Niezwykłe seanse filmowe przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna

  • 02.08.2019, 16:06 (aktualizacja 02.08.2019, 16:25)
  • Ł.D.
Niezwykłe seanse filmowe przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna fot. Janusz Krysztop

W związku z 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego Miejska Biblioteka Publiczna im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku przygotowała niecodzienny seans filmowy. Zainteresowani historią, którzy dokonali wcześniejszego zapisu, w dniach 1, 2, 5, 6, i 7 sierpnia będą mogli bezpłatnie obejrzeć film „Kartka z Powstania”. Trwa on blisko 17 minut. W seansie mogą wziąć udział jednocześnie dwie osoby, siedzące na dwóch stanowiskach, które włocławskiej bibliotece wypożyczyło Narodowe Centrum Kultury. „Kartka z Powstania” to pierwsze fabularyzowane widowisko historyczne, zrealizowane w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR, ang. Virtual Reality) w Polsce.

"Prace nad produkcja trwały ponad dwa lata. Opowiada o losach jednego z powstańców warszawskich – kpt. Władysława Sieroszewskiego, noszącego pseudonim Sabała. Wychodząc do Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944 roku, otrzymał od swojej córki kartkę z modlitwą. Wtedy jeszcze nie wiedział, w jaki sposób ta kartka wpłynie na jego dalsze losy. Obecnie kartka znajduje się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Producenci zostali zainspirowani właśnie tą kartką. Oglądając film z perspektywą 360 stopni, widz może przenieść się do Warszawy z sierpnia 1944 roku i stać się jednym z uczestników Powstania Warszawskiego. Produkcja filmu została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast Narodowe Centrum Kultury jest współproducentem „Kartki z Powstania”. Niestety brak już wolnych miejsc na zaplanowane seanse, mimo to biblioteka prowadzi zapisy na listę rezerwową."- informuje Katarzyna Pawlak, Kierownik Działu Promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włocławku.

Projekcji filmu „Kartka z Powstania”, będącej wiodącym przedsięwzięciem, towarzyszy także wystawa. Znajdują się na niej zdjęcia, przedstawiające Powstanie Warszawskie, wypożyczone z Galerii Sztuki Współczesnej. Nie brakuje również książek, poświęconych tematyce Powstania Warszawskiego. W bibliotece i jej filiach takich tytułów jest około pięćdziesięciu. Część z nich prezentowana jest na wystawie.

"Chcemy szukać wspólnych wątków między wydarzeniami ogólnopolskimi, ale także naszą rzeczywistością lokalną i odnajdujemy je również w kontekście Powstania Warszawskiego. Mieszkańcy Włocławka, głównie w 1940 roku, byli wysiedlani z naszego miasta i przesiedlani do Generalnej Guberni, często właśnie do Warszawy, po to, by zrobić tutaj miejsce rodowitym Niemcom. Wielu przesiedlonych włocławian, którzy znaleźli się w Warszawie, przystąpiło do Powstania Warszawskiego. My na tej wystawie prezentujemy biogramy dziesięciu powstańców warszawskich, związanych z Włocławkiem. Ośmiu urodziło się w naszym mieście, dwóch z naszym miastem było związanych. Trzech wciąż żyje. Dwóch powstańców warszawskich, urodzonych we Włocławku, zginęło w czasie Powstania Warszawskiego, a jeden pochowany jest na Cmentarzu Komunalnym we Włocławku". - dodaje Andrzej Chmielewski, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włocławku.

Na wystawie prezentowane są także eksponaty muzealne – hełm niemiecki, karabin maszynowy, używany przez powstańców warszawskich. Podziwiać można też makiety modelarzy z Włocławka i Inowrocławia, prezentujące m.in. sceny bitewne z Powstania Warszawskiego. Wystawa będzie dostępna do 8 sierpnia.

Należy podkreślić, że Włocławek znalazł się w elitarnym gronie zaledwie kilku miast – przy czym większość to metropolie, w których prezentowany jest film „Kartka z Powstania”. Dzięki staraniom Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włocławku, mieszkańcy naszego miasta mogą obejrzeć niezwykły seans, dostępny obecnie w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Lublinie.

Ł.D.

Zdjęcia (42)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe