Przebudowa Hali Mistrzów, kładka nad torami przy ul. Kaliskiej i zmiany w Budżecie Obywatelskim. Rozmowa z prezydentem Markiem Wojtkowskim

  • 20.06.2019, 23:11 (aktualizacja 21.06.2019, 01:03)
  • Bogumiła Obałkowska
Przebudowa Hali Mistrzów, kładka nad torami przy ul. Kaliskiej i zmiany… fot.A. Kurzepa

W styczniu br. zostały wprowadzone ustawowo nowe zasady dotyczące budżetów obywatelskich. Przepisy te będą miały zastosowanie w praktyce w tym roku, jakie zmiany zostaną wprowadzone we Włocławku?

Zmiany będą, ponieważ od tego roku obowiązuje zmiana ustawy o samorządzie terytorialnym, gdzie budżet obywatelski stał się obligatoryjny dla wszystkich samorządów. Każdy samorząd będzie musiał wydzielać z budżetu swojego - część na budżet obywatelski. U nas te zmiany będą skutkowały tym, że nie będzie podziału budżetu obywatelskiego na poszczególne osiedla, ale będzie to pula ogólnomiejska.

W jaki sposób zatem miałby funkcjonować ten budżet, jak odbywałoby się głosowanie? 

Pracujemy nad regulaminem, ale być może ustalimy górną kwotę np. do 1 mln zł i wówczas cztery propozycje, które uzyskałyby największe poparcie społeczne po prostu weszłyby do realizacji. Jest to jeden z przykładów rozwiązania sytuacji, ale ustalenia trwają.

Czy zakończyły się już odbiory w Parku na Słodowie? Kiedy mieszkańcy mogą spodziewać się oficjalnego otwarcia?

Odbiory się już zakończyły i prawdopodobnie w tym tygodniu już go oficjalnie otworzymy. Park na Słodowie jest już kompletnie skończony. Do końca czerwca Wydział Inwestycji, który do tej pory za to odpowiadał za Park na Słodowie przekaże dokumentację do Wydziału Gospodarki Komunalnej, który będzie później nadzorował Park na Słodowie - kwestie czystości, utrzymania zieleni. Obecnie park jest otwarty i można z niego korzystać.

Park na Słodowie, to rozległa inwestycja, który element, które rozwiązanie zastosowane podczas przebudowy szczególnie podoba się prezydentowi?

Mi się podoba wiata. Bardzo ładnie wkomponowany jest w skarpę amfiteatr, ale mi najbardziej podoba się wiata. Widok rewelacyjny - na akwen wodny z wysepką. Bardzo mi się podoba i myślę, że mieszkańcom również przypadnie do gustu i będzie dobrze służyć.

Parka na Słodowie zostanie otwarty w tym tygodniu, a jakie inwestycje przed nami? 

Inwestycji jest kilka. Będę próbował zaplanować jakieś wstępne środki na modernizację i lekką rozbudowę Hali Mistrzów. Nie w sensie rozbudowy widowni, bo to jest technicznie niemożliwe, ale dobudowa takiego centrum rekreacyjno-konferencyjnego, plus szatnie, miejsce na siłownię, salę konferencyjną. Chcemy również dokonać liftingu zewnętrznego hali. Obecnie tworzone są ekspertyzy filarów, które tam są, ponieważ były na nich pęknięcia. Będziemy chcieli całkowicie odmalować halę i  dach i przywrócić napis, a w kolejnych latach modernizacja wewnątrz:  kwestie oświetlenia, parkietu i zamontowanie klimatyzacji. 

Kolejna sprawa, o której cały czas myślę i akcentowałem w kampanii to - Energia Włocławek- centrum wiedzy i rozrywki dla mieszkańców Włocławka. Wstępną lokalizację planowaliśmy na os. Kazimierza Wielkiego, (koło MPEC), ale rozważamy, czy nie umiejscowić Energii Włocławek w ścisłym śródmieściu w strefie rewitalizowanej, aby również oddziaływać w sensie pozytywny na śródmieście. Idealnym miejscem, które się do tego nadaje jest obiekt byłego Banku Gdańskiego -  jest  to róg ul. Żabiej i Królewieckiej. Obiekt byłby całkowicie zmodernizowany. 

Trzecia kwestia to ulica Kaliska. Jak wiemy PKP ze względu na bliską odległość od dworca nie zgodziło się na otwarcie przejazdu, ze względów bezpieczeństwa. Obecnie ulica Kaliska ma charakter spacerowy i targowy. Po obydwu stronach znajdują się targowiska. Po rozmowach z mieszkańcami i ekspertami w związku z tym, że ul. Kaliska zmieniła swój charakter, chcemy zainstalować kładkę z przejściem dla pieszych i przejazdem dla rowerzystów.

A forma podziemna? Jest wykluczona?

To kwestia wtórna i kwestia kalkulacji. Nie wiem jakie tam są obecnie media. Nie chcę tego rozstrzygać. Kładka, albo przejście podziemne, ale tak jak mówiłem, nie dla ruchu kołowego, ale dla rowerzystów i pieszych. 

Skoro już jesteśmy w temacie PKP, to jak wygląda sprawa przebudowy dworca?

W tej chwili został rozstrzygnięty przetarg na projekt. Jesteśmy w kontakcie - będziemy uzgadniać projekt, bo chcemy żeby on się komponował też w takim sensie miejskim. Do 2022 ma być dworzec zbudowany. My jako miasto jesteśmy przygotowani do tej części okalającej dworzec: węzeł multimodalny, zajezdnia dla autobusów PKP, MPK, garaże rowerowe, w tym sensie jesteśmy gotowi. Gdy projekt zostanie rozstrzygnięty i ruszy budowa to my też ruszamy z naszą częścią. Jest światełko w tunelu.  

Czy udało się dojść do porozumienia z pracownikami Domów Pomocy Społecznej?

My stoimy na stanowisku takim, że wszystkich pracowników chcemy traktować tak samo. Dlatego też zaproponowaliśmy, że w tym roku pracownicy otrzymują podwyżki o 7 % średnio wszyscy. Teraz w lipcu być może zawrzemy układ zbiorowy, żeby ustalić kwoty podwyżek w następnych latach czyli 2020 i 2021. Związki postulowały, aby na 3 lata rozłożyć podwyżkę w wysokości bodajże 1000 złotych. My na chwilę obecną nie możemy na to przystać, ale myślę że znajdziemy zdrowy kompromis, że powiedzmy co roku będziemy o ileś tam procent podwyższać dla pracowników sferę socjalną. 

Dziękuję za rozmowę.

 

 

Bogumiła Obałkowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
kładka
kładka 09.08.2019, 19:49
kładka na ul. Dubois (Kaliska) już była, sęk w tym, że nie było chętnych do jej utrzymania (konserwacji i napraw). PKP (Toruń) umył ręce od wszelkich napraw we Włocławku (np. zegar na budynku dworca). Miasto zresztą też, a kandydaci na prezydenta rozpalali nadzieje płonne (dla naiwnych), że uruchomią przejazd.
maks
maks 22.06.2019, 20:35
Kładka nad torami przy przejeżdzie na ulicy kaliskiej już była i została zdemontowana.Odnosnie nowego dworca to trzeba wziąć pod uwagę,że planowane jest połączenie kolejowe Płocka z Włocławkiem,tym samym dworzec we Włocławku stanie się węzłowym o zwiększonum ruchu.
Włocławianin
Włocławianin 21.06.2019, 18:18
Postawcie w pobliżu Kaliskiej i POW znany supermarket to zaraz znajdzie się możliwość uruchomienia ruchu kołoweģo. Kto mi powie ile składów kolejowych przejeżdża dziennie przez Włocławek?

Pozostałe