności. Dzięki zbiórce powstał dwugodzinny dokument pt. "Tylko nie mów nikomu".

Wczoraj został opublikowany na YouTube i jak do tej pory obejrzało go już 4, 5 miliona osób. Film traktuje o pedofilii w kościele. Zaczyna się historią ofiary molestowania kapłana. Dziś dorosła kobieta, wciąż nie potrafiąca poradzić sobie z krzywdą jakiej doznała ze strony księdza, tuż przed pierwszą komunią świętą. Opowiada szczegóły tamtych zdarzeń, a następnie w obecności jednego z realizatorów dokumentu odwiedza będącego już dziś starcem księdza. Z ukrytej kamery udaje się zarejestrować przyznanie się księdza do winy...

Kolejny wątek, to kolejna ofiara i kolejna okrutna historia. Anoreksja, próba samobójcza chłopca ministranta.. dziś również dorosłego mężczyzny. Historii jest kilka. Księża tłumaczą się różnie, jednocześnie przyznają się do winy.

Ofiary w większości nie potrafiły ułożyć sobie życia cały czas zadają sobie pytanie "dlaczego" i szukają odpowiedzi. Za ogromną niesprawiedliwość uznają też brak kary za przestępstwa. W dokumencie przedstawiono nagrania księży, którzy mimo kary (zakaz kontaktów z dziećmi) mieli prowadzić rekolekcje dla dzieci. Jest także nagrany moment przewrócenia pomnika ks. Jankowskiego.

W dokumencie Sekielskiego pojawia się także wątek z naszego regionu. Realizatorzy nie ukrywają nazwisk księży. Padają nazwy parafii, zablurowane są jedynie twarze księży- ale nie wszędzie. Jeden z kapłanów przez wiele lat przebywał w parafii na terenie diecezji w Mogilnie w naszym regionie... Jedna z historii dzieje się również w Bydgoszczy.

Ponadto w dokumencie podano, że w Bydgoszczy obecnie rozpatrywane są trzy sprawy dotyczące przestępstw seksualnych w kościele. 

Tytuł "Tylko nie mów nikomu" - to wspólne hasło jakie łączy wszystkie historie. W każdej z nich - kapłan powtarza to swojej ofierze, by nie opowiadała nikomu o tym co się wydarzyło.

Film jest darmowy aby obejrzeć naciśnij na tytuł. --->TYLKO NIE MÓW NIKOMU.

Obecnie dziennikarz zbiera fundusze na inny ważny film, o miliardowych aferach SKOKów - Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych i prosi o wsparcie.

Bogumiła Obałkowska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe