Katastrofa ekologiczna na jeziorze w Lubieniu Kujawskim! Burmistrz nie wytyczył strefy zagrożenia!!!

  • 05.09.2019, 20:08 (aktualizacja 05.09.2019, 23:08)
  • Bogumiła Obałkowska
Katastrofa ekologiczna na jeziorze w Lubieniu Kujawskim! Burmistrz nie wytyczył strefy zagrożenia!!!

W środowy poranek przechadzających się wzdłuż lubieńskiego jeziora Kaczawka spacerowiczów, zaszokował widok  setek tysięcy martwych ryb unoszących się na powierzchni wody. Malowniczy akwen znajduje się na tyłach cmentarza i obecnie nie jest tak uczęszczany jak w niedalekiej przeszłości, gdy z kąpieli w nim korzystały zarówno dzieci jak i dorośli.  Popularne było także amatorskie wędkarstwo, które obecnie nieco zanika ze względu na okalającą jezioro bujną roślinność.  Kilka mostków jednak, cały czas wykorzystywanych jest przez wędkarzy, choć raczej było, bo... kto chciałby zjeść zatrute mięso szczupaka czy okonia?


Od kilku lat Kaczawka przestaje być atrakcją dla amatorów kąpieli oraz smakoszy ryb śródlądowych bowiem powstała nieopodal miejska oczyszczalnia ścieków, z której mogą się wydostawać do jeziora toksyczne odpady. Widać je gołym okiem w rowie biegnącym wprost  do jeziora, a smród brei w nim zalegającej nie pozwala zaczerpnąć oddechu. To dziwne, gdyż takie obiekty jak oczyszczalnie ścieków powinny mieć zamknięte obiegi, z których do rzek i jezior w założeniu wypływać ma tylko oczyszczona woda. 

MIESZKAŃCY ZGŁASZALI - BURMISTRZ NIE WIDZIAŁ PROBLEMU

Od kilku lat mieszkańcy Lubienia Kujawskiego wielokrotnie zgłaszali swoje obawy o jakość zrzucanych ścieków z feralnej oczyszczalni  do samego burmistrza Marka Wilińskiego. Ten (jak twierdzą mieszkańcy) uspokajał lub nie reagował... Do dziś, gdy tony śniętych ryb pokryły znaczną część brzegu jeziora  od strony miejskiej oczyszczalni.

We wcześniej wspomnianym rowie widać świeże ślady po zrzucie śmierdzącej substancji. Gmina powiadomiła regionalny WIOŚ (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska), którego urzędnicy w godzinach porannych pobrali próbki wody do celów badawczych.  W oczekiwaniu na analizę kontroli WIOŚ skontaktowaliśmy się z panem burmistrzem, aby wyjaśnić tę niepokojącą sytuację, która może wpłynąć nie tylko na zdrowie lub życie mieszkańców, ale i na ruch turystyczny, bowiem Lubień Kujawski słynie z malowniczego położenia.


BURMISTRZ - PRZYCZYN MOŻE BYĆ WIELE NP. SKAŻENIE CHEMICZNE!

Burmistrz Marek Wiliński przyznaje, że nie wyklucza zanieczyszczenia jeziora przez zarządzaną przez siebie oczyszczalnię. To dziwne, bowiem chwilę później już twierdzi, że "wylot wód z oczyszczalni jest za jeziorem, a nie przed jeziorem", a trwająca obecnie przebudowa oczyszczalni ma nie mieć wpływu na jej obecne funkcjonowanie. Jaką funkcję zatem spełnia wspomniany wcześniej rów z mętną substancją wiodący do jeziora OD PRZODU? Burmistrz sugeruje też możliwy "połów za pomocą prądu" lub "brak tlenu w wodzie". Te potencjalne przyczyny katastrofy jaką widać gołym okiem są raczej nieprawdopodobne bowiem przy kłusownictwie za pomocą prądu możliwy jest tylko miejscowy paraliż ryb a te zalegają na odcinku 100-200 metrów zniesione wiatrem z połowy powierzchni jeziora. Brak tlenu zaś objawiałby się stopniowym pojawianiem się coraz większych ryb na powierzchni i trwał przez szereg dni. Każdy gatunek i wielkość ryby posiada różny metabolizm. Na Kaczawce różne gatunki ryb o różnych rozmiarach wypłynęły na powierzchnię w tym samym momencie. 

UWAŻAJCIE NA DZIECI! BURMISTRZ NIE WYTYCZYŁ STREFY ZAGROŻENIA! 

Pomimo tego, iż burmistrz nie wyklucza skażenia chemicznego w jeziorze, to nie podjął działań mających na celu ostrzeżenia potencjalnych wędkarzy lub osób pragnących kąpieli w jak by nie było jeszcze upalnym sezonie urlopowym. Na dwukrotne pytanie dziennikarza "czy wytyczył strefę wokół jeziora" w telefonie zapadała kilkusekundowa cisza, po której oznajmiał, że jezioro jest w zarządzie Spółki WODY POLSKIE i sugerując wielki wysiłek oświadczył, że "kordonu wokół jeziora nie robiliśmy".

NIE PRZYCZEPIONO NAWET NA DRZEWACH KILKU KARTEK Z OSTRZEŻENIEM!!!

Link do filmu obrazującego skalę zjawiska TUTAJ

Bogumiła Obałkowska

Zdjęcia (10)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kaziu
Kaziu 09.09.2019, 09:04
Przyducha - wina burmistrza, a jak meteoryt spadnie na Lubień to tez będzie wina burmistrza? A teraz trolu spojrz w lustro i uslyszysz głos- ale jestem podlym trolem.
Wędkarz
Wędkarz 10.09.2019, 04:59
Słuchaj Kaziu, jak policjanci narozrabiają to czyja głowa leci? Komendanta wojewódzkiego, głównego itp. Po prostu niedopilnował. Przyducha? Jaka przyducha. Ludzie co mieszkają w pobliżu mówili o kwaśnym chemicznym smrodzie unoszącym się z wody. Jedż do Kowala i tam obejżyj oczyszczalnię. Tam breja nie leci do rowu. Od przyduchy to giną najdelikatniejsze ryby na brak tlenu, anie wszystkie łącznie z żabami.
Z szokowany
Z szokowany 07.09.2019, 15:54
Tak jest, jak żądzą w Lubieniu ludzie bez mózgu najpierw byli stare komuchy a teraz znajomi zarządzanie znają tylko z książek, ale ręka rękę myje pytanie jest jedno czy po artykule w Onet gazetach w yutubie ktoś się zato weźmie zwykły pracownik już by poniósł odpowiedzialność, ale w gminie kto im co zrobi burmistrz na bruk i powinien sam te ryby wysprzątać nie mówiąc o poniesieniu kary finansowej, ale pewnie z budżetu gminy by wziął a wędkarze z wykupiona kartą na kaczawke i lubieńskie jezioro mają w plecy kto im oda kasę kaczawka zatruta patrzyć trzeba, kiedy lubieńskie jezioro zatrują.
PtakGdak
PtakGdak 07.09.2019, 10:06
Czy mieszkańcy okolicznych domostw moga czuć się w jai8s sposob zagrozeni? Np. Jakoscia wody studziennej? Bo o samym otoczeniu, zapachach i widokach trudno dyskutować. Czy p9djeto jakies działania? Usunirto martwe ryby?
Fff
Fff 07.09.2019, 10:03
Ile trzeba dac zeby taki proceder byl dozwolony
Www
Www 07.09.2019, 04:23
Chyba ktoś go wybrał na burmistrza?
Mieszkaniec
Mieszkaniec 06.09.2019, 20:47
Czas na jez,Kromszewickie. Pozdrowienia dla właściciela gorzelni w Mstowie.
Lol
Lol 06.09.2019, 07:37
A moze gówna z Wisły wykręciły ???
Wiesiek
Wiesiek 05.09.2019, 23:43
Weżcie zdejmijcie go ze stanowiska bo nam gminę zniszczy totalnie. Szkoła rozpiepszona, jezioro zatrute jeszcze gaz nam wpuści pod ziemię po kopalni soli to szczelinami zatruje jezioro główne a nas w powietrze wysadzi.
Benek
Benek 05.09.2019, 22:53
Znowu zrobi minkę niewiniątka i schowa wielką głowę w piasek. Proponuję Panią Ziemińską na jego miejsce. Szkoła lepiej funkcjonowała niż cała gmina.
Wędkarz
Wędkarz 05.09.2019, 22:46
Najpierw rozpierd... szkołę, teraz jezioro zniszczył. Kiedy w końcu wykopiemy jego i Małacha na bruk. Jezioro to co roku jest zatruwane w ten sposób i o tej porze by mogli zegnać na przyduchę. A le i to można zminimalizować montując specjalne napowietrzniki.
Trololo
Trololo 05.09.2019, 21:16
Jprd
doog
doog 05.09.2019, 20:48
kiedy tacy ,,wiluchy ,, traski ,, i inni odpowiedza finansowo i dyscyplinarnie za trucie i udawanie glupka
Wędkarz
Wędkarz 06.09.2019, 13:17
Oni wcale nie udają. ?

Pozostałe