"Polska pod Krzyżem". Kościół i fundacja Solo Dios Basta zapraszają do wspólnej modlitwy

  • 07.08.2019, 17:28 (aktualizacja 07.08.2019, 18:02)
  • Janusz Krysztop
"Polska pod Krzyżem". Kościół i fundacja Solo Dios Basta zapraszają do wspólnej modlitwy fot. Janusz Krysztop

O godzinie 14:00 w Kurii Diecezjalnej przy ul. Gdańskiej, odbyła się konferencja zapowiadająca wydarzenie modlitewne pod hasłem Polska pod Krzyżem, które zaplanowane jest na 14 września, w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, na terenie lotniska w Kruszynie. W spotkaniu uczestniczył ks. biskup Alojzy Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej oraz przedstawiciele i zarazem inicjatorzy przedsięwzięcia, Lech Dokowicz i Maciej Bodasiński z fundacji Solo Dios Basta. Konferencja miała przedstawić mediom, a za ich pośrednictwem także i wiernym, doniosłość wydarzenia jak i skutecznie rozpropagować jego ideę.

„Czy to jest dowód megalomanii, że mamy odwagę sformułować w imieniu całego kraju, całej ojczyzny hasło tego wydarzenia? Czy to nie jest tylko diecezja włocławska? Owszem – diecezja na pewno, ale z Fundacją Solo Dios Basta to jest ogromna rzesza ludzi. Formuła tego spotkania będzie bowiem otwarta. To nie jest tak, że ktoś spoza diecezji nie będzie zaproszony albo nie będzie przyjęty.”- mówił ks. biskup Alojzy Mering

 

Zaproszenie jest skierowane przede wszystkim do osób, które brały już udział w dwóch wydarzeniach podobnej rangi: Wielkiej Pokuty na Jasnej Górze oraz Różańca bez Granic. Polska pod Krzyżem ma być niejako zwieńczeniem tych wydarzeń. O przyczynach i powodach realizacji takiego przedsięwzięcia oraz aktualnej sytuacji Kościoła, biskup Mering wyrażał się w dobitnych słowach:

„Krzyż w Polsce w tej chwili znajduje się w tak szczególnym momencie dziejów (…) bo przecież trzeba być krótkowzrocznym aby nie zauważyć prób znieważenia krzyża, jego wyszydzenia, wyśmiewania symboli chrześcijańskich. Ostatni nie ma już najmniejszych wątpliwości, że chrześcijanie to jest najbardziej prześladowana grupa religijna w świecie.” - mówił podczas konferencji ks. biskup Alojzy Mering

 

Miejsce planowanego wydarzenia jest także bardzo ważne, bowiem to tu w 1991 roku miała miejsce wizyta Ojca Świętego, Jana Pawła II, który nawoływał do obrony Krzyża. Diecezja włocławska ma także związki z wielkimi polskimi świętymi: Maksymilianem Kolbe i Faustyną Kowalską oraz męczennikami, takimi jak błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Modlitwa wzniesiona 14 września ma być prośbą o jedność w Kościele oraz między kapłanami i osobami świeckimi. Lotnisko włocławskiego aeroklubu jest w stanie pomieścić blisko milion osób choć szacunki na tą chwilę nie są jeszcze znane. Osoby chcące połączyć się tego dnia w modlitwie, a nie mogące dotrzeć do Włocławka, mogą włączyć się w wydarzenie w swoich lokalnych społecznościach – parafie czy punkty spotkań można zgłosić samodzielnie organizatorom Polski pod Krzyżem za pośrednictwem facebook'a. Wydarzenie jest ogólnodostępne lecz organizatorzy zachęcają do zapisywania się co pozwoli uzyskać wejściówkę uprawniającą do zajmowania miejsc w sektorach najbliżej ołtarza.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11 modlitwą różańcową. Po niej nastąpią konferencja o odrzuceniu krzyża, cierpieniu i walce duchowej. Po przerwie centralnym wydarzeniem dnia będzie msza święta celebrowana przez biskupa Alojzego Meringa. Tematyki oraz prelegentów pozostałych konferencji nie ujawniono. Oficjalną część wrześniowego spotkania zakończy Apel Jasnogórski. Dla wytrwałych przewiduje się także nocną adorację w intencji Kościoła i Polski.

 

Janusz Krysztop

Zdjęcia (15)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Polonia
Polonia 17.09.2019, 12:52
W sobotę po południu byliśmy (2 osoby) pod krzyżem na przełęczy w Alpach Bawarskich Wallberg/Setzberg 1620 m.

Pozostałe