Lodołamacze Orkan i Sokół są już na wodzie. Jeden z nich będzie monitorował dno zbiornika

  • 07.08.2019, 16:18
  • Bogumiła Obałkowska
Lodołamacze Orkan i Sokół są już na wodzie. Jeden z nich będzie monitorował dno zbiornika fot. Wody Polskie

O budowie lodołamaczy, które będą stacjonować na włocławskiej zaporze pisaliśmy już wcześniej. Nowobudowane jednostki zostały szczęśliwie zwodowane na przełomie lipca-sierpnia br.

Teraz będą trwały końcowe prace wyposażeniowe, uruchamianie systemów (np. łączności, sterowania napędem, balastowania), sprawdzanie szczelności zbiorników. Trwają przygotowania do prób technicznych lodołamaczy na wodzie. 

"Lodołamacze te będą wyposażone w sondę wielowiązkową, która pozwoli monitorować dno zbiornika. Ta precyzyjna ocena stanu zbiornika pozwoli na lepsze prowadzenie prac utrzymaniowych. Jednostki będą wyposażone w panele fotoelektryczne, co wpłynie na zmniejszenie zużycia prądu głównie podczas postoju. Wyposażone będą w oświetlenie ledowe i napędzane będą silnikami spalinowymi, które spełniają obowiązujące normy środowiskowe. Lodołamacze będą też miały funkcje holowników."- informują Wody Polskie

Projekt realizowany jest od 2016 roku i zakończy się w 2020 roku. Lodołamacze mają być gotowe i dostarczone do Włocławka do 15 listopada 2019 roku.  Celem budowy lodołamaczy jest prowadzenie osłony przeciwpowodziowej w sezonie zimowym na zbiorniku. Koszt projektu „Budowa 2 lodołamaczy dla potrzeb zimowej osłony przeciwpowodziowej na terenie działania RZGW w Warszawie” to 37.087.394,23 PLN, z czego dofinansowanie w ramach POIiŚ oś priorytetowa II, działania 2.1 ze środków UE wynosi 31.520.103,10 PLN.

 

Lodołamacze budowane był w stoczni Koźle w Kędzierzynie-Koźlu. Lodołamacz czołowy Orkan ma moc 1200 KM  lodołamacz liniowy Sokół - 800 KM.

Bogumiła Obałkowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe