Na lotnisku w Kruszynie trwają Mistrzostwa Europy Modeli Szybowców

  • 29.07.2019, 18:25 (aktualizacja 29.07.2019, 19:00)
  • Janusz Krysztop
Na lotnisku w Kruszynie trwają Mistrzostwa Europy Modeli Szybowców fot. Janusz Krysztop

W minioną niedzielę 28 lipca, na lotnisku w Kruszynie rozpoczęły się Mistrzostwa Europy Modeli Szybowców w klasie F3J. Do Włocławka zawitali sportowcy i modelarze z 9 krajów. We wszystkich drużynach, łącznie do zawodów stanęło około 70 osób. Codziennie, aż do soboty, od godziny 9.00 na lotnisku włocławskiego aeroklubu, można podziwiać kolejne starty konkursowe, które trwają aż do wieczora. Każda z ekip dysponuje kilkoma modelami szybowców o rozpiętości skrzydeł sięgających około 3-4 metrów.  Zawodnicy przybyli do Włocławka to uznani kadrowi sportowcy delegowani na mistrzostwa ze swoich krajów, nie ma tu zatem mowy o udziale amatorów. Uroczyste zakończenie mistrzostw wraz z wręczeniem medali, zaplanowano na sobotę 3 sierpnia. 

Konkurencja i zadanie jakie stoi przed zawodnikami polega na wystartowaniu szybowca, utrzymaniu go w powietrzu przez 10 minut oraz wylądowaniu możliwie precyzyjnie w określonym miejscu i czasie. Modele szybowców, tak jak i w rzeczywistości, nie posiadają napędu pozwalającego im na nabieranie prędkości. Zawodnicy na ziemi sterują jednak ich torem lotu za pomocą radia. Gdy szybowce krążą po niebie, wygląda to jak przyjemna i prosta zabawa, jednak jak zapewniają zawodnicy i jurorzy - nie jest to wcale takie proste.

Start odbywa się przy pomocy wyciągarek, które momentalnie nadają szybowcom dużą prędkość i pozwalają im wbić się niemal pionowo do góry. Komu uda się utrzymać w powietrzu maksymalnie 10 minut oraz wyląduje  w wyznaczonym miejscu zdobywa dodatkowe punkty, co ma ogromne znaczenie w kwalifikacji. Konkurencje rozgrywane są w kategoriach seniorów - powyżej 18 lat, i juniorów - poniżej 18 lat. 

Modele używane w zawodach, choć na to nie wyglądają, mogą kosztować nawet do kilku tysięcy euro. Początkujący zawodnicy mogą się zadowolić sprzętem, na który trzeba wydać około 500 euro.
Włocławskie lotnisko jest doskonale zorganizowane. Odbywało się tu wiele międzynarodowych zawodów i zawsze są świetnie przygotowane.

Mistrzostwa Europy Modeli Szybowców w klasie F3J potrwają do najbliższej soboty kiedy to zostaną wyłonieni zwycięzcy. Każdego dnia, można jednak udać się na lotnisko w Kruszynie i poobserwować zmagania najlepszych w Europie. 


 

Janusz Krysztop

Zdjęcia (93)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe