Dostałeś wezwanie do zapłaty 70 zł dla SKOK KUJAWIAK? Nie płać!

  • 03.09.2019, 18:07 (aktualizacja 03.09.2019, 20:11)
  • Janusz Krysztop
Dostałeś wezwanie do zapłaty 70 zł dla SKOK KUJAWIAK? Nie płać! fot. nadesłane

Do naszego Portalu zgłosiła się zaniepokojona mieszkanka Sierpca, która podobnie jak wielu innych byłych członków upadłej już Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej Kujawiak, otrzymała pismo z wezwaniem do zapłaty rzekomych należności. Podobnie jak i w innych przypadkach, których jak donoszą media, także lokalne, jest coraz więcej, pani Irena przy całkowitym wywiązaniu się ze swoich zobowiązań finansowych wobec Kujawiaka, otrzymała po 3 latach pismo od nabywcy wierzytelności SKOK Kujawiak. Pismo, napisane językiem natarczywym (pogrubione powiększone litery) informuje, że jeśli nie dokona wpłaty 70 zł w terminie 7 dni od daty otrzymania pisma wszczęte zostaną procedury sądowe. Pani Irena wiele lat temu wzięła kredyt w oddziale SKOK Kujawiak, który spłaciła na czas. Sam oddział w Sierpcu dziś już nie istnieje.

„Wzięłam kredyt w 2011 roku, a spłaciłam go w 2016. To było 5 tys. zł i miałam to spłacone i miałam spokój. 28.08.2019 dostałam takie pismo. (…) Wzywam Panią jako dłużnika nabytej wierzytelności do zapłaty 70 zł. Na opłatę składają się wierzytelności z tytułu odpowiedzialności członków do podwójnej wysokości wpłaconych udziałów.”- cytuje Pani Irena z Sierpca

Z tego zdania wielu niezorientowanym osobom, a nawet nam, trudno wywnioskować za co konkretnie trzeba zapłacić. Bo to właściwie nie jest wyjaśnione. W uzasadnieniu sformułowanego żądania, następuje też powołanie się na §57 ustawy 5 Statusu SKOK Kujawiak w upadłości. Pismo do Pani Ireny wysłała założona w 2015 roku spółka FTI Profit. Jak możemy przeczytać na jej stronie: 

„Podstawową działalnością Spółki jest nabywanie na własny rachunek pakietów wierzytelności pieniężnych, konsumenckich, pochodzących z kredytów lub pożyczek bankowych oraz innych o podobnym charakterze (np. telekomunikacyjnych, mandatów kolejowych).”

Pismo zostało wysłane do Pani Ireny zwykłym listem - nie poleconym. Oznacza to, że nadawca nie ma pojęcia kiedy i czy w ogóle pismo trafiło do rąk odbiorcy. Powoływanie się na 7 dniowy termin uiszczenia opłaty jest w tej sytuacji co najmniej chybione jeśli nie podejrzane.

„To różnie może być. Ktoś może zabrać list, może zniszczyć, list może nie dotrzeć. To jest dla mnie dziwne, że taki list taką drogą wysyłają.”- komentuje Pani Irena 

Listów w podobnym tonie rozesłano już bardzo wiele i w całej Polsce coraz więcej osób wyraża swoje oburzenie zaistniałą sytuacją, mówiąc głośno, że nic nie zamierzają płacić. Sprawie przyjrzała się zarówno Kasa Krajowa, jak i Krajowa Prokuratura. W obu przypadkach, poparte opiniami prawników i ekspertów z zakresu prawa spółdzielczego, instytucje twierdzą, że nie ma podstaw prawnych do żądania takich wpłat. Na stornie www.skok.pl w dziale Roszczenia syndyków, znajdziemy gotowe formularze pism, z których  można korzystać podczas sądowych sporów. Mają służyć członkom kas, którzy nie mają możliwości skorzystania z profesjonalnej pomocy prawnej. Formularze znajdziemy TUTAJ.

W tym samym miejscu, poniżej czytamy:

„W ocenie Kasy Krajowej dochodzenie przez syndyków od członków SKOK-ów zapłaty kwot z tytułu dodatkowej odpowiedzialności jest pozbawione podstaw prawnych. Nie jest to tylko stanowisko Kasy Krajowej. Prokuratura Krajowa oceniła, że działania syndyka polegające na wzywaniu członków do pokrycia straty nie znajdują podstaw prawnych. (…) Oświadcza, że medialne doniesienia o tym, że syndyk może domagać się od członków Kas dodatkowych kwot pomijają okoliczność, że podstawy prawne żądań syndyka budzą poważne wątpliwości, opisy sytuacji są nierzetelne, a sugestie o tym, że korzystając z usług SKOK-ów warto rozważyć założenie konta w banku godzą w zaufanie, którym członkowie SKOK-ów obdarzają instytucję działającą zgodnie z odrębną ustawą i prawem spółdzielczym.”

Kasa Krajowa opublikowała także załącznik do jednego ze swoich komentarzy, w którym jasno stwierdza, że członkowie kas nie mają obowiązku stosować do się wezwania do zapłaty ponieważ nie zostało ono sformułowane przez Zebranie Przedstawicieli. Treść komentarza w formie PDF TUTAJ.

Jak wspomnieliśmy powyżej, Prokuratura Krajowa zajęła zbieżne stanowisko w przypadku SKOK Wołomin już w czerwcu 2017 roku. 

https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-z-kraju/prokuratura-staje-w-obronie-czlonkow-skok-wolomin/ 

Opinie oraz zapytania kierowane do Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Minister Finansów, Teresy Czerwińskiej, w formie PDF znajdziemy TUTAJ.

Jak widzimy, opisana historia Pani Ireny nie jest więc odosobniona ani wyjątkowa. Członkowie kas, którzy otrzymali takie same pisma, jak się wydaje, mają jednak szansę na uniknięcie zapłaty na rzecz upadłych podmiotów. Jeśli chcemy podjąć działania, a nie wiemy od czego zacząć, warto na początek skontaktować się Kasą Krajową oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Sprawą SKOK Wołomin zajmował się bardzo szeroko redaktor Maciej Maciak, który gościł w studio CW24 wiele osób poszkodowanych w związku z tą aferą. Zapytaliśmy więc w jaki sposób, możemy jeszcze pomóc naszej czytelniczce. Gdzie powinna się zgłosić, w jaki sposób działać.

"Proponuję skontaktować się ze stowarzyszeniem świętego Michała Archanioła, gdzie, kilkaset osób poszkodowanych w aferze Skok Wołomin wytropiło przestępcze mechanizmy panujące w SKOK Wołomin. Ci ludzie za własne pieniądze i w sposób profesjonalny pomagają całej reszcie często nieświadomych własnych praw członkom. Dzięki temu publikowaliśmy wywiady z prezesem tego stowarzyszenia panem Marcinem Karlińskim we Włocławskiej telewizji CW24. Coraz więcej osób z województwa kujawsko-pomorskiego w tym stowarzyszeniu szuka pomocy. Zachowanie zarządzających masami upadłościowymi SKOK oraz niektórymi placówkami, które jeszcze działają w stosunku do swoich klientów, powinno zastanawiać... choć jeszcze bardziej powinno nas zastanawiać dlaczego rządzące obecnie krajem Prawo i Sprawiedliwość  tak niemrawo pomaga obywatelom w zderzeniu z nie do końca uczciwą machiną SKOK." - radzi Maciej Maciak

Kontakt do Stowarzyszenie św. Michała Archanioła TUTAJ

 

Janusz Krysztop

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Paulina
Paulina 30.10.2019, 10:10
Również dostałam takie pismo poleconym. Dzwoniłam pod numer z listu i pan powołując się na jakieś paragrafy itd. powiedział, że mam zapłacić i sprawa będzie zakończona.
Kilka lat temu mialam u nich lokatę.
Mialam zapłacić, ale po przeczytaniu tego artykułu i komentarzy nie mam zamiaru.
ONA
ONA 28.10.2019, 14:34
Witam .. Ja dostałam takie wezwanie dziś .Mało tego nie miałam nigdy w skoku-kujawiak nic tylkow skok-stefczyka i spląciłam szybciej .. Dzwoniłam dzis do nich to pan który odebrał potraktował mnie jak bym wisiała im milion zł .. co robić ?
Radek
Radek 27.10.2019, 01:20
Jeszcze dodadam ze nigdy nie zaciagalełem kredytu w SKOK bardzo dawno mialem u nich lokatę pieniężną.
Radek
Radek 27.10.2019, 01:18
Ja też dostalem takie wezwanie tylko że listem poleconym, nie zapłaciłem.
Julita
Julita 26.10.2019, 23:05
Ja tez dostalam takie pismo.
Arek
Arek 11.10.2019, 12:38
Ja też dostałem i nie płacę za co mam płacić skoro nie miałem tam długu a bank udostępnił moje dane a jest rodo i idę z tym do prokuratury
Andzia
Andzia 10.10.2019, 20:42
Kurde mój mąż tez dostał takie wezwanie i zapłacił a na pismie pisze że to za wysokość wypłacanych udziałów.No i 70 dych w plecy
Rybicka
Rybicka 08.10.2019, 15:49
Byli członkowie SKOK Kujawiak otrzymują już wezwania z e-sadu w Lublinie. Załączam bardzo przydatny link ponieważ to kolejny sposób na wyłudzenie opłat od osób, które są świadome i nie płacą z powodu "byle wezwania".... https://www.darmowyprawnik.eu/…
Przy okazji, niesamowite, że prawo pozwala aby tak działała instytucja sądu…..
Głowacka
Głowacka 26.09.2019, 10:46
Witam ja tez otrzymałam takie pismo ,czy na pewno nie płacąc nie będę miała problemów
Marcin
Marcin 30.09.2019, 17:50
A ja dzis otrzymalem i nie zaplace.Ale jeszcze pojde z tym gdzies wyzej.zobaczymy.Jesli bedzie to nieuzasadnione sam wniose sprawe o probe wyludzenia...
kasia
kasia 28.10.2019, 14:46
witam . dostałam tez wezwanie . jak to wyglada ? płacić ?

Pozostałe