To już po raz XIV Polacy zza wschodniej granicy przyjeżdżają do Włocławka by pokazać swoje talenty

  • 27.06.2019, 16:45 (aktualizacja 27.06.2019, 20:14)
  • Bogumiła Obałkowska
To już po raz XIV Polacy zza wschodniej granicy przyjeżdżają do Włocławka by pokazać swoje talenty fot. Janusz Krysztop

To już po raz XIV w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku, odbywa się Wakacyjny Festiwal Teatrów Dziecięcych zza Granicy. Aż do poniedziałku potrwają występy konkursowe, liczne próby i warsztaty inne zajęcia towarzyszące kolejnej festiwalowej edycji. Uczestnikami międzynarodowych spotkań są dzieci i młodzież skupiona w ogniskach polonijnych za wschodnią granicą Polski -  mali aktorzy przybywają do Włocławka z Ukrainy, Litwy bądź Białorusi . Formuła artystyczna festiwalu jest dowolna. 

"Biletem wstępu jak zwykle jest książka. Książek w tym roku mamy zatrzęsienie. Bardzo piękne jest to, że ludzie przekazują indywidualnie te książki bardzo niekiedy pokaźne księgozbiory, ale też jeden z nauczycieli w Zespole Szkół Elektrycznych zaraził swoje koleżanki i kolegów tą ideą i poprosili uczniów, aby nie przynosili przysłowiowego goździka, a książkę, która będzie podarowana ich kolegom,którzy przyjadą na festiwal ze wschodu." - mówi Jan Polak dyrektor teatru 

XIV lat temu na włocławskiej scenie pojawiło się zaledwie 5 zespołów, w większości z bardzo amatorskim repertuarem. Z biegiem czasu festiwal zaczął nabierać pewnej powagi, a poziom artystyczny wystąpień nieprzerwanie od lat pnie się do góry. Do Włocławka na tegoroczny wakacyjny festiwal zawitało osiem zespołów - dwa z Litwy, trzy z Ukrainy i Białorusi. Aby zobaczyć festiwalowe przedstawienia wystarczy kupić bilet - za jedną książkę. W jury oceniającym tegoroczne przedstawienia zasiadają Jolanta Wołejko, Katarzyna Anzorge i Jerzy Rochowiak.  

Dziś jako pierwszy o godzinie 15:30 na scenie zaprezentował się Teatr "My" ze Lwowa, który jest częstym gościem włocławskich wydarzeń teatralnych. Jak zapewnia kierownik zespołu wracają tu co roku z wielkim zadowoleniem. Jako druga wystąpiła grupa Akwarele z Białorusi, która dzisiejszego dnia miała swój wielki debiut na dużej scenie.

Warsztaty i konkursowe wystąpienia potrwają do niedzieli. Jest zatem jeszcze szansa zabrać pod pachę dobrą książkę i zobaczyć na scenie uzdolnioną młodzież, która przybyła do nas zza granicy aby dzielić się z nami swoim zamiłowaniem do szlachetnej sztuki teatru. 
 

Bogumiła Obałkowska

Zdjęcia (21)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe