Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 01:41
Reklama

Rozprawa administracyjna ws. budowy elektrociepłowni. Czego obawiają się mieszkańcy?

Podziel się
Oceń

Rozprawa administracyjna ws. budowy elektrociepłowni. Czego obawiają się mieszkańcy?

Autor: fot. Janusz Krysztop

Wczoraj o godzinie 16:00 w ratuszu odbyła się tzw. rozprawa administracyjna, czyli otwarta debata z udziałem mieszkańców miasta. Tematyką spotkania była planowana budowa elektrociepłowni opalanej biomasą, a każdy z obecnych na spotkaniu mógł zadawać pytania bądź zgłaszać swoje obawy odnośnie planowanej inwestycji. Nowoczesny zakład, który miałby powstać na Terenach Inwestycyjnych „Papieżka” Strefa Wschód, ma posłużyć jako wsparcie dla włocławskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, produkując tańszą i znacznie czystszą energię pozyskiwaną ze spalania słomy jako podstawowego paliwa.

Oprócz radnych największe obawy wyrażali okoliczni mieszkańcy, którzy wskazywali na zanieczyszczenia powietrza, hałas i zwiększenie natężenia ruchu drogowego w tym miejscu ze względu na ciągłe dostawy paliwa transportowane pojazdami ciężarowymi. Na wszystkie pytania odpowiedzi udzielali przedstawiciele Urzędu Miasta oraz inwestora, TergoPower 4 Sp. z o.o., jak i podmiotów z nim współpracujących.

Od 23 sierpnia w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta, dostępny był do wglądu raport o oddziaływaniu środowiskowym. Jeszcze przed czwartkowym spotkaniem, każdy mógł zapoznać się z jego treścią, z planami budowy, wpływach funkcjonowania zakładu na przyrodę jak i zdrowie mieszkających w pobliżu. Ocenie podlegały: wpływy na klimat akustyczny, emisja do powietrza, gospodarka wodno-ściekowa, gospodarka odpadami, środowisko przyrodnicze.

Spotkanie, na które przybyło kilkadziesiąt osób, mieszkańców miasta jak i radnych, rozpoczęło się od dokładnego przedstawienia całego procesu inwestycyjnego, produkcyjnego, sposobu działania elektrociepłowni, przykładów działających już podobnych zakładów. Zaprezentowano wyniki analiz wszystkich potencjalnie szkodliwych czynników, zapewniono o bezpiecznym funkcjonowaniu zakładu pracującego niemal w całości w obiegu zamkniętym i spełniającym wszelkie normy środowiskowe emitując wielokrotnie mniej zanieczyszczeń (czasami kilkadziesiąt razy mniej) niż znajdujący się kilometr dalej MPEC.

Nie da się ukryć, że wiele przedstawionych ustaleń przemawia na korzyść wybudowania elektrociepłowni na biomasę jako ekologicznej alternatywy dla spalania węgla. Temat wywołuje jednak ożywioną dyskusję.

Jeszcze w lipcu tego roku prezydent Włocławka Marek Wojtkowski oraz prezes MPEC podpisali list intencyjny z przedstawicielami TergoPower. Planowana elektrociepłownia ma wytwarzać około 50 MW energii, a inwestycja ma przynosić potencjalnie ponad 7 milionów złotych oszczędności rocznie poprzez zmniejszony udział w produkcji ciepła dla miasta przez włocławski MPEC. I choć niemal każdy aspekt budowy i przyszłego funkcjonowania zakładu został rozważony i publicznie przedstawiony, wiele osób pozostaje nastawionych sceptycznie. Gdyby wskazać na jedną główną przyczynę tego stanu rzeczy należałoby zauważyć, że elektrociepłownia ma być umiejscowiona w mieście podczas gdy inne prezentowane i wybudowane przez TergoPower zakłady stoją poza terenami zabudowanymi. Rozwianiu wątpliwości miało posłużyć właśnie wczorajsze spotkanie.

Nie udało nam się skontaktować dziś z prezydentem miasta, który przebywa w delegacji, jednak w ocenie przedstawicieli ratusza spotkanie spełniło swoją rolę. Udzielono odpowiedzi na wszelkie pytania, nie pojawiły się też żadne nowe postulaty czy niepokoje, które wymagałaby podjęcia dodatkowych kroków ze strony Urzędu Miasta czy inwestora.

Pozytywne raporty środowiskowe oraz wydanie opinii przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Włocławku, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy pozwolą postawić następny krok w kierunku alternatywy węglowej we Włocławku.

Udostępniony publicznie raport o oddziaływaniu na środowisko w związku z budową elektrociepłowni zasilanej biomasą znajdziemy TUTAJ.


 

 



Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama