2,5 mln zł wypłacono włocławianom w 2018 roku. Sprawdź czy przysługuje Ci ten dodatek

  • 05.11.2019, 21:22 (aktualizacja 05.11.2019, 21:56)
  • Janusz Krysztop
2,5 mln zł wypłacono włocławianom w 2018 roku. Sprawdź czy przysługuje Ci ten dodatek fot.K.K.

W 2018 roku z tej pomocy skorzystało 1 603 gospodarstw domowych. Wypłacono 15 036 świadczeń na łączna kwotę 2 500 867,02 zł. 156 wniosków odrzucono, ale zatwierdzono pozytywnie 2 393. Mowa o dodatkach mieszkaniowych, realizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we Włocławku w Sekcji Dodatków Mieszkaniowych. Każdy kto go otrzyma, od 2014 roku, dodatkowo może także ubiegać się o świadczenie przyznające niewielki dodatek energetyczny, którego przyznanie nastąpiło w 2018 roku w 238 przypadkach. Z tego tytułu wypłacono 29 134, 80 zł.

Choć procedury są skomplikowane i wymagają z naszej strony kilku formalności, to o dodatek mieszkaniowy może ubiegać się każdy mieszkaniec miasta Włocławka.

„Osoby pracujące, bezrobotne – każdy może ubiegać się o świadczenie pod warunkiem spełnienia kryteriów. Pierwszym warunkiem jest próg dochodowy, następnie metraż mieszkania oraz posiadanie tytułu prawnego do danego lokalu. Można być najemcą, podnajemcą, precyzuje to ustawa ale korzystają głównie właśnie najemcy czy też posiadający spółdzielcze prawa do lokalu.” - mówi Emilia Skoczkowska, kierownik Sekcji Dodatków Mieszkaniowych MOPR Włocławek

O dodatek mieszkaniowy można ubiegać się bez przerwy przez cały rok. Średnio miesięcznie do włocławskiego MOPR wpływa około 200 takich wniosków. Zainteresowanie słabnie w odniesieniu do dodatku energetycznego, zapewne z powodu niewielkich kwot, które można tą drogą uzyskać, które wynoszą kilkanaście złotych miesięcznie. Dodatek mieszkaniowy otrzymujemy na pół roku. Jak zwróciła uwagę kierownik sekcji dodatków, próg dochodowy, choć może mieścić się w czyimś przypadku w wymaganych granicach, nie oznacza jednoznacznie, że dodatek otrzymamy. Brane pod uwagę są i inne czynniki, a końcowe wyliczenia uzależnione są od wielu innych parametrów. Stąd też nie sposób nakreślić nawet ogólnych zasad i ram przyznawania dodatku mieszkaniowego oraz wysokości przyznanych kwot. Każdy przypadek i wniosek jest inny.

„Przykładowo: dana osoba będzie miała 1000 zł. dochodu i będzie się mieściła w określonym progu dochodowym. Ale czynszu będzie miała 150 zł., i stosunek tego dochodu w stosunku do wydatków będzie zbyt duży. I taka osoba dodatku może już nie otrzymać. Dodatek mieszkaniowy nie może pokrywać nigdy 100% wydatków, maksymalnie jest to 70%. A osoba ubiegająca się musi przeznaczyć część własnego dochodu na pokrycie wydatków. Wysokość dodatku mieszkaniowego to dopiero jest różnica między wysokością wydatków, a tzw. wkładem własnym.” - dodaje Emilia Skoczkowska, kierownik Sekcji Dodatków Mieszkaniowych MOPR Włocławek

Pieniądze przyznanego dodatku mieszkaniowego trafiają na konto administracji czy zarządcy budynku, a nie do rąk własnych wnioskodawcy. Nie ma więc mowy o żadnym marnotrawieniu pieniędzy gdyż osoba otrzymująca dodatek wpłaca jedynie zarządcy miesięczny czynsz pomniejszony o kwotę przyznanego dodatku. Wnioski możemy składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ulicy Ogniowej 8/10 w Sekcji Dodatków Mieszkaniowych. W biuletynie informacji publicznej MOPR znajdziemy wszystkie niezbędne formularze wraz z dokładnymi kryteriami, które należy spełnić w danym roku aby móc dodatek mieszkaniowy bądź energetyczny otrzymać. Odnajdziemy TUTAJ

Wysokość dodatku mieszkaniowego nie może przekraczać 70% wydatków przypadających na normatywną powierzchnię zajmowanego lokalu mieszkalnego lub 70% faktycznych wydatków ponoszonych za lokal mieszkalny, jeżeli powierzchnia tego lokalu jest mniejsza lub równa normatywnej powierzchni. Świadczenie przyznaje się na okres 6 miesięcy, począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku.

Janusz Krysztop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe