Turniej Warcabów Stupolowych w ZS Muzycznych

  • 14.11.2019, 18:33 (aktualizacja 14.11.2019, 19:06)
  • Janusz Krysztop
Turniej Warcabów Stupolowych w ZS Muzycznych

Dziś o godzinie 9:00 w Zespole Szkół Muzycznych przy ulicy Wiejskiej 29 odbył się coroczny już turniej warcabów stupolowych. Wydarzenie związane jest z uczczeniem 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorem zawodów był Uczniowski Klub Sportowy Presto. Na rozgrywki stawili się uczniowie i uczennice kilku włocławskich szkół.

„W sumie mamy dziś 37 zawodników ze szkół nr 12, nr 20 i ze szkoły muzycznej. Już od kilku lat organizujemy turniej z okazji Święta Niepodległości i jest to turniej w warcaby stupolowe lub inaczej warcaby polskie. Powiązaliśmy tą nazwę ze Świętem Niepodległości.” - informuje Michał Biernacki, nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych

Warcaby stupolowe, polskie lub międzynarodowe charakteryzują się większą ilością pól niż warcaby klasyczne. Na planszy jest ich 100 – w grze klasycznej, 64. Również liczba używanych do rozgrywki pionków jest większa – 20 zamiast 12. I choć zasady gry są łatwe do wyuczenia gra w odmianie stupolowej jest bardzo złożona i nie taka łatwa jakby się mogło wydawać. Turniej rozegrano system szwajcarskim czyli za pomocą kojarzenia par. Zawodnicy zostali podzielenie na 4 kategorie. Dwie kategorie wiekowe, klasy 4-5 oraz klasy 6-8 z dodatkowym podziałem na chłopców i dziewczynki. Turniej nie wyłaniał jednego zwycięzcy lecz po 3 najlepszych zawodników danej kategorii, którzy otrzymali medale i dyplomy.

„Mówi się, że warcaby są matką szachów. Zasady gry są proste, łatwo przyswajalne przez dzieci, szybko się ich uczą. Natomiast sama gra, szczególnie stupolowa, jest grą skomplikowaną. Wariantów gry, rozgrywanie ataków i obrony, wszystkiego jest dużo więcej. Gra jest bardziej zaawansowana i trzeba uruchomić więcej wyobraźni, więcej liczyć i przewidywać.”- mówi Michał Biernacki, nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych

 

W ubiegłym roku z okazji 100tnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczestników turnieju udało się zgromadzić także stu. Warunki lokalowe szkoły sprawiają jednak, że liczba około 40 uczestników jest liczbą optymalną i utrzymuje się na tym poziomie od kilku lat. Warcaby w Zespole Szkół Muzycznych są niezwykle popularne, a Uczniowski Klub Sportowy Presto może pochwalić się na tym polu sukcesami. Mistrzostwa zdobywano wielokrotnie w różnych kategoriach wiekowych na poziomie wojewódzkim w warcabach klasycznych jak i stupolowych.

Janusz Krysztop

Zdjęcia (60)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe