GUS pokazał wzrost cen towarów i usług konsumpcynych

  • 13.09.2019, 19:35 (aktualizacja 13.09.2019, 19:43)
  • Janusz Krysztop na podst. GUS
GUS pokazał wzrost cen towarów i usług konsumpcynych źródło: GUS

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, w sierpniu tego wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znajdował się w granicach odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej. Granicę tą wyznaczono na 2,5% (+/- 1 p. proc.). Wahania cenowe w porównaniu do zeszłego miesiąca są minimalne. Jednak jeśli spojrzymy na początek roku różnice są znaczące. I to na niekorzyść naszych portfeli.

Inflacja, czyli proces wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce, osiąga w tej chwili 2,9%. W zeszłym roku utrzymała się przy pewnych wahaniach poniżej poziomu 2%. Za to od początku 2019 roku, do sierpnia, różnica wzrostowa wyniosła blisko 2,5% bardzo skutecznie podnosząc ceny.

W porównaniu do lipca podniosły się ceny w zakresie żywności (o 7,8%), mieszkania (o 1,6%), restauracji i hoteli (o 4,7%) oraz rekreacji i kultury (o 2,8%) oraz zdrowia (o 3,6%).

Zapowiadane w kampaniach wyborczych podniesienie płac minimalnych i emerytalnych nie poprawi sytuacji. Podniesione koszty pracy i zwiększone ponad miarę wydatki budżetowe będą musiały znaleźć sobie źródło finansowania. Logika nakazuje myśleć, że ponownie będą nimi nasze własne kieszenie.

 

Janusz Krysztop na podst. GUS

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe