Radni zadecydowali. Pomiędzy Al.Kazimierza Wielkiego, a ulicą Papieżka powstanie elektrociepłownia o mocy około 50 MW

  • 06.08.2019, 18:19 (aktualizacja 06.08.2019, 18:44)
  • Janusz Krysztop
Radni zadecydowali. Pomiędzy Al.Kazimierza Wielkiego, a ulicą Papieżka powstanie elektrociepłownia o mocy około 50 MW fot. Janusz Krysztop

Dziś, o godzinie 9:00 w Urzędzie Miasta rozpoczęła się XII Sesja Rady Miasta Włocławek VIII kadencji. Dzisiejsza sesja obejmowała zaledwie dwa punkty. Po przyjęciu protokołu z obrad XI sesji i wysłuchaniu sprawozdania prezydenta Marka Wojtkowskiego z działalności miasta w okresie międzysesyjnym, radni zagłosowali nad uchwałą w sprawie połączenia jednostek budżetowych pod nazwą: Miejski Zarząd Dróg we Włocławku i Miejski Zespół Usług Komunalnych we Włocławku oraz nadania nazwy i statutu jednostce budżetowej Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych i Dróg we Włocławku. Większością głosów uchwałę przyjęto.


Kolejny punkt obrad dotyczył planowanej inwestycji na terenie Włocławka związanej z kierunkiem rozwoju energetycznego miasta. Radni rozważali możliwość wybudowania odnawialnego źródła energii zapewniającego bezpieczeństwo energetyczne przy jednoczesnej trosce o lokalne środowisko naturalne. W mieście, w niedalekiej przyszłości, miałaby powstać elektrociepłownia o mocy około 50 MW na biomasę pochodzenia rolniczego, czyli opalana słomą zdobywaną w promieniu około 80km od Włocławka wśród lokalnych rolników. O zaletach takiego rozwiązania przekonywał przedstawiciel TergoPower, dyrektor Marcin Śmiech. TergoPower jest odpowiedzialna za wybudowanie już przynajmniej trzech tego typu instalacje na terenie Wielkiej Brytanii. Według szacunków, gdyby elektrociepłownia powstała, przyniosłoby to oszczędności rzędu 7,5 miliona złotych w skali roku z tytułu obniżenia kosztów zakupów uprawnień do emisji dwutlenku węgla przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Oznaczałoby to także wielokrotnie niższe zanieczyszczenie powietrza i nowe miejsca pracy dla Włocławian. Radni jednak nie byli zgodni w ocenie zalet projektu i w tym temacie wywiązała się długotrwała dyskusja.

Elektrociepłownia miałaby powstać w tzw. Strefie Wschodniej Przemysłowej pomiędzy aleją Kazimierz Wielkiego, a ulicą Papieżka. Transporty biomasy odbywałyby się w dni robocze w godzinach od 6.00 do 22.00, przybywając w miarę możliwości od strony Płocka z pominięciem mostu na Wiśle jak i przejazdu na włocławskiej tamie. 


Ostatecznie uchwała w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Włocławek, dotyczących realizacji na terenie miasta Włocławek inwestycji polegającej na budowie odnawialnego źródła energii została przyjęta. Czternastu radnych głosowało za przyjęciem, pięciu było przeciwnych, przy braku głosów wstrzymujących się i przy nieobecności sześciu radnych. 

Dzisiejsza Sesja Rady Miasta zmagała się także z kłopotami technicznymi. Transmisja z obrad, prowadzona na żywo w internecie, pozbawiona była dźwięku. Około godziny 10:30 na stronie Urzędu Miasta poinformowano o awarii konsoli nagłaśniającej i wraz z przeprosinami zapewniono, że sytuacji już się nie powtórzy. Zarejestrowany zapis dostępny na kanale UM na platformie YouTube można obejrzeć także bez dźwięku. 
 

Janusz Krysztop

Zdjęcia (14)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe