Wynalazek ucznia ZSE czeka na opatentowanie. Michał wymyślił urządzenie, które może pomóc w walce...

  • 11.06.2019, 19:32 (aktualizacja 13.06.2019, 22:42)
  • Janusz Krysztop
Wynalazek ucznia ZSE czeka na opatentowanie. Michał wymyślił urządzenie, które może pomóc w walce... fot. Janusz Krysztop

Uczeń klasy III Technikum nr 4 w z Zespołu Szkół Elektrycznych  zajął II miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Michał Kaczmarek skonstruował prototyp urządzenia służącego pomiarowi stopnia zanieczyszczeń wydobywających się z kominów. Urządzenie ma monitorować skład dymu i powiadamiać, gdy wykryje niedozwolone w procesie spalania materiały, które mają negatywny wpływ na środowisko i zdrowie człowieka. 

Pomysł na realizację takiego urządzenia, jak relacjonuje autor, zrodziło się 3 lata temu pod wpływem obserwacji otaczającego świata i przemyśleń na temat zanieczyszczania środowiska naturalnego. Michał uznał, że dobrze by było, aby każdy komin posiadał indywidualny system monitorujący, który mógłby od razu powiadomić stosowne służby o niedozwolonym procederze, a także uwidocznić ten fakt za pomocą sygnału świetlnego, który mógłby dostrzec każdy. Taki system mógłby stanowić konkurencje dla dronów wyposażonych w aparaturę do prowadzenia pomiarów zanieczyszczeń.

"Przez całe urządzenie biegnie tunel, w którym są spaliny. W środku jest komora z czujnikami - komora pomiarowa. Przedmuch spalin jest wymuszony przez dwa wentylatory. W środku jest modem GSM, a pod izolacją termiczną jest elektronika. Całość opiera się na mikrokontrolerze, aby można było przeprogramować system w dowolnym czasie. Jest tu również czujnik pyłów zawieszonych. W dolnej części jest sygnalizator optyczny. Musiałem przeprowadzić własne badania, żeby wiedzieć, który czujnik zareaguje. Urządzenie posiada również alarm akustyczny"- mówił Michał Kaczmarek autor wynalazku

Opiekunem Michała podczas konstruowania wynalazku był mgr inż. Wojciech Kaczmarek nauczyciel zajęć zawodowych w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku. To on pomógł wybrać odpowiedni kształt konstrukcji, który utrzyma się na kominie oraz system zasysania dymu poddawanego analizie. Urządzenie jest w pełni programowalne -  jego zachowanie można zawsze zmienić. Może powiadomić o wykryciu nieprawidłowości za pomocą sms czy za pośrednictwem internetu. Praca na urządzeniem trwa już 2 lata. Mimo to ciągle istnieje możliwość jego udoskonalania. Obecnie wynalazek Michała czeka na opatentowanie. Zewnętrzny Sygnalizator Dymu Toksycznego umieszczony na kominie, jako źródło energii mógłby wykorzystywać promienie słoneczne. Jednak rozwiązań jest więcej. Urządzenie Michała Kaczmarka, po uzyskaniu patentu, może stać się w przyszłości potężnym orężem w walce o czystsze powietrze. Jednak droga jeszcze długa i jak sam autor podkreśla - badania i ulepszanie urządzenia ciągle trwa. Budowa wynalazku otworzyła Michałowi drzwi na wybrane studia o kierunkach elektronicznych. Michał nadal prowadzi badania udoskonalające. 

Janusz Krysztop

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe