Co dalej ze strajkiem nauczycieli we Włocławku? Pytamy szefa ZNP Krzysztofa Buszkę

  • 07.11.2019, 20:15
  • Janusz Krysztop
Co dalej ze strajkiem nauczycieli we Włocławku? Pytamy szefa ZNP Krzysztofa Buszkę

Bilans i skutki strajku nauczycieli z kwietnia tego roku z pewnością nie są zadowalające dla tej grupy zawodowej. Chcąc poprawić swoje warunki płacowe oraz zwrócić uwagę na dramatyczną sytuację systemu oświaty po kolejnej reformie, nauczyciele przystąpili do strajku, który został następnie zawieszony aż do początku nowego roku szkolnego. Zapowiedziany powrót do strajku właśnie trwa i przybrał tym razem formę tzw. strajku włoskiego. Nauczyciele nie porzucają obowiązku nauczania lecz przestają wykonywać zadania ponadprogramowe. A tymi żyje każda dobra współczesna szkoła. Za takim rozwiązaniem w przeprowadzonej ankiecie opowiedziało się blisko 60% nauczycieli w kraju.

„Decyzję [o strajku włoskim] podjął zarząd główny, ale oddziały mogą podjąć własne, indywidualnie decyzje. Wiadomo, że w wielu miejscowościach to już trwa, w poszczególnych miejscowościach dopiero oddziały będą tą decyzję podejmować. Jeśli chodzi o Włocławek to 15 listopada spotykamy się w tej sprawie z prezesami ognisk Związku Nauczycielstwa Polskiego.” - mówi Krzysztof Buszka, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Włocławek

Podczas spotkania oprócz decyzji przystąpienia lub nie danej placówki do strajku, dyskutowane będą kwestie prawne – przede wszystkim co należy do obowiązków nauczycieli, a co jest działaniem ponadprogramowym. Ostateczną decyzję o przystąpieniu do strajku włoskiego, lub kontynuowaniu pracy w dotychczasowym wymiarze, każdy nauczyciel podejmie sam. Po listopadowym spotkaniu będzie wiadomo, które szkoły miasta i regionu oficjalnie przystąpią do tej formy strajku. Na chwilę obecną początek akcji zaplanowany jest na 1 grudnia.

Forma strajku włoskiego nie powinna uderzyć w podstawowy zakres obowiązku nauczania. Lekcje będą odbywać się normalnie jednak zniknie lub poważnie ograniczone zostanie wiele innych zadań wykonywanych przez nauczycieli. A do nich zaliczyć możemy np.: weekendowe wyjazdy na konkursy bądź wycieczki szkolne, prowadzenie kół zainteresowań, olimpiady, wykonywanie wewnętrznej ewaluacji szkół, koordynowanie projektów unijnych i wiele, wiele innych. Są to obowiązki dodatkowe z tytułu których nauczyciele nie otrzymują żadnego dodatkowego wynagrodzenia, a bez nich trudno mówić o pełnej funkcjonalności szkoły. Zadania te nauczyciele pełnią od lat i wciąż z ich przybywa.

„Jak organizujemy konkursy to my sami częstokroć kupujemy nagrody, do tego dochodzi. Proszę mi pokazać chirurga, któremu brakuje skalpela czy innych narzędzi – i on przynosi z domu własny. Nie ma narzędzi – operacji nie przeprowadzam. A wśród nauczycieli? Przynosi flamastry, papier do kserowania, wszystko co potrzeba aby móc zajęcia dla dzieci przeprowadzić.”- dodaje szef ZNP we Włocławku

Nauczyciele domagają się ukrócenia biurokracji oraz 1 tys. złotych brutto podwyżki. Jak poinformował nas Krzysztof Buszka coraz więcej miast szykuje się do wniesienia pozwu zbiorowego przeciwko Ministerstwu Edukacji Narodowej. W skali kraju na obiecane niewielkie podwyżki brakuje już ponad 2 miliardów złotych. Wśród takich miast są Kraków, Warszawa czy Łódź.

„Minister ładnie mówi o podwyżkach, ale pieniążki nie przychodzą. Ja nad tą sytuacją ubolewam bo pan minister [Dariusz] Piontkowski był niegdyś szefem Związku Solidarność. (…) Dziś wygląda jakby o nas zapomniał.”- ubolewa Krzysztof Buszka

Sytuacja, szczególnie z dużych miastach, jest na tyle zła, że nauczyciele masowo porzucają zawód. Z tego powodu rośnie też średnia wieku nauczycieli. Niektóre szkoły zatrudniają obecnie emerytowanych pedagogów, w wieku blisko 80 lat. Oprócz strajku włoskiego, na ósmego każdego miesiąca w kolejnych miastach planowane są pikiety, które będą przypominać, że strajk trwa. 8 listopada manifestacja odbędzie się w Krakowie.

Konsekwencje strajku włoskiego zależnie od placówki i ilości przystępujących do niego nauczycieli, są trudne do przewidzenia. W teorii forma taka nie może zakłócić toku edukacji dzieci. Jednak przy dużym natłoku zadań i ludzi bardzo szybko może okazać się, że negatywne skutki odczuje sama szkoła. Poczynając od spadków w rankingach, różnego rodzaju zaległości, aż po rzeczywiste zakłócenia w prowadzeniu lekcji.

We włocławku w publicznych sektorze oświatowym zatrudnionych jest ponad 3 tyś nauczycieli. Jeśli połowa z nich przystąpi z początkiem grudnia do strajku oznacza to, że swoją pomocną dotychczas dłoń w geście protestu cofnie około 1500 osób.

Janusz Krysztop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Pastor Osas Ben
Pastor Osas Ben 13.11.2019, 08:24
Pilnie potrzebujesz pieniędzy? Możemy Ci pomóc!
Czy jesteś w obecnej sytuacji w tarapatach lub grozisz ci w tarapatach?
W ten sposób dajemy Ci możliwość podjęcia nowego rozwoju.
Jako osoba bogata czuję się zobowiązany do pomagania ludziom, którzy próbują dać im szansę. Wszyscy zasłużyli na drugą szansę, a ponieważ rząd upadnie, będzie musiał pochodzić od innych.
Żadna kwota nie jest dla nas zbyt szalona, a termin zapadalności ustalamy w drodze wzajemnego porozumienia.
Bez niespodzianek, bez dodatkowych kosztów, ale tylko uzgodnione kwoty i nic więcej.
Nie czekaj dłużej i komentuj ten post. Podaj kwotę, którą chcesz pożyczyć, a my skontaktujemy się z Tobą ze wszystkimi możliwościami. skontaktuj się z nami dzisiaj pod adresem [email protected]

Pilnie potrzebujesz pieniędzy? Możemy Ci pomóc!

Pozostałe