MPWiK wzniesie na Zawiślu budynek stacji uzdatnia wody

  • 23.08.2019, 17:04 (aktualizacja 23.08.2019, 17:45)
  • Janusz Krysztop
MPWiK wzniesie na Zawiślu budynek stacji uzdatnia wody fot. Janusz Krysztop

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Włocławku przygotowuje się do wykonania inwestycji na terenie Zawiśla. Modernizacji zostanie poddane tamtejsze ujęcie i stacja uzdatniania wody. Planowane prace opisano jako budowę budynku stacji uzdatniania wody, zbiornika retencyjnego wód popłucznych V=70m3 i komory wodomierzowej K3a wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Tak więc najmłodsze włocławskie ujęcie wody, znajdujące się przy ulicy Chmielnickiej 25/27, przejdzie gruntowny i całościowy remont, gdyż praktycznie od lat 90 nie przeprowadzano tam tego typu prac.

„Inwestycja dotycząca modernizacji ujęcia i stacji uzdatniania wody na Zawiślu jest w fazie projektowej. Projekt ma być gotowy do końca bieżącego roku, potem będzie ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy. Założenie jest takie, aby inwestycja została zrealizowana w ciągu 2 lat czyli do końca 2022 roku.”-  mówi Monika Budzeniusz rzecznik MPWiK 

 

Z uwagi na swój wiek i stan wyremontowane zostaną same budynki jak i infrastruktura techniczna. Filtry, przyłącza i wszystko co związane z procesem uzdatniania wody zostanie wymienione lub zmodernizowane. Choć stosowane w tej chwili na Zawiślu technologie pozwalają uzyskiwać bardzo dobre parametry czystości wody, spełniające standardy polskie i europejskie, to po trzech dekadach czas na wymianę pewnych podzespołów na bazujące na najnowszych już rozwiązaniach. Kosztów inwestycji nie sposób jeszcze określić gdyż te będą znane po rozstrzygnięciu procedury przetargowej, a ta ma być ogłoszona na początku przyszłego roku. Jak zapewnia rzeczni MPWiK prace nie będą stanowiły żadnych utrudnień dla mieszkańców rejonu i odbiorców wody.

„Nam bardzo zależało, żeby uporać się z tą magistralą pod mostem, żebyśmy mogli podawać wodę na Zawiśle w przypadku, gdy te urządzenia musielibyśmy na jakiś czas wyłączyć. I teraz przyszedł czas na tą ważną inwestycję dla spółki i mieszkańców Zawiśla.” - mówi Monika Budzeniusz rzecznik MPWiK 

 

Inwestycja me być przeprowadzona ze środków własnych spółki, ale jeśli będzie to możliwe i w najbliższych miesiącach znajdą się środki unijne, MPWiK na pewno z nich skorzysta.

Budowę Stacji Uzdatniania Wody "Zawiśle" rozpoczęto w 1982 roku, a do użytku oddano ją w roku 1993. Na ujęciu funkcjonują obecnie trzy studnie głębinowe o głębokościach od około 170 metrów do 223 metrów.

 

Janusz Krysztop

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe