Zakończył się XIV Wakacyjny Festiwal Teatrów Dziecięcych zza Granicy

  • 01.07.2019, 16:56 (aktualizacja 01.07.2019, 17:06)
  • Bogumiła Obałkowska/ Teatr Impresaryjny
Zakończył się XIV Wakacyjny Festiwal Teatrów Dziecięcych zza Granicy fot. Sławomir Wasielewski

Od 14 lat z końcem czerwca przyjeżdżają do Włocławka polskie teatry tworzące swe spektakle na Litwie, Ukrainie, Białorusi. Pracują tam w różnych miejscach: w polskich szkołach, przy polskich parafiach, stowarzyszeniach kulturalnych, domach kultury. Tutaj, w Teatrze impresaryjnym im. Włodzimierza Gniazdowskiego przez kilka dni odbywają próby, biorą udział w warsztatach teatralnych, poddają się ocenie konkursowego jury i publiczności. Przede wszystkim zaś poznają ojczyznę swych rodziców, czy dziadków, chłoną polski język, oglądają polskie przedstawienia, spotykają rówieśników, którzy słowo Polska wypełniają dla nich zupełnie nową treścią.


Wakacyjny Festiwal Teatrów Dziecięcych zza Granicy jest konkursem w którym zespoły są oceniane, klasyfikowane, nagradzane i wyróżniane, ale przede wszystkim jest niezwykłym, serdecznym Spotkaniem. Spotkaniem ludzi, którzy wyrastają w różnych kulturach, mówią różnymi językami, są na różnych stopniach teatralnego wtajemniczenia, ale chcą dzielić się ze sobą życzliwością, serdecznością, przyjaźnią, Dotyczy to ich: młodych aktorów i opiekunów grup i nas: organizatorów, pracowników Teatru Impresaryjnego, jurorów,
prowadzących warsztaty, wolontariuszy i widzów. Przez kilka czerwcowych dni  teatr był  wypełniony od rana do późnego wieczora gwarem, radością, zadumą, wzruszeniem. Próby, warsztaty, przedstawienia konkursowe, wieczory gospodarzy. W sumie ogromna dawka teatru w ciągu 4 dni.


Ostatniego dnia co roku jest tak samo. Smutek, żal, niedowierzanie, że to już, że trzeba się żegnać na cały rok. Bywa, że i na dłużej. W tegorocznej edycji festiwalu mogliśmy oglądać  9 przedstawień konkursowych, 3 przedstawienia w ramach wieczorów gospodarzy i 1 film- oczywiście o teatrze.

Jak co roku biletem wstępu jest polska książka. W minioną niedzielę o godz. 16.00 w teatrze wręczono uczestnikom dyplomy i nagrody. Dziś 1 lipca z Włocławka wyjechały ostatni Polacy za wschodnia granicę. Mamy nadzieję, że wrócą za rok.

Bogumiła Obałkowska/ Teatr Impresaryjny

Zdjęcia (11)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe