Portugalczycy tańczyli na placu Wolności

  • 11.08.2019, 23:23 (aktualizacja 11.08.2019, 23:33)
  • Janusz Krysztop
Portugalczycy tańczyli na placu Wolności fot. Janusz Krysztop

Miniony weekend we Włocławku to nie tylko Festiwal Wisły. „Centrum Kultury Browar B” wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy” przygotowało dla mieszkańców miasta szczególny koncert. W minioną niedzielę, o godzinie 16:00, na scenie na Placu Wolności rozpoczął się występ Zespołu Folklorystycznego z Portugalii. A wszystko to pod hasłem Międzynarodowo na Ludowo.


„My gościliśmy dwa lata temu w Portugalii, byliśmy zaproszeni i teraz mamy rewizytę zespołu, który zgodził się do nas przyjechać, zaprezentować swój folklor i tradycje. Grupa z Válega, niedużej miejscowości, ale przyznam, że środowisko bardzo miłe, sympatyczne, byliśmy tam tak gorąco przyjęci, że stwierdziliśmy, że musimy ich zaprosić, żeby poznali Polskę. Większość z nich jest pierwszy raz w naszym kraju.” - mówił Maciej Mielczarski, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca "Kujawy"


Na scenie pojawili się artyści w ludowych, regionalnych strojach, tańczący przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów, dając włocławianom lekcję swoich obyczajów. Stroje odznaczały się pewną dozą egzotyki ale i wielkiej różnorodności, choć w niektórych przypadkach można było się w nich dopatrzeć pewnych podobieństw do strojów centralnej i wschodniej Europy sprzed lat. Na scenie pojawili się artyści w różnym wieku, od najmłodszych po najstarszych. Choć część z nich była muzykami to w grupie czterdziestu osób byli także przedstawiciele zawodów takich jak np. rybacy, a występy prezentowały nie tylko rodzimy region artystów. Pomiędzy występami, za pośrednictwem tłumacza, goście z Portugalii dzielili się z licznie zgromadzonymi włocławianami, krótkimi opowieściami o tradycjach życia swych rodzinnych stron. Wielkie salwy śmiechu i braw wzbudził opis staromodnej sukni, której konstrukcja była w użyciu jeszcze przed wynalezieniem damskiej bielizny. Grupa de Folclore da Casa do Povo de Válega spędziła we Włocławku tydzień, odwiedzając w tym czasie między innymi Oświęcim, Licheń, Toruń mając szansę poznać nasz kraj nieco bliżej.


„Daliśmy wspólnie trzy koncerty, w piątek w Lubrańcu, w sobotę koncertowaliśmy w Choceniu, a dziś, w niedzielę, podsumowanie we Włocławku.”- przypomina Maciej Mielczarski, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca "Kujawy"


Wydarzenie było współfinansowane ze środków Gminy Miasta Włocławek oraz Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Swój wkład miała także Gmina Choceń, gdzie zespół znalazł zakwaterowanie. Na zakończenie niedzielnego występu, po serdecznych wzajemnych podziękowaniach i wręczeniu upominków, artyści z Portugalii wystąpili jeszcze raz wraz Zespołem Pieśni i Tańca „Kujawy” we wspólnym tańcu. Po nim, wszyscy przemaszerowali w stronę włocławskich bulwarów, aby wziąć udział w wieczornej części Festiwalu Wisły.

Janusz Krysztop

Zdjęcia (139)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe