Wspominano twórcę sgrafitto z panoramą miasta w przejściu podziemnym we Włocławku oraz autorkę maski na teatrze

  • 05.11.2019, 19:11 (aktualizacja 05.11.2019, 19:45)
  • informacja prasowa
Wspominano twórcę sgrafitto z panoramą miasta w przejściu podziemnym we Włocławku oraz autorkę maski na teatrze fot. Janusz Krysztop

Zaduszki plastyczne od trzynastu lat znajdują się w kalendarzu imprez organizowanych w gmachu Zbiorów Sztuki. Odrębne prezentacje w 30. rocznicę śmierci poświęcono Elżbiecie Piwek-Białoborskiej (1922-1989) i Waldemarowi Dołęgowskiemu (1940-1989).

E. Piwek-Białoborska (1922-1989) po studiach z zakresu ceramiki i szkła w l.1953 – 1983 pracowała w Ośrodku Wzorcującym Ceramiki Stołowej Fabryki Fajansu we Włocławku. Była też pedagogiem w szkole przyzakładowej. Zaprojektowała ponad 100 form i liczne dekoracje galanterii fajansowej. Wykonała formy przyścienne i przestrzenne kilku elewacji. Włocławianie pamiętają maskę jej autorstwa na ścianie Teatru Impresaryjnego. Dziś jedną z jej kompozycji możemy oglądać na elewacji Muzeum Historii Włocławka.

Waldemar Dołęgowski (1940-1989) był absolwentem Wydziału Architektury Wnętrz na ASP w Krakowie. Po kilku latach pracy w krakowskim Muzeum Narodowym jako aranżer wystaw, w 1967 r. powrócił do rodzinnego Włocławka. Pracował jako pedagog w Liceum im. Marii Konopnickiej i Liceum Mikołaja Kopernika, później jako plastyk w Kujawskiej Fabryce Farb i Lakierów i w Drumecie. Od 1971 r. był członkiem Grupy Kujawskiej, w 1981 r. został przewodniczącym Włocławskiego Oddziału ZPAP. Namalował ponad 150 obrazów, wykonał wiele projektów dekoracji wnętrz, znaków, a także form przestrzennych. Znany z projektów m.in. znaku graficznego Włocławskiej Fabryki Farb i Lakierów NOBILES czy sgrafitto z panoramą rodzinnego miasta w przejściu podziemnym we Włocławku.

Spotkanie poprowadzili  Krystyna Kotula i Adam Zapora 

 

informacja prasowa

Zdjęcia (39)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe