Włocławski ratusz wygrał w sądzie administracyjnym. Sprawa dotyczy powołania 9 dyrektorów szkół...

  • 11.09.2019, 17:06
  • Janusz Krysztop
Włocławski ratusz wygrał w sądzie administracyjnym. Sprawa dotyczy powołania 9 dyrektorów szkół... fot. Janusz Krysztop

O godzinie 12:30 w Urzędzie Miasta, odbył się briefing, na którym prezydent Marek Wojtkowski wraz z zastępcą Barbarą Moraczewską, poinformowali o korzystnym dla włocławskiego ratusza wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sprawa dotyczy 9 dyrektorów włocławskich szkół, którzy mieli być powołani na swe stanowiska niezgodnie z prawem. Sprawa ta miała swój początek ponad dwa lata temu w czerwcu 2017 roku.

„23 sierpnia wpłynęła sentencja wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w której sąd stwierdza w sposób jednoznaczny, że oddala postępowanie nadzorcze wojewody, a tym samym unieważnia to postępowanie, co skutkuje między innymi tym, że dyrektorzy ośmiu szkół, choć rzecz dotyczy dziewięciu ale ostatnie postępowanie będzie miało swój finał 2 października bieżącego roku, że powołanie ośmiu dyrektorów włocławskich szkół odbyło się prawidłowo. (…) Państwo doskonale wiedzą o tym, że jeden ze związków zawodowych, a także niektórzy radni podczas sesji rady miasta, bardzo często pytali o tą sprawę, uważając, że dyrektorzy zostali powołani niezgodnie z prawem. I dlatego już dziś informujemy, że powołanie odbyło się z zgodnie z zapisami obowiązującego prawa.”- mówił prezydent Marek Wojtkowski

Wygląda więc, że dyrektorzy ośmiu szkół mogą pracować spokojnie co w trudnym okresie dla całego systemu edukacji jest zapewne pociechą zarówno dla uczniów tych placówek jak i ich rodziców. Ostatnią szkołą, której sprawa pozostała jeszcze nie rozstrzygnięta jest Zespół Szkół Samochodowych, lecz zastępca prezydenta miasta Barbara Moraczewska, wyraziła pogląd, że i w tym przypadku sprawa zostanie rozstrzygnięta na korzyść miasta. Czy wojewoda Kujawsko-Pomorski, Mikołaj Bogdanowicz, skorzysta z prawa do odwołania, pokaże czas.

W 2017 roku wojewoda kujawsko-pomorski zakwestionował sposób powołania komisji konkursowych oraz rozporządzenie Marka Wojtkowskiego powołujące dyrektorów szkół zgodnie z rekomendacją tych komisji. Inicjatorem całego postępowania był zapewne jeden ze związków zawodowych, który uważał, że powołane komisje były zbyt liczne i nad reprezentatywne.

„Tutaj nie unikniemy polityki. Ja, wówczas, natychmiast po rozstrzygnięciach konkursowych, miałem pytania od radnych z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości jak i Związku Zawodowego »Solidarność«. Mogę więc sądzić, że była to ich inicjatywa.” - mówił prezydent Marek Wojtkowski

Na dzień dzisiejszy nie ogłoszono jeszcze uzasadnienia wyroku.

Janusz Krysztop

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe