Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 21:52
Reklama

V Ogólnopolskie Konfrontacje Tańca Współczesnego CODA za nami

Podziel się
Oceń

V Ogólnopolskie Konfrontacje Tańca Współczesnego CODA za nami

Autor: fot. DJMD

25 maja scena Centrum Kultury „Browar B.” już po raz piąty stała się miejscem Ogólnopolskich Konfrontacji Tańca Współczesnego CODA. Możliwość tanecznej rywalizacji przyciągnęła do Włocławka zespoły artystów z różnych zakątków naszego kraju.

"Przyjechali do nas tancerze z 15 miast Polski. Ze wszystkich krańców, więc jest duży przekrój jeżeli chodzi o kategorie wiekowe i poziom. Staramy się ograniczać do 30 prezentacji. Musieliśmy odmówić kilku zespołom, ponieważ ważne są dla nas warunki - komfort, żeby się przygotować i ćwiczyć. Mamy zespoły, które są u nas już piąty raz, ale również debiutantów - mówiła  Katarzyna Baranowska Specjalista ds. artystycznych Centrum Kultury „Browar B.”

W tańcu współczesnym nie ma konieczności trzymania się sztywnych ram i bezkompromisowego przebiegu ruchu tak jak w tańcu klasycznym. Daje to możliwość poszukiwania nowych form artystycznego wyrazu. Są nimi jazz, modern, improwizacje czy też inne techniki taneczne, w zależności od stylistyki, w jakiej porusza się tancerz. Luźna forma tańca i dowolność w kreowaniu ruchu oparta jest na predyspozycji i świadomości ciała. Podczas festiwalu tańca we Włocławku widzowie podziwiać mogli 28 niezwykłych tanecznych prezentacji. Prezentacje te  bacznie obserwowało i oceniało wybitne jury, w składzie: Iwona Pasińska - dyrektor Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego, Anna Krysiak - tancerka, choreografka i pedagog tańca oraz Jacek Przybyłowicz - przewodniczący jury, światowej klasy choreograf i pedagog tańca współczesnego i klasycznego.

"Z ogromną przyjemnością wracam co roku w maju do Włocławka na CODĘ. Wydaje mi się że jest to niezwykle prognozująca impreza. Mam nadzieję, że ten niezwykły konkurs tańca współczesnego będzie uwieńczeniem cennych działań w Browarze B. Jesteśmy jako jurorzy zgodni że poziom znacznie wzrósł i co roku odkrywamy nowe talenty."- podsumował  Jacek Przybyłowicz Juror Ogólnopolskich Konfrontacji Tańca Współczesnego CODA

 

W kategorii do 12 lat, II nagrodę jury przyznało zespołowi Hulaj-noga II z Torunia za choreografię "Niebieskie Migdały". I nagrodę otrzymał zespół Pasja z Łodzi za choreografię "Tam!" W kategorii 13-16 lat, jury przyznało dwie III nagrody - dla zespołu Kontra VI z Bydgoszczy za choreografię "Uwierzyć w marzenia", oraz dla zespołu Kolor Dell'arte z Białegostoku za choreografię "Nonsens". II nagrodę zdobył zespół Trzy czwarte z Węgorzewa za choreografię "Gra". I nagrodę przyznano zespołowi Space z Konina za choreografię "Cienie snów".

W kategorii powyżej 17 lat, II nagrodę otrzymał Teatr Tańca Akro z Torunia za choreografię "Za zamkniętymi drzwiami". I nagrodę zdobył zespół Aluzja I z Gorzowa Wielkopolskiego za choreografię "Rzecz o niebieskim baloniku". Nagrodę specjalną przyznano Mrągowskiej Scenie Tańca Współczesnego za choreografię "Splątaniec"" .Nagrodę Grand Prix V Ogólnopolskich Konfrontacji Tańca Współczesnego CODA otrzymał Teatr Tańca Jazzgot z Warszawy za choreografię "Insanus". Polski Teatr Tańca jest partnerem Konfrontacji Tańca Współczesnego CODA. Zaprezentował otwartą próbę fragmentu spektaklu „45”, w choreografii Jacka Przybyłowicz.
 



Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama