W regionie znów odnaleziono niewybuchy. Tym razem granat ręczny w centrum Lipna

  • 26.08.2019, 17:20 (aktualizacja 26.08.2019, 17:28)
  • informacja prasowa
W regionie znów odnaleziono niewybuchy. Tym razem granat ręczny w centrum Lipna fot. policja

Kilkadziesiąt lat minęło w Polsce od ostatniej wojny. Jej dalekie echo daje się jeszcze słyszeć w dawno nieodwiedzanych budynkach, lasach czy na polach. Patrol rozminowania nadal jest wzywany do znajdowanych niewybuchów. W ostatnim czasie w powiecie lipnowskim usunął trzy takie niebezpieczne znaleziska.

Materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej są bardzo odporne na działanie warunków atmosferycznych, dlatego pomimo upływu czasu cały czas mogą stanowić zagrożenie. W przypadku znalezienia przedmiotu przypominającego niewybuch, za jaki mogą być uznane m.in. pociski, bomby, naboje, granaty czy zapalniki należy zachować szczególną ostrożność i postępować odpowiednio. Przede wszystkim nie należy samodzielnie wykopywać czy przenosić niewybuchów. Miejsce ich odnalezienia powinno się wyraźnie oznaczyć i zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a następnie wezwać odpowiednie służby. Informując o znalezieniu niewybuchu należy podać dokładne miejsce jego odnalezienia, określić wygląd i podać przybliżone gabaryty oraz ilość odnalezionych niewybuchów. Najlepiej pozostawić służbom adres i telefon kontaktowy do siebie, bo czasem dokładne miejsce położenia znaleziska jest trudne do zlokalizowania na rozległym terenie.

"W ostatni piątek i sobotę (23-24.08.2019) policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lipnie przyjęli trzy zgłoszenia o niewybuchach. Jeden z nich – granat ręczny - zabezpieczony został na terenie Lipna w jednym z remontowanych budynków. Dwa pozostałe na otwartym terenie koło zbiornika wodnego w miejscowości Boguchwała odnalazł jeden z mieszkańców. Na miejsce przybył patrol rozminowania, który zabezpieczył i zabrał w celu zdetonowania dwa granaty moździerzowe (kaliber 82 i 160mm)."-informuje oficer prasowy KPP w Lipnie podkom. Małgorzata Małkińska

Z uwagi na suszę i niski poziom wód takich niebezpiecznych znalezisk może być więcej, a nieumiejętne obchodzenie się z nimi może doprowadzić do poważnych obrażeń, a nawet śmierci.

informacja prasowa

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe