"Uprzejmie donoszę..." W tym roku Polacy denuncjowali do KAS już 8 tysięcy razy!

  • 04.11.2019, 19:07 (aktualizacja 04.11.2019, 20:27)
  • Bogumiła Obałkowska
"Uprzejmie donoszę..." W tym roku Polacy denuncjowali do KAS już 8 tysięcy razy!

Choć generalnie Polacy brzydzą się donosicielstwem, to wcale nie oznacza, że tego nie robią. W urzędach dominują donosy anonimowe. ZUS, Urząd Skarbowy czy Inspekcja Pracy weryfikuje każde zgłoszenie ważne, aby zawierało dane pozwalające na ustalenie faktów i podjecie interwencji. Autor nie jest istotny, choć tylko ten podpisany imieniem i nazwiskiem otrzyma informacje o skutkach przeprowadzonej kontroli.

Na kogo donoszą Polacy? Okazuje się, że na rodzinę, sąsiadów, konkurentów biznesowych  byłych partnerów i byłych pracodawców. Często takie sygnały bywają zbyt ogólnikowe by je rozpatrywać. Donos w postaci "sprawdźcie czy sąsiad miał za co kupić to nowe auto" najczęściej nie podlega analizie.

Liczba donosów w Polsce rośnie. To głównie efekt udostępnionych dla obywateli możliwości. Wydział ds. Komunikacji Krajowej Administracji Skarbowej w odpowiedzi na pytania Portalu Włocławek poinformował, że zgłaszać interwencje można przy pomocy e-maila czy całodobowej linii:

"Jedną z form komunikacji z Krajową Administracją Skarbową jest Krajowy Telefon Interwencyjny (KTI KAS) działający w Ministerstwie Finansów. Jest to scentralizowany kanał komunikacji, służący przyjmowaniu od naszych klientów informacji na temat naruszeń przepisów prawa podatkowego, naruszeń przepisów prawa celnego oraz opinii dotyczących funkcjonowania Krajowej Administracji Skarbowej.

Został udostępniony w maju 2018 r. w formie całodobowego bezpłatnego telefonu interwencyjnego 800 060 000, a także adresu skrzynki e mail [email protected]. Zarówno telefon interwencyjny, jak i adres e-mail zapewniają anonimowe przekazanie informacji. Informacje otrzymywane za pośrednictwem KTI KAS są przekazywane do terenowych jednostek organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej, zgodnie z właściwością miejscową lub rzeczową, celem ich analizy i wykorzystania np.  w czynnościach sprawdzających czy działaniach kontrolnych."

W roku 2018 na KTI KAS wpłynęło ponad 10,5 tys. zgłoszeń, w tym ponad 130 zgłoszeń dotyczących województwa kujawsko-pomorskiego, w roku 2019 (od 1 stycznia do 30 września) wpłynęło ponad 8 tys. zgłoszeń, w tym ponad 60 zgłoszeń dotyczących województwa kujawsko-pomorskiego...

Bogumiła Obałkowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe