137 mieszkańców miasta, w tym 37 mężczyzn złożyło wnioski w ramach programu "Aktywna Mama, aktywny Tata"

  • 10.07.2019, 18:52 (aktualizacja 10.07.2019, 20:02)
  • Bogumiła Obałkowska
137 mieszkańców miasta, w tym 37 mężczyzn złożyło wnioski w ramach programu "Aktywna Mama, aktywny Tata"

Program "Aktywna Mama, aktywny Tata" jak wynika danych zyskał spore zainteresowanie wśród mieszkańców naszego miasta. W wyniku rekrutacji prowadzonej przez MOPR w maju tego roku, formularze rekrutacyjne złożyło 137 mieszkańców miasta, w tym 37 mężczyzn. Najczęściej wnioskowano o refundację kosztów opieki w żłobkach – na 77 dzieci, nianię – 61 dzieci oraz 1 opiekuna dziennego – łącznie 139 dzieci (w dwóch rodzinach wskazano po dwoje dzieci do objęcia wsparciem w ramach projektu).

W ramach podpisanej umowy o partnerstwie na rzecz realizacji Projektu pomiędzy Gminą Miasto Włocławek, reprezentowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we Włocławku a Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej, 100 mieszkańców miasta, w tym 70 osób pracujących, zostanie objętych wsparciem w ramach projektu. Projekt zakłada refundację opieki nad dziećmi do lat 3 w formie:

  •  refundacji pobytu dziecka w żłobku do wysokości 800 zł miesięcznie do 12 m -cy i nie dłużej niż do 31.03.2021 r.( w tym wpisowe za bieżący rok szkolny, w którym dziecko rozpoczęło pobyt w placówce, w ramach projektu)
  •  refundacji pobytu dziecka w klubie dziecięcym do wysokości 600 zł miesięcznie do 12 m-cy i nie dłużej niż do 31.03.2021 r.;
  •  refundacji wynagrodzenia niani do wysokości 800 zł miesięcznie do 12 m-cy i nie dłużej niż do 31.03.2021 r. (w tym składek na ubezpieczenia społeczne niani, które opłaca rodzic zgodnie z umową o świadczenie usług oraz zgodnie z Ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, w tym składki na ubezpieczenie chorobowe niani, o ile rodzice zobowiązali się do opłacania tej składki).

W pierwszej turze zostanie zawartych 50 umów na dofinansowanie opieki nad dziećmi – w tym z 35 osobami pracującymi. Ostateczna lista osób, które uzyskają dofinansowanie może ulec zmianie ze względu na możliwość wykorzystania oszczędności w trakcie realizacji projektu. Termin uruchomienia pozostałych miejsc w projekcie uzależniony jest od decyzji Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu.

Pierwsi Włocławianie otrzymali powiadomienia o zakwalifikowaniu się do projektu. Teraz mają 14 dni na dostarczenie wymienionych w wiadomości dokumentów, na podstawie których zostaną zweryfikowane informacje zawarte w formularzu rekrutacyjnym. Jeżeli dostarczone dokumenty potwierdzą spełnianie warunków i okoliczności opisanych w formularzu, zostanie przygotowana i zawarta umowa o dofinansowanie przez 12 miesięcy kosztów opieki nad dzieckiem do lat 3. Jeżeli informacje podane przez kandydata na uczestnika projektu nie zostaną potwierdzone, może nastąpić powtórne przeliczenie punktów i dana osoba zostanie przesunięta na listę rezerwową, a w jej miejsce powiadomienie zostanie wysłane do kolejnej osoby z największą liczbą punktów.

Głównym realizatorem projektu jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu, a celem projektu jest zwiększenie aktywności zawodowej osób z terenu województwa kujawsko-pomorskiego pełniących funkcje opiekuńcze nad dziećmi do lat 3 i ich wspieranie w powrocie na rynek pracy poprzez sfinansowanie opieki nad dziećmi do lat 3 przez okres 12 miesięcy oraz zaangażowanie bezrobotnych i biernych zawodowo Uczestników Projektu w działania aktywizacyjne i szkoleniowe w okresie do 30.03.2021 r.

Dla osób wyłączonych z rynku pracy w związku ze sprawowaniem opieki nad dziećmi do lat 3 (osoby, które w dniu przystąpienia do projektu pozostawały bez pracy) przewidziano możliwość skorzystania ze ścieżki aktywizacyjnej (wsparcie dodatkowe), realizowanej przez Powiatowy Urząd Pracy we Włocławku:

a) Indywidualne doradztwo zawodowe;
b) Poradnictwo zawodowe;
c) Poradnictwo psychologiczne;
d) Pośrednictwo pracy;
e) Szkolenia zawodowe;
f) Wsparcie specjalisty ds. aktywizacji.

Bogumiła Obałkowska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe