Pilotażowy program "Włocławski Rower Miejski" wystartował

  • 07.08.2019, 16:47 (aktualizacja 07.08.2019, 17:24)
  • Janusz Krysztop
Pilotażowy program "Włocławski Rower Miejski" wystartował fot. Sławomir Wasielewski

Dziś o godzinie 8:45 przed Urzędem Miasta odbyła się prezentacja Włocławskiego Roweru Miejskiego udostępnianego oficjalnie do użytku. Projekt ten został wybrany przez mieszkańców miasta do zrealizowania w ramach Budżetu Obywatelskiego w zeszłym roku i oprócz swej podstawowej funkcji ma także, co podkreślano, wpisywać się w szerszy konspekt polepszania i rozbudowy rowerowej infrastruktury we Włocławku. Ponieważ program jest w fazie pilotażowej, dziś o godzinie 11:00 do użytku dla mieszkańców oddano 50 rowerów tzw. czwartej generacji. Na razie będą dostępne do końca listopada, ale jak podkreślają włodarze miasta to tylko początkowa faza programu.

„My na ten program mieliśmy przeznaczony milion złotych, bo była to tzw. pula ogólnomiejska. Wiadomo, że środki musieliśmy zwiększyć, ale zależało nam, żeby ten postulat budżetu obywatelskiego zrealizować i to się udało. Realizujemy także program rozwoju dróg rowerowych we Włocławku, ale w porozumieniu także z innymi gminami. Pan prezydent (przyp. aut. K. Kukucki), i ja zresztą też, jesteśmy członkami wydzielonego programu operacyjnego z województwa kujawsko-pomorskiego, tzw. Obszaru Strategicznej Interwencji (OSI) i w ramach budowania tego obszaru funkcjonalnego rozmawiamy z gminami, są przeznaczone środki finansowe na rozbudowę dróg rowerowych w całym obszarze funkcjonalnym. To nie tylko Włocławek.”- poinformował prezydent Włocławka, Marek Wojtkowski

Rowery Miejskie będą stacjonowały początkowo w sześciu lokalizacjach: na ulicy Sportowej przy Delfinie, przy pętli na ulicy Ostrowskiej, koło przystani na ulicy Piwnej, przy rondzie na ulicy Promiennej, oraz przy przejściu podziemnym Okrzei – Kościuszki, ale nie oznacza to, że muszą bezwzględnie w te miejsca powracać. Dzięki wbudowanym nadajnikom GPS (Global Positioning System) ich położenie oraz użytkowanie będzie cały czas śledzone, co stworzy też bazę informacyjną do polepszenia funkcjonowania Roweru Miejskiego w fazie zaawansowanej. Tak zwany Duży Rower, czyli docelowa forma programu, prawdopodobnie ruszy w kwietniu przyszłego roku i ma funkcjonować przez trzy kolejne sezony. Wówczas dostępne ma być dwieście rowerów oraz trzynaście stacji.

„Oddajemy dzisiaj mieszkańcom Włocławka pilotażowy projekt w ramach Włocławskiego Roweru Miejskiego. Do końca listopada mieszkańcy będą mogli korzystać z 50 rowerów miejskich czwartej generacji. Ta generacja jest o tyle ważna, że nie wymusza na nas budowania specjalnych stacji. Ten rower porusza się w granicach administracyjnych miasta, ma wbudowany GPS i dokładnie wiemy gdzie dany rower w danym momencie jest. (…) Rower możemy wypożyczyć w tym miejscu gdzie się znajduje.”- powiedział Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta miasta

 

Pierwsze dwadzieścia minut jazdy jest za darmo, za pierwszą godzinę wypożyczenia miejskiego jednośladu zapłacimy złotówkę, także i za kolejną. Aby skorzystać z roweru możemy pobrać na swój telefon aplikację Roove ze strony www.wrm.bike gdzie znajdziemy też wszelki informacje o użytkowaniu jednośladów. Po rejestracji i zasileniu swojego konta środkami finansowymi, wystarczy, że zeskanujemy kod QR znajdujący się pod siodełkiem i możemy jechać. Na koniec przejażdżki zamykamy blokadę tylnego koła i to wszystko. Istnieje także możliwość używania WRM za pośrednictwem SMS'ów.

Janusz Krysztop

Zdjęcia (27)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Urzędnik
Urzędnik 08.08.2019, 21:57
Do pełni szczęścia brakuje jeszcze punktu na osiedlu przy ul Celulozowej i gdzieś przy Katedrze. Z rowerów będą przecież korzystać nie tylko turyści ale przede wszystkim pracownicy dojeżdżjący do pracy.
Bartosz
Bartosz 07.08.2019, 19:59
Skorzystałem, bardzo fajnie się nimi jeździ, ale zapewne dlatego że nie zdewastowane i nowe.
Mankentem jest to że to bardzo sztywna konstrukcja bez amortyzacji, czuć każdy najmniejszy wybój. Można by się zastanowić nad np. amortyzacją siodełka, które swoją drogą jest mega twarde.
System odblokowywania działa sprawnie, wymagane jest: założenie konta, włączona nawigacja i włączone przesyłanie danych komórkowych, bez tego ani rusz.

Pozdrawiam czytelników!

Pozostałe