Nie lekceważ Strażników Leśnych. Są uzbrojeni i mają szerokie uprawnienia...

  • 16.05.2019, 16:06 (aktualizacja 16.05.2019, 17:15)
  • Bogumiła Obałkowska
Nie lekceważ Strażników Leśnych. Są uzbrojeni i mają szerokie uprawnienia... fot. Janusz Krysztop

Straż Leśna powoływana jest do służby i działania na podstawie przepisów ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach. W każdym nadleśnictwie powoływane są posterunki takiej straży. Formacja mundurowa Strażników Leśnych posiada dość szerokie uprawnienia, przez które często porównywana jest i nazywana "policją lasu". Straż Leśna podlega bezpośrednio pod nadleśniczego danego rejonu. We Włocławku ich siedziba, czyli posterunek, mieści się przy ulicy Ziębiej 13. Na co dzień służbę pełni tu troje strażników pracujących 24h na dobę. Do ich podstawowych obowiązków należy ochrona mienia Skarbu Państwa będącego w zarządzie Lasów Państwowych, oraz przeciwdziałanie i zwalczanie szkodnictwa leśnego, przybierającego różne formy. W Nadleśnictwie Włocławek najczęściej Strażnicy Leśni interweniują w związku ze szkodnictwem leśnym, które obejmuje bezprawne korzystanie z lasu, ale szkodnictwo leśne to także kradzieże drewna, kłusownictwo, a także niszczenie mienia. Do zwalczania takich zachowań niezbędne są uprawnienia do zatrzymywania podejrzanych oraz ich ścigania. I takie uprawnienia posiadają. Strażnicy Leśni mają prawo zatrzymywać podejrzane osoby, a nawet prowadzić samodzielnie śledztwo zakończone przekazaniem sprawy bezpośrednio do sądu - bez udziału policji. 

"Jesteśmy nazywani policją leśną i jest w tym dużo prawdy, ponieważ mamy te same uprawnienia, tylko że na terenie Lasów Państwowych. Jeżeli zatrzymamy osobę na gorącym uczynku wszystkie czynności prowadzimy sami. Od momentu wylegitymowania tej osoby, podania podstawy prawnej i wyjaśnienia dlaczego się tu znajdujemy i co ta osoba zrobiła złego, przez prowadzenie dochodzenia i czynności wyjaśniających  sporządzenia aktu oskarżenia do sądu." - mówi Joanna Krukowska p.o. komendanta posterunku Straży Leśnej Nadleśnictwa Włocławek

Za popełniane wykroczenia Strażnicy Leśni mogą wystawiać mandaty oraz dawać pouczenia. Do prowadzenia służby w sposób efektywny niezbędne jest odpowiednie wyposażenie. Posterunek Straży Leśnej Nadleśnictwa Włocławek posiada dwa pojazdy terenowe, jest to Toyota oraz Mitsubishi L 200, które dostaną się bez trudu w każde miejsce. Jeszcze ważniejsze jest wyposażenie osobiste - broń palna - Glock 9 mm i narzędzia przymusu bezpośredniego. 

"Jesteśmy formacją mundurową i uzbrojoną. Poza mundurem mamy broń i  mamy środku przymusu bezpośredniego w postaci gazu, kajdanek, pałki służbowej typu tonfa."- dodaje Joanna Krukowska p.o. komendanta posterunku Straży Leśnej Nadleśnictwa Włocławek

 

Na wyposażeniu Strażników Leśnych znajdziemy także kamizelki taktyczne oraz kuloodporne. Wstąpienie w szeregi tych służb nie jest łatwe. Wymogi stawiane kandydatom nie ustępują wiele tym, które obowiązują podczas przyjmowania od policji. Sama praca na posterunku to także ciąg szkoleń i treningów.

Dzień Strażnika Leśnego najczęściej upływa na prowadzeniu dwu lub trzy osobowego patrolu, bardzo często przy współpracy z innymi służbami mundurowymi i ujawnianiu przypadków szkodnictwa, kłusownictwa, kradzieży czy zaśmiecania. Podejmowane są także interwencje zgodnie ze wskazaniami  innych pracowników nadleśnictwa, a czasem także na podstawie zgłoszeń pochodzących od mieszkańców miasta. Teren działań obejmuje cały teren włocławskiego nadleśnictwa - prawie 25 tys hektarów, łącznie 16 leśnictw.

Bogumiła Obałkowska

Zdjęcia (10)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
nbvcxxz
nbvcxxz 23.04.2020, 23:30
prawdziwi ludzie walki i honoru to zolnierze AK
waski
waski 12.01.2020, 14:22
Szkoda ze za nadużycia nie odpowiadacie. Mam nadzieje ze to sie zmieni

Pozostałe