Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 06:03
Reklama

Obchody 98. rocznicy Cudu nad Wisłą we Włocławku

Podziel się
Oceń

19 sierpnia o godz.16.00 na Włocławskim Zawiślu uczczono pamięć obrońców Włocławka.
Obchody 98. rocznicy Cudu nad Wisłą we Włocławku

   Stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej bitwa nazywana "Cudem nad Wisłą" została umiejscowiona przez Edgara D’Abernon na 18 miejscu pod względem wpływu jaki miała na dzieje ludzkości. Oblężenie Włocławka rozpoczęło się 15 sierpnia 1920 roku. W wyniku kilkudniowych walk śmierć poniosło blisko 40 obrońców Włocławka, choć te dane są niedokładne. Trzeci Korpus Kawalerii Gaja-Chana nie mogąc zdobyć miasta zdecydował o rozpoczęciu ostrzału artyleryjskiego. Wówczas ucierpiał głównie pałac biskupi i  środmiejskie kamienice. W dniach 18-21 sierpnia nastąpił odwrót wojsk nieprzyjaciela.


  Podczas niedzielnej uroczystości pod pomnikiem Poległych Obrońców Wisły prezydent miasta wspomniał o powinności przeniesienia wszystkich rozproszonych szczątków obrońców Włocławka z 1920 roku w miejsce ku temu należycie przeznaczone, czyli właśnie pod pomnik Poległych Obrońców Wisły. Wezwał do pomocy w tej kwestii radnych oraz parlamentarzystów.


 Jesteśmy tutaj pod pomnikiem Obrońców Wisły, ale pomnikiem szczególnym, bo ten pomnik jest jednocześnie mogiłą.  Mogiłą, w której spoczywają prochy prawie 40 bohaterskich włocławian, żołnierzy, którzy zginęli w sierpniu 1920 roku (...) . Myślę, że dla nas takim wielkim wyzwaniem, zadaniem powinno być, aby w najbliższych latach spowodować żeby wszyscy obrońcy Włocławka znaleźli się w tym miejscu  (...) Okazuje się, że na pobliskim cmentarzu ewangelickim znajduje się zaniedbana mogiła  8 obrońców Włocławka 1920 roku. Traktuje to jako moje wewnętrzne, osobiste  zobowiązanie i też bardzo proszę państwa radnych, parlamentarzystów o pomoc, żeby Ci ludzie zostali złożeni w miejscu, które temu jest poświęcone.


Prezydent nie zapomniał o inicjatorach budowy Pomnika Poległych Obrońców Wisły.  

Był to przede wszystkim śp. Bartłomiej Kołodziej, był to ks. Teodor Lenkiewicz, którzy dużo serca, wiele pasji i czasu włożyli w to żebyśmy w tym miejscu mogli się spotykać.

 

Następnie delegacje, które przybyły na uroczystość złożyły kwiaty pod pomnikiem Poległych Obrońców Wisły. Obchody 19 sierpnia uświetnił występ dętego kwartetu Surma Brass, który wykonywał utwory patriotyczne oraz hymn państwowy. Obchody rocznicy Cudu nad Wisłą oraz obrony Włocławka zakończyła uroczysta msza święta w kościele św. Jana Chrzciciela na Starym Rynku.

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama