"Piszę, abyście nagłośnili jakość wykonania elewacji budynku szpitala..."

  • 22.08.2019, 21:45 (aktualizacja 22.08.2019, 23:11)
  • Bogumiła Obałkowska
"Piszę, abyście nagłośnili jakość wykonania elewacji budynku szpitala..." fot. Janusz Krysztop

Jeden z mieszkańców Włocławka zwrócił naszą uwagę na nieestetyczny wygląd i zaniedbanie gmachu Wojewódzkiego Szpital Specjalistycznego we Włocławku prosząc o nagłośnienie sposobu wykonania remontu. Na nadesłanych zdjęciach widać stan elewacji, z której płatami odrywa się farba. Ten budynek  stanowi Szpitalny Oddział Ratunkowy. Udaliśmy się na miejsce, aby na własne oczy ocenić faktyczny stan obiektu. Na pierwszy rzut oka nie wygląda to tak źle, jednak gdy przejdziemy na tyły budynku w którym mieści się SOR, zobaczymy w wielu miejscach jak na dłoni wielkie płaty odchodzącej farby. Na terenie szpitala zastaliśmy p.o. dyrektora, Karolinę Welka i to do niej skierowaliśmy pytania.

Odwołując się do swojej pamięci p.o. dyrektora stwierdziła, że ostatnie prace remontowe w tym skrzydle odbywały się około 8 lat temu. To wówczas przebudowano i powiększono SOR, doposażono go oraz odnowiono elewację. W 2010 roku szpital otrzymał na ten cel unijne dotacje. Rozbudowę realizowały wówczas Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, spółka powołana przez Urząd Marszałkowski.

„To wszystko było malowane dawno temu, około 7-8 lat temu. W związku z tym pieniądze, przy wyborze – czy pomalować elewację, czy kupić nowy sprzęt medyczny do leczenia pacjentów, no to wybieramy sprzęt. Przy remoncie tej części, jak się patrzy na szpital po tej prawej stronie, elewacje były robione, ale siłą rzeczy, jak na każdym budynku, one się w końcu dezelują. (…) Patrząc nawet na główny budynek, które nie był wówczas dotykany, on także wymaga takich zabiegów.” - mówi Karolina Welka, p.o. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego

 

W opinii dyrektor szpitala gdyby zechcieć wyremontować elewację, należałoby to połączyć od razu z termomodernizacją i przebudową ścian, jednym słowem wykonać pracę kompleksowo z myślą o przyszłości. Samo odmalowanie kosztowałoby i tak kilkaset tysięcy złotych. Przyczyną tego, że farba schodzi mocniej na tyłach budynku SOR są okalające budynki szpitala lasy. Bliskość drzew to większe zacienienie i zwiększona wilgoć i to ma powodować szybszą degradację elewacji. Skrzydło, w którym funkcjonuje SOR, ma być ponownie przebudowane w perspektywie kliku lat w związku w planowaną rozbudową całego szpitala.

 

„Pieniądze musimy wydać efektywnie. (…) Pomalowanie nie da nic. Żeby pomalować trzeba termo modernizować. Ja już wiem, że tam będziemy przebudowywali. Inaczej będą ułożone okna, drzwi, inne oddziały będą się tam znajdowały.”- twierdzi  Karolina Welka

 

W perspektywie 3-4 lat na terenie szpitala ma powstać 7 kondygnacyjny, zupełnie nowy gmach główny. Po przeniesieniu całego oddziału SOR w inne miejsce, będzie można rozpocząć prace remontowe. Kiedy dokładnie miałoby się to stać, trudno doprecyzować. Jak się wydaje, obecnie w związku z brakiem funduszy estetyka budynków szpitala będzie pozostawiać wiele do życzenia jeszcze przez długi czas.

 

"Bardzo miłe jest słuchanie ludzi, którzy troszcząc się o publiczne pieniądze twierdzą, że: „pieniądze musimy wydawać efektywnie” lub „zamiast malowania woleliśmy kupić sprzęt do ratowania ludzi” - to ewidentnie kojące wypowiedzi, po których niejeden człowiek jak po podaniu placebo może ozdrowieć z np. apatii... Jednak, gdy włączymy zdrowy rozsądek to nasuwają się pytania: - Dlaczego inwestor odebrał ten remont gdy użyto niewłaściwej lub tzw. „chrzczonej” farby? Ach! Przecież się mylę! To nie jest wina KPIMu, wykonawcy czy farby bowiem Pani dyrektor już usprawiedliwia to zjawisko specyficzną sytuacją pogodowo-atmosferyczną! - że to niby las i para wodna jest przyczyną odpadania elewacji!? Włocławek otoczony jest lasami i nawet niejedna altana działkowa malowana przez amatora wytrzymuje kilkukrotnie dłużej niż ściany remontowanego szpitala przez wyselekcjonowanych fachowców! Teraz już wiem dlaczego na tego typu stanowiska jak dyrektor szpitala mówi się, że są polityczne... Do tego założę się, że z wykonawcą podpisano umowę gwarancyjną na dość krótki czas a pierwsze pęcherze pojawiły się tuż po jej wygaśnięciu. Wcześniej nic nie wskazywało, że farba odleci? Za każdym razem, gdy wychodzi bubel na inwestycji publicznej słyszymy podobną argumentację. To przestaje być już śmieszne. Ja w każdym razie tego tłumaczenia nie kupuję..."- twierdzi zapytany przez nas dziennikarz Maciej Maciak, który bacznie śledzi wszelkie remonty w mieście

Przekopaliśmy szpitalny Biuletyn Informacji Publicznej, aby znaleźć wspomniany przez p. Karolinę Welkę przetarg na wykonanie remontu. "Przedmiotem zamówienia było wykonanie modernizacji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku na czynnym obiekcie szpitalnym.". Przetarg wygrała firma  PBI REMBUD Sp. z o.o. z Włocławka i wyremontowała budynek za kwotę 7 603 760,31 zł. 

Bogumiła Obałkowska

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
malarz
malarz 24.08.2019, 18:44
Wygrała najtańsza oferta, tak to się przeprowadza przetargi, przy okazji nie potrafiąc sformułować Istotnych Warunków np. trwałość powłoki malarskiej min.15 lat. Resztę załatwia się pod stołem.

Pozostałe