Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 01:13
Reklama

Prababci odmówiono świadczeń na dwójkę dzieci, które wychowuje od lat. Prokuratura powołała się na konstytucję...

Podziel się
Oceń

Prababci odmówiono świadczeń na dwójkę dzieci, które wychowuje od lat. Prokuratura powołała się na konstytucję...

Włocławska prokuratura pomogła starszej kobiecie uzyskać świadczenia na prawnuczęta, które od lat pozostają pod jej opieką. Kobieta utrzymywała dwójkę dzieci ze swojej niewielkiej emerytury. Sąd Rodzinny w toku postępowania potwierdził obecność dzieci pod opieką kobiety. W związku z tym, że nie była dla nich rodziną zastępczą ani opiekunem prawnym, nie była uprawniona do uzyskania świadczeń wychowawczych i rodzinnych. Prokuratura Rejonowa wystąpiła z wnioskiem o zmianę postanowienia w zakresie władzy rodzicielskiej wobec małoletnich. Prokurator w trybie zabezpieczenia wystąpiła z wnioskiem o ustalenie prababci kuratorem do zarządu majątkiem małoletnich a sąd po rozpoznaniu wniosku udzielił zabezpieczania. Kobieta w związku z powyższym wystąpiła do MOPR o przyznanie świadczenia na dzieci okazując dokument, jednak MOPR odmówił udzielenie świadczeń.

"MOPR odmówił przyznania świadczeń uzasadniając, że prababcia nie jest opiekunem prawnym, ani rodzicem. Od decyzji MOPR złożyła odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Odwołania od decyzji skierowała także Prokuratura Rejonowa we Włocławku." - informuje Prokurator Rejonowy Renata Jędrzejczak -Musialik

W uzasadnieniu odwołań prokurator podniosła, że ustawy wśród uprawnionych do ubiegania się o świadczenia rodzinne i świadczenia wychowawcze nie uwzględniły osoby faktycznie opiekującej się dzieckiem, czyli takiej, która sprawuje pieczę bieżącą nad dzieckiem z mocy postanowienia Sądu. Zatem odwołała się bezpośrednio do zasad konstytucyjnych i przepisów Konwencji o Prawach Dziecka.

"Zgodnie z art. 6 kodeksu postępowania administracyjnego, organy administracji publicznej działają na podstawie przepisów prawa. Artykuł stanowi, że Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej, a jej przepisy stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej (ust. 2). 

W art. 72 ust. 1 zdanie 2 i ust. 2 Konstytucji zapisano, że Rzeczpospolita Polska zapewnia ochronę praw dziecka. Dziecko pozbawione opieki rodzicielskiej ma prawo do opieki i pomocy władz publicznych. Ustawa zasadnicza nie ogranicza się więc do zapewnienia dziecku ochrony, ale wprowadza też prawo do żądania od organów władzy publicznej opieki i pomocy. Pomoc władz publicznych jest szczególnie niezbędna w przypadku dziecka pozbawionego opieki rodzicielskiej (Komentarz do art. 72 Konstytucji RP - LEX).

Zgodnie z art. 20 Konwencji o Prawach Dziecka, ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską dnia 30 kwietnia 1991 roku - „ Dziecko pozbawione czasowo lub na stałe środowiska rodzinnego lub gdy ze względu na swoje dobro nie może pozostać w tym środowisku, będzie miało prawo do specjalnej ochrony i pomocy ze strony państwa”. Zgodnie z art. 3 ust. 1 Konwencji - we wszystkich działaniach dotyczących dzieci, podejmowanych przez publiczne lub prawne instytucje opieki społecznej, sądy, władze administracyjne lub ciała ustawodawcze, sprawą nadrzędną powinno być jak najlepsze zabezpieczenie interesów dziecka." 

Działania prokuratury przyczyniły się do pozytywnego rozpatrzenia odwołań. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzje MOPR i przyznało świadczenia wychowawcze i rodzinne na rzecz małoletnich od dnia złożenia wniosku. 

 


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama